Recenzja książki: Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

Recenzuje: Adrianna Michalewska

 

Rozmowy z intelektualistami, z ludźmi kultury, są zawsze nie lada gratką, a jednocześnie wyzwaniem. Oto poznajemy oblicze twórczy. Oblicze, które nie zawsze jest zgodne z naszym wyobrażeniem, choć często możemy je dostrzec w czytanych tekstach wspomnianych pisarzy. I oto teraz konfrontujemy je z naszym wyobrażeniem o mistrzu, który często uwodzi nas słowem, fabułą, zaczarowaną opowieścią.

Tym razem Janina Koźbiel zaprosiła czytelników do posłuchania rozmów z mistrzami naszych czasów. Justyna Bargielska, Joanna Bartoń, Marek Bińczyk, Julia Hartwig, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk i Piotr Tomaszuk mówią o swoim pisarstwie, o Bogu, naturze, o procesie twórczym. Komentują także wydarzenia polityczne, analizują świat, w którym żyjemy, uczą szacunku dla słowa i odpowiedzialności za podjęte działania. Olga Tokarczuk zwraca uwagę na ekologię, na rolę przyrody w naszym procesie istnienia, na istotę życia wśród innych - także tych, którzy pozornie nie mają w społeczeństwie nic do powiedzenia. Andrzej Stasiuk opowiada o wątpliwej westernizacji Polski, o duchu Wschodu, otwartości na innych, o wyjściu poza plemienne nacjonalizmy przy jednoczesnym szacunku dla tego, co wieczne i niezmienne.

Rozmowa z Hanną Krall i Julią Hartwig to jak podróż do świata intelektu, podróż niezwykle elegancka, niczym zagubiona opowieść, zaskakująca pięknem języka, precyzją w formułowaniu myśli, wyszukana, wyjątkowa, jakże szczera w dobie wszechobecnego kiczu i hałaśliwej tandety. 

Ta niewielka, dosyć skromna w formie książka, jest jednak niezwykle istotna. Powinni ją przeczytać wszyscy ludzie, którzy poszukują w świecie nie tyle sensu, co głębi, myśli, przekazu. Nie znajdą tu epatowania okrucieństwem, sensacji, ciekawostek, plotek. To głos rozsądku, bardzo przystępny i przyjazny, pełen życzliwości dla ludzi i świata, który - raz lepszy, raz gorszy - jest zawsze dokładnie taki, jakim go tworzymy.

Gorąco polecam.

Tagi: Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel, Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel recenzja, Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel książka, Janina Koźbiel Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel, Janina Koźbiel recenzja, Janina Koźbiel książka, Janina Koźbiel

Kup książkę Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Książka
Inne książki autora
Słowa i światy
Janina Koźbiel0
Okładka ksiązki - Słowa i światy

Osiemnaście rozmów z czternaściorgiem ważnych dla współczesnej kultury polskiej autorów, pisarek i pisarzy, myślicieli, których – przy wszystkich...

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje