Recenzja książki: Silna. Opowiadania

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Siła to nie tylko fizyczna zdolność do pokonywania przeszkód. Siła to również umiejętność stawiania czoła wyzwaniom, przeciwnościom i złośliwościom losu. Siła to cecha, która pozwala wznieść się ponad to, co zwyczajne i przeciętne. O silnych młodych kobietach piszą w antologii opowiadań świetne polskie autorki: Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj i Dominika Słowik, zarażając siłą oraz wiarą w siebie wszystkie czytelniczki.

Na stronach książki Silna opublikowano sześć opowiadań. Sześć historii tak różnych, że każdy z odbiorców znajdzie tę, która szczególnie chwyci go za serce. Są więc opowiadania rozgrywające się w znanych nam przestrzeniach, są też historie zabierające nas w światy zupełnie obce. Jest szkolny dramat. Jest opowieść o wadach systemu, który zamiast pomagać – krzywdzi. Jest historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Jest opowiadanie o godzeniu się z niepełnosprawnością. Jest stawianie czoła demonom przeszłości. Wreszcie – jest opowieść w konwencji postapo.

Każda z historii porusza. Niektóre z opowieści szczególnie wzruszają. Żadne z opowiadań nie zostawi czytelnika obojętnym. Język i styl narracji są zróżnicowane, charakterystyczne dla każdej z autorek, jednak to, co należy przede wszystkim podkreślić, to fakt, że nie ma w zbiorze opowiadania, które nie zostałoby przygotowane z ogromną starannością. Już od pierwszych stron każdej historii można wyczuć, jak wiele serca autorki włożyły w stworzenie własnych wizji silnych kobiet. Jak starały się pokazać, że siła to nie tylko muskuły i bicepsy, ale przede wszystkim – uczciwość, szacunek i odwaga.

Tak jak opowiadania, tak również opisane w nich bohaterki bardzo się od siebie różnią. Każda z kobiecych postaci jest silna, jednak autorki nie starają się cechą tą nadmiernie epatować. Kobiece postaci sportretowane na stronach antologii kumulują w sobie cechy, które w ostatecznym rozrachunku składają się na tytułową siłę.

Publikacja wydana nakładem Zielonej Sowy to mocny i bardzo ważny głos w obecnych, trudnych czasach. To niebanalne historie, które każą czytelniczkom walczyć o swoje prawa i należne im w społeczeństwie miejsce. To opowieści, które uświadamiają, porządkują i inspirują. To – wreszcie – opowiadania, które udowadniają, że siła zawsze, od zarania dziejów była kobietą.

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Silna. Opowiadania

Zobacz opinie o książce Silna. Opowiadania
Książka
Silna. Opowiadania
Anna Cieplak ; Natalia Fiedorczuk ; Aneta Jadowska ; Katarzyna Berenika Miszczuk ; Agnieszka Płoszaj ; Dominika Słowik
Retorsja
Tomasz Brewczyński