Recenzja książki: Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Życie nie zawsze jest łatwe, proste i przyjemne. Czasami codzienność staje się trudna do zniesienia, mnożą się przeszkody, a radość traci swój blask. Zdarza się również, że człowieka (nawet tego najgłębiej wierzącego) dosięga zwątpienie, poczucie oddalenia od Boga oraz gwałtowny wpływ złych mocy. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się niewielka, ale za to bogata w treść książeczka Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata. Dwight Longenecker przekonuje w niej, że do obrony przed wrogiem potrzebny jest oręż, a ponieważ szatan boi się Dziewicy Maryi, okazuje się Ona potężnym wojownikiem w walce ze złem.

Całość została podzielona na dwadzieścia rozdziałów. Każdy z nich przyporządkowano jednej tajemnicy różańca. Tajemnicom radosnym przeciwstawiono seksualną amoralność, aborcję, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie dzieci oraz tragedie nastolatków. Opozycję do tajemnic światła stanowią antychryści i fałszywe religie, grzechy przeciwko małżeństwu, choroba, kłopoty z tożsamością oraz podział i nienawiść. W ramach konfrontacji z tajemnicami bolesnymi znalazły się: zwątpienie, lęk i prześladowanie; więzienie i tortury; drwiny, upokorzenie oraz znęcanie się nad biednymi; wojna, gangi i przemoc a także morderstwo, egzekucja, ludobójstwo. Z kolei tajemnicom chwalebnym przeciwstawiono zanieczyszczenie środowiska i demoralizację, dusze w czyśćcu, ideologie oszustwa i kradzieży oraz materializm i potępienie ludzkości. Rozważania są bardzo aktualne, przyjrzano się zagrożeniom, jakie niesie współczesny świat.

Wszystkie rozdziały są krótkie i schematyczne. W każdym z nich fragment biblijny (wraz z siglami) stanowi wprowadzenie do refleksji tematycznej, natomiast modlitwa (w kontekście danej tajemnicy) podtrzymuje opór przeciwko złu. Elementy wspomagające: świadectwo z pola walki (konkretne przykłady ludzkich zachowań), rozważanie o zwycięstwie (świadectwa z życia Jezusa), wskazówki do walki (dziesięć konkretnych intencji odpowiadających dziesięciu paciorkom różańca) oraz wołanie o pomoc (po modlitwie fatimskiej) kierują modlącego się w bezpośrednią bliskość Ojca Niebieskiego.

Wzbogacone poetyckimi refleksjami rozważania Dwighta Longeneckera są doskonałym pomysłem na skuteczną walkę ze złem w świecie. Pomocą służą zamieszczone na końcu książki dodatki (A, B, C) – Modlitwy różańcowe, Modlitwa Ojcze nasz jako narzędzie walki duchowej, Modlitwa Zdrowaś Maryjo jako narzędzie walki duchowej. Propozycja Wydawnictwa W drodze pomoże czytelnikowi prawidłowo poukładać dotychczasowe doświadczenia. Bez wątpienia Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata to lektura dla każdego wierzącego człowieka.

Kup książkę Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata

Zobacz opinie o książce Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata