Recenzja książki: Shirley

Recenzuje: kolmanka

Charlotte Brontë jest jedną z tych pisarek, do których twórczości powraca się bezustannie. To najstarsza z sióstr-pisarek i odważę się powiedzieć, że prawdopodobnie najbardziej utalentowaną. W 1847 roku powstała najbardziej znana jej powieść - Jane Eyre. Ten debiut sprawił, że twórczość Charlotte Bronte należy dziś do kanonu literatury. 

Shirley powstała w 1849 roku, ale po raz pierwszy w Polsce ukazała się zaledwie rok temu. Wydaje się to zupełnie niezrozumiałe, książka bowiem zachwyca! Urzeka nie tylko romantycznymi i nostalgicznymi opisami dworskiego życia XIX wieku, wytwornymi manierami panien, opisem ówczesnych tradycji i obrzędów, ale przede wszystkim dobrze znanym, charakterystycznym stylem samej pisarki.

Otwierając powieść, przenosimy się do północnej Anglii, do rozległych wrzosowisk, do pachnących chlebem, mlekiem i konfiturami domostw. Głównymi bohaterami są osiemnastoletnia Caroline, nieco starsza Shirley i obiekt westchnień tej pierwszej - przystojny i tajemniczy Robert Moore. Caroline jest wchodzącą w dorosłe życie, nieśmiałą, zagubioną, delikatną marzycielką. Raczej stroni od towarzystwa (poza świętami religijnymi), pobiera lekcje języka francuskiego, zaczytuje się w literaturze i ukradkiem wzdycha do Roberta. Sam Robert, będąc młodym przedsiębiorcą, musi zmierzyć się z poważnym kryzysem, który może doprowadzić go do bankructwa. Jedynym wyjściem wydaje się poślubienie zamożnej i dystyngowanej Shirley, mimo ogromnej i skrywanej miłości do Caroline. Także miłość Caroline do Roberta, niestety, okupiona jest cierpieniem.


W wieku osiemnastu lat nic nam o tym nie wiadomo, toteż gdy w naszą stronę uśmiech posyła Nadzieja, jej obietnice przyjmujemy z bezwzględną ufnością, a kiedy na naszym progu niczym zbłąkany anioł pojawia się Miłość, bierzemy ją wnet w objęcia i witamy w naszym sercu, nie pojmując jej kruchości. Ugodzenie strzałą tego uczucia jawi się nam jako upajający dreszcz nowego życia, jednak skoro trucizna wsiąknie w ranę, nie wydobędzie jej już z nas żadna pijawka.

Los styka Shirley i Caroline, sprawiają, że początkowo nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Stają się one serdecznymi przyjaciółkami i powiernicami. Do czasu, kiedy Caroline zauważa, że relacje między jej ukochanym a Shirley stają się coraz bliższe. Jednak w tym momencie do grona przyjaciół dołącza Louis, który, pomimo wyraźnej różnicy klasowej, nieoczekiwanie podbija serce Shirley.
 
Autorka z aptekarską dokładnością analizuje zachowania, emocje i uczucia bohaterów swej powieści. Postawa samej Shirley zaskakuje. Jej dumna niezależność, twarde zasady, ale i dobroduszność zasługują na uznanie i dzięki nim to Shirley jest tu główną bohaterką. Caroline pozostaje pełna lęku, cierpienia i bólu. Mimo tak małej różnicy wieku między paniami (około 2 lat), widać niedojrzałość Caroline. Emocje buzują wprost na każdej stronie powieści. Styl pisarki potrafi oczarować, targając uczuciami i pozostaje głęboko w myślach czytelników. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie kobiety są siłą tej powieści. Kobiety i ich sylwetki, relacje między nimi i osobowości.
 
Fabuła przeplata się także z wydarzeniami historycznymi, które odgrywają w powieści kluczowe znaczenie. Wojny napoleońskie wprowadzają sporo chaosu w dotychczasowe życie bohaterów, dzięki czemu powieść staje się jeszcze bardziej interesująca - także dla wielbicieli historii.
 
Polecić jednak warto Shirley przede wszystkim miłośniczkom klasycznych romansów. Ci, którym do gustu przypadła Jane Eyre czy Vilette, z pewnością odkryją kolejną "perełkę". Shirley to proza, dzięki której można na nowo odkryć prozę sióstr Bronte. 

Tagi: Shirley, Shirley recenzja, Shirley książka, Charlotte Bronte Shirley, Charlotte Brontë recenzja, Charlotte Brontë książka, Charlotte Brontë

Kup książkę Shirley

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Shirley
Książka
Shirley
Charlotte Bronte
Inne książki autora
Villette
Charlotte Bronte0
Okładka ksiązki - Villette

Arcydzieło literatury i życia. Ostatnia powieść Charlotte BrontëCóż za namiętność, ileż w niej ognia! W tej książce jest coś nadnaturalnego– George...

Sekret
Charlotte Bronte0
Okładka ksiązki - Sekret

Wyimaginowana, fantastyczna kraina Angrii, wymyślona w dzieciństwie przez rodzeństwo Bronte, to miejsce akcji opowiadań, stworzonych przez nastoletnią...

Zobacz wszystkie książki tego autora