Quantcast

Recenzja książki: Roztopy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Roztopy to powieść, na którą od dawna czekałam. Z wielu powodów.

Po pierwsze: Nina Warwiłow. Jest tak uniwersalna, że chyba każda kobieta chciałaby być Warwiłow. Co ciekawe, to podobieństwo zamyka się w charakterze tej postaci. Z trudem przypominam sobie, jak Nina wygląda, chyba podczas lektury nie zwróciłam na to uwagi.

Po drugie: domek na malowniczej wsi. Po setkach romantycznych ucieczek na wieś, gdzie powietrze jest rześkie, a ludzie prości i serdeczni, Beskid Pasierskiego jest Beskidem Stasiuka. Domy są tu brzydkie, a ludzie piją i mają braki w uzębieniu. Tylko miłość jest piękna, choć nie zawsze szczęśliwa. Pasierski w swojej specyficznej antyutopii z wątkiem kryminalnym rozprawia się z tymi wszystkimi odziedziczonymi po ciotce domkami, co to je zasłaniają kolorowe malwy, domkami, które remontuje się szybko i potem, zasiadając przed kominkiem, marzy się o czymś, co musi nadejść.

Po trzecie: wątek prowincjonalnego policjanta. To Karpiuk jest „szeryfem" w okolicy i żadne tam FBI nie ma mu nic do powiedzenia. Bo i tak nie posłucha, nawet gdyby mówili. On wie lepiej, zna swoje wsie z każdej strony, to jego słucha lokalna bibliotekarka, to jemu podlegają knajpy i restauracje, to on ustala, co wolno, a co nie. Nie jest dobrodusznym głupkiem, który współpracuje z proboszczem, jakby sam nie potrafił dodać dwa do dwóch. No i ma za plecami tajemnicę, która mrozi krew w żyłach. To nie tylko kowboj, to twardziel, jakich mało.

Po czwarte: sama intryga. Pasierski powoli buduje nastrój, wiemy, że coś się musi wydarzyć, za dużo tam zmroków, podpitych łobuzów, wiejskich dziwaków. I śnieg, który zawsze spada wtedy, gdy kończy się lato, a wraz z nim nadzieja na słońce, na ciepło i na miłe wiejskie klimaty. Zanim jednak dojdzie do zbrodni, czytelnik przeżyje ją już wielokrotnie, z każdym cieniem przemykającym krawędzią lasu, z każdym skrzypnięciem płotu, który ginie w ciemnościach, bo światło od progu pozwala zobaczyć jedynie kawałek obejścia za wycieraczką. A gdy już czytelnik doświadczy tych elementów grozy, wtedy narrator uderza jak obuchem. I wszystko zaczyna się od początku.

Po piąte: bohaterowie. Nikomu nie można ufać, każdego należy unikać. Postaci w tej powieści są upiorne, a im bardziej nas intrygują, tym większe z nich potwory. Do końca nie wiemy, kto odpowiada za zbrodnię. Zresztą, czy w ogóle była jakaś zbrodnia? A może to wszystko to tylko projekcja naszych strachów? Może nic się nie stało, a cienie zza drzew straszą niczym piesek zrobiony z dłoni, rzucony cieniem na ścianę? A jednak... Przeczucia nas nie mylą. Intryga jest zawiła, ma wiele odnóg, a co najważniejsze, do końca nie wiemy, kto, jak i dlaczego. Zanim to się wyjaśni, wiele razy doznamy uczucia, że Warwiłow – a my z nią – balansujemy na krawędzi zwidów i paranoi, jakbyśmy popalali zioła, którymi raczą się mieszkańcy wioski. Ale za tą paranoją jest coś jeszcze. Zbrodnia tak upiorna i przerażająca, że aż każe jeszcze raz prześledzić poznane wątki. Czy to w ogóle możliwe?

Po szóste i ostatnie: doskonały język narracji, świetnie odmalowane krajobrazy, namacalne przedmioty, odczuwalne zapachy, widzialne kolory tła powieściowego. Wszystko jest tu po prostu dobre. A najpiękniejsze jest to, że w morzu brzydoty jest dużo piękna, lekko uchwytnego, ale wiecznego, nie związanego ani z pieniędzmi, ani z młodością. Tu miłość ma wiele znaczeń, ale jest ponadczasowa. Kochają się małżonkowie, rodzice kochają dzieci, ludzie potrafią sobie wiele wybaczyć. Bo, jak mówi jeden z bohaterów: Tu trzeba z ludźmi dobrze żyć. Tyle, że nie zawsze się udaje.

Mam nadzieję na kolejne tomy przygód Niny Warwiłow. Pokochałam ją bezgranicznie.

Tagi: bóg

Kup książkę Roztopy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Roztopy
Książka
Roztopy
Jędrzej Pasierski
Inne książki autora
Czerwony świt
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - Czerwony świt

20 marca 2015 roku cała Polska wpatruje się w niebo i podziwia zaćmienie słońca. W tym czasie w swoim lofcie na warszawskiej Pradze umiera Sara Kosowska...

Wodnik
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - Wodnik

Spokojne miasteczko. Ludzie, którzy dobrze się znają. Kojąca natura. Ale czy na pewno?Szczepan przyjeżdża do Zwierzyńca na konsultację psychologiczną....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy