Recenzja książki: Skarpetkowy potwór

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowieści kierowane do najmłodszych czytelników mogą nawiązywać do fantastycznego świata bajek i baśni, ale mogą również opowiadać o sprawach przyziemnych, o zwyczajnej, często szarej codzienności. Tę drugą drogę obrała Dorota Schrammek, autorka wielu świetnych powieści obyczajowych (Stojąc pod tęczą, trylogii pobierowskiej, Niepełka, Dom, którego nie było) w kierowanej do najmłodszych czytelników niewielkiej książeczce Skarpetkowy potwór i inne bajki.

 

Głównymi bohaterami opowiadań Doroty Schrammek są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie są to jednak aniołki czy postaci, których na próżno szukać w naszym otoczeniu. Dzieci mają swoje humory, pokazują niełatwe czasem charaktery, złoszczą się, płaczą i denerwują. Autorka opisuje sytuacje z życia wzięte, znane każdemu rodzicowi, wychowującemu kilkulatka.

 

W książce oprócz tytułowego opowiadania o Skarpetkowym potworze znalazło się jeszcze sześć innych, nie związanych ze sobą, krótkich, kilkustronicowych historii. W każdej z opowieści już na samym początku wyraźnie został zarysowany podejmowany przez autorkę problem. Następnie czytelnik dowiaduje się, jak radzą sobie z nim – lub też nie radzą – mali i dorośli bohaterowie opowieści. Koniec wieńczy morał, zaprezentowany zwykle dość bezpośrednio – tak, by malec od razu zrozumiał przesłanie danej opowieści.

 

Problemy, jakie rozpracowuje Dorota Schrammek w swoich opowiadaniach, dotyczą zwyczajnych, codziennych sytuacji, z którymi zmagają się kilkulatki i ich rodzice. Poznajemy zatem Gabriela, który objada się słodkościami, nie zważając na konsekwencje łakomstwa. Widzimy, do czego doprowadzić może ślepe zapatrzenie w najlepszą koleżankę z klasy. Dowiemy się, dlaczego warto utrzymywać w pokoju porządek. Autorka uzmysłowi czytelnikowi, czym tak naprawdę jest prawdziwe kalectwo i że mimo ułomności można cieszyć się życiem. Z pewnością wielu rodziców doskonale odnajdzie się w historii o Karolku, który każdą noc przesypia w łóżku mamy i taty. W książce znalazły się także historie o kulturalnym słownictwie, szacunku dla młodszego rodzeństwa i posłuszeństwie wobec rodziców.

 

Dorota Schrammek zwięźle, jasno i przejrzyście omawia wyzwania, przed jakimi stają rodzice przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nie jest to okres łatwy ani dla rodziców, ani dla maluchów, które z dnia na dzień rozumieją i dostrzegają więcej spraw, ale niekoniecznie prawidłowo je interpretują. Rozmowa z dzieckiem po lekturze kolejnych opowiadań ułatwi maluchom poradzenie sobie z trudniejszymi sytuacjami bądź po prostu ukaże je w zupełnie nowym świetle.

 

W opowiadaniach Doroty Schrammek znajdziemy wiele uczuć i emocji – od tych negatywnych i często gwałtownych: złości, gniewu czy smutku, aż do tych pozytywnych – radości, szczęścia, poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Emocje te wyrażają nie tylko dzieci, główni bohaterowie opowiadań, ale także dorośli. Dzięki tak zaprezentowanym bohaterom czytelnik dostrzega w tych opowieściach sporo sytuacji z własnego życia. Maluch widzi, że nie tylko on miewa gorsze chwile, ale zdenerwowanie mamy może mieć swoje uzasadnienie w jego nieposłuszeństwie. Dorota Schrammek nikogo nie faworyzuje, nikomu nie daje taryfy ulgowej. Zaprezentowani bohaterowie wydają się ludźmi z krwi i kości, a nie papierowymi postaciami – jak niestety często bywa w podkolorowanych opowiastkach dla najmłodszych.

 

Książeczkę Skarpetkowy potwór i inne bajki zdobią liczne ilustracje Eweliny Jaślan-Klisik. Obrazki są utrzymane w pełnym kolorze, raczej w delikatnych, pastelowych odcieniach. Świetnie uzupełniają tekst Schrammek, nie przytłaczając go. Niektóre z ilustracji zajmują całą sąsiadującą z tekstem stronę, inne z kolei przedstawiają detale, o których autorka wspomina w opowiadaniu. Rysunki wykonane są z dużą starannością, są po prostu miłe dla oka.

 

Skarpetkowy potwór i inne bajki to pozycja kierowana przede wszystkim do przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Lektura książeczki razem z dzieckiem stanowić może dla rodzica świetne narzędzie do podjęcia rozmowy – o problemach w szkole, kłótniach z rodzeństwem czy unikaniu wywiązywania się z domowych obowiązków. Książka Doroty Schrammek powinna znaleźć się w każdej dziecięcej blblioteczce.

Kup książkę Skarpetkowy potwór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Skarpetkowy potwór
Książka
Skarpetkowy potwór
Dorota Schrammek
Inne książki autora
Horyzonty uczuć
Dorota Schrammek0
Okładka ksiązki - Horyzonty uczuć

Matylda prowadzi pensjonat w Pobierowie i nawet nie przypuszcza, co przyniesie nadchodzące lato. Przyjazd wyjątkowych gości sprawi bowiem, że te wakacje...

Na brzegu życia
Dorota Schrammek0
Okładka ksiązki - Na brzegu życia

Minęło kilka miesięcy… Matylda i Władysław są szczęśliwym małżeństwem. Cieszą się też z wnuczki. Ta pozorna stabilizacja zostaje zakłócona...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy