Recenzja ksi捫ki: Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa

Recenzuje: Justyna Gul

Pakista雟kie piek這

Zaledwie przed kilkoma dniami tu, w Lahaur, terrory軼i wysadzili w powietrze dwa meczety, w których zgromadzili si wierni jednej z islamskich mniejszo軼i wyznaniowych (…). Równie tutejsza spo貫czno嗆 chrze軼ija雟ka stanowi obiekt ataków muzu軛a雟kich duchownych, gotowych krwawo rozprawi si z ka盥ym, kto nie podziela ich przekona – pisze Daniel Gerber, szwajcarski dziennikarz i pisarz, autor reporta篡 m.in. z Sudanu czy Strefy Gazy. Tury軼i kojarz Pakistan z egzotyk, stolic w Islamabadzie i pi趾ami Adidasa, wytwarzanymi tam na licencji. Niewielu z nich wie, 瞠 Pakistan w j瞛yku urdu to „kraj czysto軼i”, a cho chrze軼ijanie stanowi drug co do wielko軼i religijn mniejszo嗆, zaraz po wyznawcach hinduizmu, to s pi皻nowani i bardzo cz瘰to oskar瘸ni o blu幡ierstwo – to za zgodnie z pakista雟kim prawem jest surowo karane. Pod warunkiem, oczywi軼ie, 瞠 dochodzi do jakiegokolwiek procesu, bowiem zazwyczaj to mieszka鎍y sami wymierzaj kary, a w豉dze patrz oboj皻nie na samos康y tak w Pakistanie, jak i w innych krajach muzu軛a雟kich.

Daniel Gerber zwraca uwag na jeszcze inny aspekt walk religijnych – na porwania chrze軼ija雟kich dziewcz徠 i zmuszanie ich do przej軼ia na islam. Mimo, 瞠 takie „nawrócenia” s fikcyjne, to sta造 si powszechnym procederem, pozwalaj帷ym oprawcom niemal na wszystko - i to zgodnie z liter prawa. W XXI wieku wydaje si to absurdem, dlatego te ksi捫k Gerbera odbiera nale篡 jako krzyk rozpaczy, 瞠 鈍iat pozwala, aby takie praktyki wci捫 mia造 miejsce. Dokument Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa, opublikowany nak豉dem wydawnictwa 安i皻y Wojciech, to wstrz御aj帷e historie kobiet, które pady ofiar systemu. Kobiet, które o鄉ieli造 si mu przeciwstawi i zmuszone by造 zap豉ci za to wysok cen. Lektura porusza i sk豉nia do zastanowienia, a nawet do dzia豉nia. Nie mo積a wszak pozwoli, by prawa jednostki by造 ograniczone w imi jakiejkolwiek religii!

Autor sp璠zi kilka tygodni w biurze firmy adwokackiej CLAAS, za這穎nej przez obro鎍 praw cz這wieka, Josepha Francisa, stawiaj帷ego sobie za cel pomoc 篡j帷ej w Pakistanie mniejszo軼i. To dzi瘯i po鈔ednictwu CLAAS mo磧iwa by豉 rozmowa z pokrzywdzonymi kobietami, 篡wi帷ymi nadziej na zmian i na to, 瞠 mówienie g這郾o o koszmarze, który sta si ich udzia貫m, pozwoli uchroni rodaczki przed podobnym losem. Powsta豉 ksi捫ka mo瞠 otworzy oczy i serca 鈍iatu, mo瞠 u鈍iadomi, 瞠 w cywilizowanym 鈍iecie, w globalnej wiosce dziej si rzeczy przekraczaj帷e nasze rozumienie.

W ksi捫ce przedstawione zosta造 histori dwóch chrze軼ijanek zamieszkuj帷ych Pakistan, porwanych przez muzu軛anów w imi 幢e poj皻ej religijno軼i i mi這軼i Allaha. Pierwsza z nich to Teena, zdradzona przez swoj najlepsz przyjació趾 Sobi, której rodzina wzi窸a na siebie „ci篹ar” nawrócenia nastoletniej s御iadki. Dziewczyna zosta豉 uwi瞛iona w domu rodzinnym Sobii, za jej konwersj potwierdzono stosownym za鈍iadczeniem, wystawionym przez miejscowego imama. Odt康 sta豉 si muzu軛ank i jakiekolwiek kontakty z rodzin by造 jej zabronione. Co wi璚ej: „nowi rodzice” wydali j za m捫 – oczywi軼ie za „prawowiernego”.

Historia Marii by豉 podobna – ta zosta豉 sprzedana przez w豉sn ciotk i zmuszona do zam捫pój軼ia. Bieda, w jakiej 篡 m捫 Marii i jego rodzina sprawi豉, 瞠 nie mo積a by這 znale潭 narzeczonej dla trzydziestopi璚iolatka. Ciotka dziewczynki rozwi您a豉 ten problem, aran簑j帷 zwi您ek i bez skrupuów po鈍i璚aj帷 cz這nka w豉snej rodziny.

Z obu dziewczyn si陰 starano si uczyni muzu軛anki, si陰 i gro嬌ami zmuszono je do ma鹵e雟twa, si陰 odebrano im niewinno嗆. Kiedy koszmar trwa, my郵a造, 瞠 s jedyne. Niestety, Gerber rozwiewa to przekonanie – dziewczyny by造 jedynie przyk豉dem tego, co dzieje si w Pakistanie, jednymi z niewielu, którym uda這 si wyrwa z piek豉, cho ich 篡cie b璠zie do ko鎍a naznaczone strachem przed zemst.

Autor przybli瘸 równie zakres dzia豉lno軼i organizacji, która anga簑je si w pomoc dla setek pakista雟kich kobiet w podobnej jak Teena i Maria sytuacji. Gerber porusza zagadnienia zwi您ane z apartheidem religijnym, pisze o prawach cz這wieka, za陰cza równie kalendarium najwa積iejszych wydarze zwi您anych z oskar瞠niami o blu幡ierstwo i terrorem.

Wstrz御aj帷a ksi捫ka Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa to nie tylko solidnie opracowany materia, b璠帷y efektem wielomiesi璚znej pracy autora i przeprowadzonych rozmów z ofiarami pakista雟kiego prawa i muzu軛a雟kiej ideologii. To równie zaproszenie do dyskusji o prawach kobiet w krajach muzu軛a雟kich oraz o granicach w豉dzy nad drugim cz這wiekiem. W Pakistanie te granice zosta造 dawno przekroczone…

Tagi: Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa, Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa recenzja, Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa ksi捫ka, Daniel Gerber Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa, Daniel Gerber recenzja, Daniel Gerber ksi捫ka, Daniel Gerber

Kup ksi捫k Pozosta造 mi tylko 透y i modlitwa

Zobacz tak瞠