Recenzja książki: Sklep z babciami

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

W życiu każdego dziecka zdarzają się momenty przełomowe. Może to być przyjście na świat młodszego rodzeństwa, przeprowadzka albo zakończenie nauki w trzeciej klasie szkoły podstawowej i oczekiwanie na to, co przyniesie nowy rok szkolny, jacy okażą się nowi nauczyciele i czy czwarta klasa będzie faktycznie początkiem dorosłości. Te ostatnie wątpliwości dopadają Wojtka, bohatera książki Dominiki Gałki Sklep z babciami. Na razie czeka go jednak upiornie nudne lato.

Wojtek powinien cieszyć się upragnionymi wakacjami. Powinien korzystać z wolnego czasu i poświęcać czas na swoje ulubione zajęcia. Niestety, wszystko zdaje się sprzysięgać przeciwko chłopcu. Pogoda nie rozpieszcza Wojtka, a koszmarnie zapracowani rodzice nie zorganizowali dlań żadnego wakacyjnego wyjazdu. Zrezygnowany i zmartwiony chłopiec na domiar złego stwierdza, że rzucony w przypływie złości o ścianę pluszowy, ukochany jamnik nie ma już swojego pięknego nosa. Chłopcu pozostaje już tylko wyruszyć do pasmanterii w celu zakupienia nowego guzika. I właśnie po przekroczeniu progu sklepu „Pętelka” zaczyna się urocza i wzruszająca przygoda małego Wojtka.

Sklep z babciami to niewielka, ale wypełniona emocjami opowieść o przyjaźni bez względu na wiek i zainteresowania. Opierając się na stereotypach, powiemy, że dla dorastającego chłopca ostatnim miejscem, w którym chciałby spędzać wakacje, będzie pasmanteria. Dominika Gałka skutecznie zrywa z tymi przekonaniami i pokazuje, że zainteresowania mogą pojawić się niespodziewanie. Wystarczy, że ktoś podsunie nam pomysł i zaprosi do wspólnej zabawy.

Autorka zwraca uwagę na to, jak ważne są rozmowy z dzieckiem. Jak bardzo najmłodsi potrzebują uwagi opiekunów i jak cenne jest dla nich ich pełne szczerej atencji zainteresowanie. Wojtek otrzymuje je od trzech starszych pań, które spotyka w „Pętelce”. A przyjaźń ta sprawia, że rodzice chłopca zaczynają zauważać, że też powinni nieco zwolnić w swoim życiu i cieszyć się wspólnymi rodzinnymi chwilami zamiast bezrefleksyjnie gonić za karierą.

Sklep z babciami został wspaniale zilustrowany przez Macieja Szymanowicza. Duże, kolorowe i niezwykle pomysłowe rysunki idealnie korespondują ze snutą  przez Dominikę Gałkę historią. Ilustracje można oglądać w nieskończoność, zachwycając się ich drobiazgowością i starannością wykonania.

Książka Dominiki Gałki kierowana jest do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Chłopcy szczególnie identyfikować się będą z Wojtkiem, jednak dziewczynki również zachwycą się opowieścią i tajemnicami, jakie skrywa sklep „Pętelka”. Sklep z babciami napisany został z ogromną dozą empatii, a do wakacyjnych przygód Wojtka niejednokrotnie czytelnik – ten starszy i młodszy – będzie chciał jeszcze powrócić.

Tagi:

Kup książkę Sklep z babciami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sklep z babciami
Książka
Sklep z babciami
Dominika Gałka