Recenzja książki: Ratusz

Recenzuje: Piotr Piekarski

Magdalena Mrugalska-Banaszak doskonale jest już znana miłośnikom książki pięknej i nietuzinkowej – chociażby za sprawą wspaniałego „Śledztwa w sprawie króla smalcu” – wydawniczej perły, która otrzymała tytuł „Najlepszej książki historycznej wortalu Granice.pl”.

Autorka ta potrafi wspaniale opowiadać o historii czy o życiu codziennym przed laty, dobierając równocześnie wspaniałe ilustracje. Wydawnictwo Święty Wojciech zaś potrafi zadbać o niesamowicie atrakcyjną oprawę graficzną, co sprawia, że książki te czyta się i przegląda z jeszcze większą przyjemnością. Podobnie ma się sprawa z najnowszą książką Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak – z otwierającym serię „Poznaj Poznań” albumikiem „Ratusz”. Jak łatwo się domyślić, autorka po raz kolejny zagłębia się w przeszłość Poznania, tym razem starając się omówić serce miasta – renesansowy ratusz. Budynek ten, stanowiący perłę tutejszej architektury i wraz ze Starym Rynkiem będący wizytówką Poznania, jest chyba jednym z najczęściej przedstawianych na pocztówkach elementów tego miasta.

I właśnie od pocztówek rozpoczyna Mrugalska-Banaszak swoją opowieść, po czym okazuje się, że ratusz ma także fascynującą historię. Bardzo krótko pisze autorka o historii samego Poznania – widać wyraźnie, że nie samo miasto ma być tym razem głównym bohaterem jej opowieści. Skrótowo wspomina o lokacji i najważniejszych wydarzeniach w historii Poznania. Niezbyt wiele miejsca zajmuje też historia wzniesienia ratusza. Bardzo szybko bowiem Mrugalska-Banaszak przechodzi do tego, co najważniejsze – do starych planów, widokówek, pocztówek i fotografii. To właśnie one będą naszymi przewodnikami. To właśnie one stanowią kanwę, na jakiej autorka oparła swą opowieść.

Na kolejnych stronach mamy bowiem okazję obejrzeć kolejne pocztówki, które Mrugalska-Banaszak jedynie krótko komentuje. Obserwujemy, jak zmieniał się ratusz i poznański rynek na przestrzeni wieków i lat. Oglądamy sklepy, budynki, stragany, jakie stały w jego sąsiedztwie. Widzimy również ludzi, co staje się pretekstem do opowieści o życiu codziennym mieszkańców miasta na przestrzeni lat. Następnie autorka zaprasza nas do środka i pokazuje, jak zmieniało się wnętrze poznańskiego ratusza. Pokazuje nam widoki z wieży oraz panoramę miasta. Pointuje stwierdzeniem, że niezależnie od tego, jak bardzo zmieniał się Poznań, ratusz zawsze stanowił jego nieodłączny element i ozdobę.

Prawdę powiedziawszy, nie mam pojęcia, jakim cudem Mrugalskiej-Banaszak udaje się już po raz drugi znaleźć takie bogactwo materiałów, które pomagają jej w snuciu opowieści. Powiedzmy to wprost – mimo znakomitego stylu autorki, jej komentarze do zdjęć czy widokówek są bardzo krótkie, co znakomicie widać jeśli postanowimy przejrzeć tłumaczenie ich na język angielski, zamieszczone w końcowej części książki. To obrazy najmocniej działają na naszą wyobraźnię, to one sprawiają, że każdy miłośnik pięknej książki wprost oniemieje z zachwytu po otwarciu tej publikacji.

Teksty to przede wszystkim materiał pozwalający wzbogacić własną wiedzę. Krótkie, lakoniczne, ale zarazem znakomicie napisane komentarze sprawiają, że „Ratusz” z serii „Poznaj Poznań” to nie tylko piękna książką, ale też publikacja o bardzo dużej wartości poznawczej. Polecić ją wypada nie tylko poznaniakom, ale i osobom uwielbiającym interesujące gawędy historyczne czy miłośnikom naprawdę dobrze wydanych książek. Wspaniała – choć niepozorna pod względem objętości i wymiarów – pozycja.

Kup książkę Ratusz

Zobacz opinie o książce Ratusz