Recenzja książki: Projekt Szczęście

Recenzuje: monique-old

Wielu ludzi szuka szczęścia. Tak naprawdę nie ma na świecie istoty, która by, choć przez chwilę, go nie pragnęła, nie zastanawiała się, czym ono jest. Konfucjusz pisał: Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej je, leczo ono znajduje się obok człowieka. Ludzie przemierzają świat wzdłuż i wszerz, często nie zdając sobie sprawy z tego, że najczęściej szczęście znajduje się na wyciągnięcie ręki. Bycie szczęśliwym to doprowadzenie swojego życia do stanu, w którym będzie ono zgodne z naszą naturą i moralnością.

Właśnie taki stan próbuje w swoim życiu osiągnąć Gietchen Rubin – autorka i bohaterka książki Projekt Szczęście, wydanej w Polsce nakładem Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Podtytuł książki Albo dlaczego przez cały rok śpiewałam o poranku, sprzątałam w szafach, kłóciłam się jak należy, czytałam Arystotelesa i dobrze się bawiłam od pierwszej chwili budzi w czytelniku pozytywne skojarzenia. W słowach skierowanych do czytelnika, stanowiących wstęp do lektury, autorka zaznacza, że Projekt Szczęście jest sposobem na zmianę życia, złożonym z kilku etapów. Przygotowanie ma na celu wybór nie tylko tych codziennych czynności, które sprawiają nam radość, ale także tych, które wywołują wyrzuty sumienia. Drugi etap Projektu polega na podjęciu, często restryktywnych, decyzji, które pomogą nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Etap ostatni – według autorki najprzyjemniejszy – to realizacja własnych postanowień. Należy zauważyć, że autorski pomysł Rubin jest zaledwie jednym z wielu pomysłów na realizację własnych pragnień. Każdy człowiek może bowiem stworzyć własny Projekt Szczęście, zawierając w nim indywidualne potrzeby i pragnienia.

Projekt Rubin został rozpisany na dwanaście miesięcy, podczas których autorka starała się zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Po sporządzeniu listy Dwunastu Przykazań (takich jak np.: Zawsze bądź sobą, Bądź uprzejma i sprawiedliwa czy Rób, co trzeba) oraz Sekretów Dojrzałości (czyli wskazówek ułatwiających życie), bohaterka książki zaczęła wcielać swoje postanowienia w życie. Począwszy od stycznia, przez okrągły rok, borykając się z mniejszymi lub większymi trudnościami, autorka realizowała swoje pragnienia, po to, by, jak w bajkach, żyć długo i szczęśliwie.

Spisany w formie pamiętnika Projekt Szczęście stał się książkowym bestsellerem i pomógł wielu ludziom odzyskać życiową równowagę. Rubin osiągnęła niebywały sukces, założyła internetowy blog, którego celem jest pomoc innym ludziom, nakręciła dwa filmiki związane z jej działalnością, zaczęła udzielać się charytatywnie. Zmieniła swoje życie, spełniła marzenia i osiągnęła sukces. Książka spodoba się przede wszystkim kobietom – zarówno młodszym, jak i starszym, tym, które chcą zmienić swoje życie, ale także tym, które lubią czytać powieści obyczajowe i poradniki.

Dla każdego człowieka szczęście jest czymś innym. Dla jednych to miłość i przyjaźń, dla innych życie zgodne z własnymi przekonaniami, a dla jeszcze innych praca i samorealizacja. Nie da się więc wymyśleć trafnej definicji szczęścia - głównie dlatego, że coś, co jest szczęściem dla jednej osoby, niekoniecznie będzie nim dla drugiej. Musimy tylko pamiętać, cytując fragment utworu Na dłoni Anny Marii Jopek, że szczęście to przelotny gość, szczęście to piórko na dłoni - nie będzie trwać wiecznie. Dlatego warto spełniać swoje marzenia po to, by na naszych twarzach malował się uśmiech. I o tym mówi Projekt szczęście

Monika Kałuża

Kup książkę Projekt Szczęście

Zobacz opinie o książce Projekt Szczęście
Projekt Szczęście
Gretchen Rubin
Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście
Gretchen Rubin0
Okładka ksiązki - Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście

Chcesz spotykać bliskich, ale nie tylko na Facebooku? Chcesz regularnie biegać, ale niekoniecznie z domu do pracy? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale to czekolada...

Projekt Szczęśliwy Dom
Gretchen Rubin0
Okładka ksiązki - Projekt Szczęśliwy Dom

Najnowsza książka autorki bestsellerowego ,,Projektu Szczęście"! Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne; każda nieszczęśliwa rodzina jest...