Recenzja książki: Sekcja legalnych morderców. Preludium

Recenzuje: Patryk Obarski

Do czego zdolny jest człowiek, który nie ma już nic do stracenia? Odpowiedzi na to pytanie w swojej debiutanckiej powieści poszukuje Krzysztof Neus. 

Henry McGregor ma ambitny cel, którego realizacja wydaje się być zaplanowana w każdym szczególe. Wynajmuje prywatny transportowy samolot, którym przewozi tanich najemników, gotowych do pracy w ekstremalnych warunkach, dociera do Amazonii, buduje robotniczą osadę i robi wszystko, by zdobyć  cenne złoto należące do ludu Inków.

Początkowo ekspedycja realizowana jest zgodnie z planem, jednak wkrótce McGregor przekonuje się, że nie obędzie się bez poważnych komplikacji. Okazuje się, że jeden z najemników jest sprytniejszy, niż się spodziewano i planuje przewrót przeciwko szefowi nielegalnej wyprawy po złoto. 

Niebawem poszukiwanie złota zamieni się w swoistą grę pomiędzy zbuntowanym niewolnikiem a chciwym McGregorem. Od tego, kto wygra, zależy życie skazanych na niewolniczą pracę garimpeiros

Sekcja legalnych morderców. Preludium to ciekawie napisana opowieść, której fabuła dorównuje dobrym filmom przygodowym, a kryminalna intryga – rasowym thrillerom. 

W swojej debiutanckiej powieści Krzysztof Neus zabiera nas w podróż do tropikalnej Amazonii. Czyni to z wprawą rasowego przewodnika, pokazując nie tylko niebezpieczeństwa czyhające w brazylijskiej dziczy, ale także historię, która związana jest z legendą o bogactwie Inków. 

Motyw poszukiwania skarbów jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w kulturze popularnej. Z tego samego pomysłu korzysta także autor Preludium, robiąc to w sposób atrakcyjny dla czytelników. Autor przekonuje, że największym zagrożeniem dla poszukiwaczy skarbów nie jest natura czy „pułapki” zastawione przez pradawne plemiona, ale my sami – owładnięci potrzebą wzbogacenia się czy odkrywania. 

Krzysztof Neus balansuje na granicy powieści przygodowej i thrillera. Historyczno-geograficzne wątki pasują do klasycznych powieści podróżniczo-przygodowych, a elementy kryminału sprawiają, że fabuła staje się jeszcze bardziej atrakcyjna, zaś odkrywanie i eksplorowanie zapomnianego świata, którego nie można znaleźć na mapach, staje się naprawdę niebezpieczne.

Preludium ma w sobie coś z kultowych opowieści o Atlantydzie, ale także i filmów z udziałem Indiany Jonesa. To ekscytująca opowieść, w której naprawdę wszystko może się zdarzyć. Książka Krzysztofa Neusa to sprawnie napisany debiut, który może okazać się naprawdę trafną propozycją dla wszystkich fanów filmów sensacyjnych, ale także dla miłośników opowieści o zdobywaniu złota i europejskich podbojach.

Tagi:

Kup książkę Sekcja legalnych morderców. Preludium

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekcja legalnych morderców. Preludium
Książka
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Pokaż wszystkie recenzje