Recenzja książki: Prosperity Słabości

Recenzuje: Autor X

Prosperity słabości Daniela Cohena – jedna z najlepszych książek dla miłośników tematyki ekonomicznej – stanowi prezentację ekonomicznych zdobyczy i dziejów cywilizacji na przestrzeni kilkuset lat wraz z wytłumaczeniem ich powstawania i upadku.

Książka jest podzielona na trzy główne części. Pierwsza z nich to: „Dlaczego Zachód?”, a autor przeprowadza w niej czytelnika przez dzieje ekonomii – od jej powstania aż do złotych czasów prosperity. Cohen zwraca uwagę na początki ekonomii i zasady, które wówczas panowały. Swobodnie przeprowadza czytelnika przez podstawy ekonomii, a aby lepiej je zobrazować, autor porównuje niektóre opisywane zjawiska do fragmentów mitologii czy zdarzeń znanych z codziennego życia. Pokazuje, jak zmieniała się liczba ludzi żyjących na naszej planecie i jak bardzo gospodarka przyspieszała, pozwalając utrzymać na niezmiennym fragmencie gruntu coraz więcej osób. Proste operowanie liczbami i przywoływanie zjawisk, które doskonale znamy z codziennego życia, pozwala zrozumieć każde zagadnienie z łatwością, co niesie z sobą wiele satysfakcji i skłania do dalszej lektury.

Część druga książki to „Koniunktura i kryzys gospodarczy”, a  Cohen opisuje w niej wpływ złotych lat na postrzeganie świata, początki państwa opiekuńczego i nieprzewidziane skutki jego upadku, zwraca uwagę na wpływ wojen na samą ekonomię oraz wskazuje, dlaczego  wojna jest tak opłacalna i czy naprawdę prowadzenie jej się komukolwiek opłaca. Ostatnia część to „Globalizacja” – a więc opis tego, co nas już spotkało oraz odpowiedź na pytania: dlaczego rynki azjatyckie obudziły się dopiero teraz i czy ich izolacja miała dobry wpływ na ekonomię Europy oraz USA, czy przyszłość leży w nowych rynkach, czy też w cyberświecie?

Całość napisana została w taki sposób, aby czytelnika nie znudzić, a używany przez autora język jest przystępny, łatwy w odbiorze. Dzięki temu przechodzenie przez wiele dat i poznawanie kolejnych twierdzeń ekonomicznych nie sprawia czytelnikowi najmniejszych problemów.

Daniel Cohen do tematu ekonomii podszedł z wielkim rozmachem, ale zarazem zdawał sobie sprawę z ograniczonej objętości publikacji. Musiał więc postarać się zachować równowagę pomiędzy liczbą stron a koniecznością zaprezentowania zagadnienia w sposób wyczerpujący. Udało mu się wyjątkowo. W swej książce zmieścił najważniejsze wydarzenia ze świata ekonomii, przytoczył też bardzo wiele ważnych twierdzeń, tłumacząc je w prosty i zrozumiały sposób. Jasny układ książki, wyraźna struktura oraz chronologiczny opis sprawiają, że całość jest bardzo przejrzysta, a język autora powoduje, że książkę czyta się z przyjemnością.

Prosperity słabości polecić mogę każdemu, kto interesuje się obecną sytuacją w światowej ekonomii oraz wszystkim wydarzeniom, które towarzyszą wszechobecnemu kryzysowi i panice na rynkach.

Kup książkę Prosperity Słabości

Zobacz opinie o książce Prosperity Słabości