Recenzja książki: Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Życie nie zawsze jest łatwe, proste i przyjemne. Czasami codzienność staje się trudna do zniesienia, mnożą się przeszkody, a radość traci swój blask. Zdarza się również, że człowieka (nawet tego najgłębiej wierzącego) dosięga zwątpienie, poczucie oddalenia od Boga oraz gwałtowny wpływ złych mocy. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się niewielka, ale za to bogata w treść książeczka Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata. Dwight Longenecker przekonuje w niej, że do obrony przed wrogiem potrzebny jest oręż, a ponieważ szatan boi się Dziewicy Maryi, okazuje się Ona potężnym wojownikiem w walce ze złem.

Całość została podzielona na dwadzieścia rozdziałów. Każdy z nich przyporządkowano jednej tajemnicy różańca. Tajemnicom radosnym przeciwstawiono seksualną amoralność, aborcję, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie dzieci oraz tragedie nastolatków. Opozycję do tajemnic światła stanowią antychryści i fałszywe religie, grzechy przeciwko małżeństwu, choroba, kłopoty z tożsamością oraz podział i nienawiść. W ramach konfrontacji z tajemnicami bolesnymi znalazły się: zwątpienie, lęk i prześladowanie; więzienie i tortury; drwiny, upokorzenie oraz znęcanie się nad biednymi; wojna, gangi i przemoc a także morderstwo, egzekucja, ludobójstwo. Z kolei tajemnicom chwalebnym przeciwstawiono zanieczyszczenie środowiska i demoralizację, dusze w czyśćcu, ideologie oszustwa i kradzieży oraz materializm i potępienie ludzkości. Rozważania są bardzo aktualne, przyjrzano się zagrożeniom, jakie niesie współczesny świat.

Wszystkie rozdziały są krótkie i schematyczne. W każdym z nich fragment biblijny (wraz z siglami) stanowi wprowadzenie do refleksji tematycznej, natomiast modlitwa (w kontekście danej tajemnicy) podtrzymuje opór przeciwko złu. Elementy wspomagające: świadectwo z pola walki (konkretne przykłady ludzkich zachowań), rozważanie o zwycięstwie (świadectwa z życia Jezusa), wskazówki do walki (dziesięć konkretnych intencji odpowiadających dziesięciu paciorkom różańca) oraz wołanie o pomoc (po modlitwie fatimskiej) kierują modlącego się w bezpośrednią bliskość Ojca Niebieskiego.

Wzbogacone poetyckimi refleksjami rozważania Dwighta Longeneckera są doskonałym pomysłem na skuteczną walkę ze złem w świecie. Pomocą służą zamieszczone na końcu książki dodatki (A, B, C) – Modlitwy różańcowe, Modlitwa Ojcze nasz jako narzędzie walki duchowej, Modlitwa Zdrowaś Maryjo jako narzędzie walki duchowej. Propozycja Wydawnictwa W drodze pomoże czytelnikowi prawidłowo poukładać dotychczasowe doświadczenia. Bez wątpienia Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata to lektura dla każdego wierzącego człowieka.

Tagi:

Kup książkę Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje