Recenzja książki: Przy stole z papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

By dowiedzieć się więcej o życiu papieża Franciszka, nie musimy sięgać po sążniste, często pisane skomplikowanym językiem biografie. Równie wiele wynieść możemy z lektury książek, które w przystępny sposób przybliżają czytelnikom postać tego wyjątkowego papieża. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się nietypowa, oryginalna biografia Jorge Mario Bergoglio Przy stole z papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście.

Autor publikacji, Roberto Alborghetti, zabiera czytelników nie tylko do Stolicy Piotrowej, ale przede wszystkim do rodzinnego domu papieża. Pokazuje, jak ważną rolę w życiu Jorge Mario Bergoglio odgrywały wspólne posiłki, jak duży wpływ na wychowanie małego Jorge miała jego babcia. Wertując strony publikacji, czytelnik znajdzie mnóstwo anegdot z życia papieża Franciszka, historii związanych z posiłkami i daniami, jakie pojawiały się na stole w domu rodzinnym Jorge Mario Bergoglio. Na stronach książki pojawiają się wypowiedzi członków rodziny papieża – chociażby jego kuzynki – a także osób z jego bliskiego otoczenia: biskupów, księży, kucharzy. Zapewne zaskoczeniem dla wielu czytelników będzie fakt, że papież ukończył szkołę jako technik chemii spożywczej, a zapytany przez małego chłopca, kim chciał być, kiedy dorośnie, odpowiedział: rzeźnikiem.

Przy stole z papieżem Franciszkiem to jednak nie tylko przystępna biografia z mnóstwem dykteryjek. To przede wszystkim piękna historia, w której życie papieża Franciszka przeplata się z istotnym przesłaniem kierowanym co całej ludzkości. Papież apeluje o pomoc najuboższym, o dzielenie się strawą, pokazuje jak wiele jedzenia jest marnowanego każdego dnia, podczas gdy w pewnych rejonach świata, gdzie panuje niewyobrażalna bieda i głód, notorycznie go brakuje.

W książce Roberto Alborghettiego znajdziemy wiele fragmentów z homilii papieża Franciszka, ale także odwołań i nawiązań do Biblii. Autor pokazuje, jak ważne miejsce w kulturze i tradycji zajmuje wspólne celebrowanie posiłków i przygotowywanie dań. W Piśmie Świętym bardzo wiele razy trafimy bowiem na opisy wspólnych wieczerzy, a zagłębiając się w symbolikę potraw i posiłków, odnajdziemy ich znaczenie, rozszyfrujemy metaforykę przekazywanych treści.

Wertując książkę Przy stole z papieżem Franciszkiem, nie sposób nie trafić na liczne fotografie. Zdjęcia przedstawiają papieża Franciszka współcześnie, ale także jako małego chłopca i młodzieńca. Są więc w publikacji zarówno duże, zajmujące dwie sąsiadujące ze sobą strony kolorowe fotografie, są też małe, czarno-białe zdjęcia z dzieciństwa Jorge Mario Bergoglio. Mocno wzbogaca to lekturę i jeszcze pełniej przybliża czytelnikowi postać papieża Franciszka.

To jednak nie wszystko co, znajdziemy w książce Roberto Alborghettiego. Niejako obok wciągającej historii, niejako na marginesach prowadzonej narracji pojawiają się... przepisy kulinarne! Na stronach książki znajdziemy zatem sporo przepisów na dania inspirowane kuchnią włoską, jednak na tyle proste, że prawdopodobnie wiele z nich będziemy mogli przygotować we własnej kuchni. Jest zatem przepis na prosty omlet z warzywami, łatwy w przygotowaniu mus pistacjowy, na mięsne pierożki empanadas czy też banalne spaghetti z pulpecikami. W książce znalazły się też propozycje na dania nieco bardziej wyszukane, na przykład matambre z kurczaka – przypominające roladę mięso z kurczaka nadziewane warzywami, cerdo relleno – faszerowanego prosiaka czy też asado, żeberka wołowe.

Książka Przy stole z papieżem Franciszkiem wydana jest bardzo starannie, czytelnika zachwycą kolorowe strony, liczne zdjęcia – także potraw – oraz przystępny język. Książkę można czytać od deski do deski, można dowolnie wybierać interesujące nas fragmenty, można też przy okazji przygotowywania posiłku inspirowanego książką zajrzeć do ciekawostek z życia papieża. Radosny gwizd czajnika, ciepło rozchodzące się z piekarnika i smakowite aromaty unoszące się z garnków z pewnością przyciągną do stołu całą rodzinę. I o to właśnie chodzi: o radość wspólnego biesiadowania.

Tagi: papież

Kup książkę Przy stole z papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przy stole z papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje