Recenzja książki: Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Seria książeczek dla dzieci Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród rodziców dzieci dopiero rozpoczynających etap porozumiewania się, jak i dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Właśnie w tej serii ukazała się kolejna już część cyklu o przygodach zabawnego Pucia, który wraz z Misią udaje się na wieś. W ślad za nimi podąża czytelnik.

Treść książeczki Pucio na wsi została przez Martę Galewską-Kustrę skierowana do dzieci w różnych grupach wiekowych. Każdemu z omówionych zagadnień autorka poświęciła dwie sąsiadujące ze sobą strony: pierwsza zawiera treści dla dzieci młodszych (2-3 lata), druga natomiast skierowana została do dzieci starszych (3-6 lat). Zaprezentowane w niej Ćwiczenia rozumienia i mówienia rozwijają możliwości percepcyjne oraz mowę. W pouczających dialogach, oprócz treści ściśle informacyjnej (dotyczącej trudów życia na wsi), zapisano dźwięki wydawane przez zwierzęta oraz wytwarzane podczas prac w gospodarstwie wiejskim, co również odzwierciedlono w zapisie graficznym. Do dzieci i rodziców skierowano polecenia (pod główną ilustracją z odnoszącym się do niej tekstem) mające na celu sprawdzenie rozumienia przez dziecko mowy („Pokaż”) oraz rozwijanie umiejętności mówienia („Powiedz”, „Nazwij”, „Opowiedz”).

Przedstawiona na kartach książeczki historyjka dotyczy jednego pracowitego dnia na wsi (od baaardzo wczesnych godzin rannych do późnego wieczora), który dla Pucia oraz Misi będzie pełen wrażeń. Wraz z nimi i czytelnik przeżyje przygodę. Wysłucha dźwięków wstającego dnia. Nauczy się piec chleb i wytwarzać konfitury. Pozna etapy powstawania miodu oraz mąki. Zbierze zboże z pól podczas żniw. Nauczy się rozpoznawać maszyny rolnicze. Włączy się w detektywistyczne śledztwo – poszukiwanie jajek zniesionych przez kurę Helenę. Zaopiekuje się zwierzętami na podwórku i w zagrodzie (przy okazji przestaną być tajemnicą końskie umaszczenia). Wykona glinianą miseczkę w pracowni ceramicznej, a podczas festynu weźmie udział w procesie wypieku smakowicie pachnącego sękacza. Będzie miał też okazję podziękować strażakom, którzy z narażeniem własnego życia ratują ludzi oraz mienie. Achchch! Co za dzień!

Książeczka Pucio na wsi jest bardzo interesująca. Na początku znalazł się biogram bohaterów występujących w lekturze oraz ważne informacje praktyczne. Ponieważ autorka jest logopedą z wieloletnim doświadczeniem, słowo skierowane przez nią do rodziców koncentruje się wokół tego, co jest szczególnie ważne podczas wspierania dziecięcego rozwoju (na co należy zwrócić uwagę, czego unikać, w jakich przypadkach skonsultować się z logopedą). Na końcu, oprócz uwag dla rodziców, znalazły się zobrazowane pytania i polecenia skierowane do dzieci młodszych (2-3 lata) oraz ćwiczenia i zagadki przeznaczone dla dzieci w grupie wiekowej 3-6 lat. Związane z życiem na wsi trudne pojęcia wyjaśniono. Treść wzbogacają skupiające wzrok wyraźne ilustracje autorstwa Joanny Kłos. Twarda okładka i sztywne kartki to dodatkowe atuty książeczki.

Publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia służy pomocą rodzicom, mogącym treści w niej zawarte wykorzystać podczas spokojnej i radosnej zabawy do rozwijania oraz wspierania poszczególnych umiejętności swych dzieci.

Tagi: pucio logopedia ćwiczenia dla dzieci książeczki przygody

Kup książkę Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci

Zobacz opinie o książce Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci