Recenzja ksi捫ki: S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Rozmowy z intelektualistami, z lud幟i kultury, s zawsze nie lada gratk, a jednocze郾ie wyzwaniem. Oto poznajemy oblicze twórczy. Oblicze, które nie zawsze jest zgodne z naszym wyobra瞠niem, cho cz瘰to mo瞠my je dostrzec w czytanych tekstach wspomnianych pisarzy. I oto teraz konfrontujemy je z naszym wyobra瞠niem o mistrzu, który cz瘰to uwodzi nas s這wem, fabu陰, zaczarowan opowie軼i.

Tym razem Janina Ko嬌iel zaprosi豉 czytelników do pos逝chania rozmów z mistrzami naszych czasów. Justyna Bargielska, Joanna Barto, Marek Bi鎍zyk, Julia Hartwig, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk i Piotr Tomaszuk mówi o swoim pisarstwie, o Bogu, naturze, o procesie twórczym. Komentuj tak瞠 wydarzenia polityczne, analizuj 鈍iat, w którym 篡jemy, ucz szacunku dla s這wa i odpowiedzialno軼i za podj皻e dzia豉nia. Olga Tokarczuk zwraca uwag na ekologi, na rol przyrody w naszym procesie istnienia, na istot 篡cia w鈔ód innych - tak瞠 tych, którzy pozornie nie maj w spo貫cze雟twie nic do powiedzenia. Andrzej Stasiuk opowiada o w徠pliwej westernizacji Polski, o duchu Wschodu, otwarto軼i na innych, o wyj軼iu poza plemienne nacjonalizmy przy jednoczesnym szacunku dla tego, co wieczne i niezmienne.

Rozmowa z Hann Krall i Juli Hartwig to jak podró do 鈍iata intelektu, podró niezwykle elegancka, niczym zagubiona opowie嗆, zaskakuj帷a pi瘯nem j瞛yka, precyzj w formu這waniu my郵i, wyszukana, wyj徠kowa, jak瞠 szczera w dobie wszechobecnego kiczu i ha豉郵iwej tandety.

Ta niewielka, dosy skromna w formie ksi捫ka, jest jednak niezwykle istotna. Powinni j przeczyta wszyscy ludzie, którzy poszukuj w 鈍iecie nie tyle sensu, co g喚bi, my郵i, przekazu. Nie znajd tu epatowania okrucie雟twem, sensacji, ciekawostek, plotek. To g這s rozs康ku, bardzo przyst瘼ny i przyjazny, pe貫n 篡czliwo軼i dla ludzi i 鈍iata, który - raz lepszy, raz gorszy - jest zawsze dok豉dnie taki, jakim go tworzymy.

Gor帷o polecam.

Tagi: S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel, S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel recenzja, S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel ksi捫ka, Janina Ko嬌iel S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel, Janina Ko嬌iel recenzja, Janina Ko嬌iel ksi捫ka, Janina Ko嬌iel

Kup ksi捫k S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce S這wo i sens. Rozmowy Janiny Ko嬌iel
Ksi捫ka
Inne ksi捫ki autora
S這wa i 鈍iaty
Janina Ko嬌iel0
Ok豉dka ksi您ki - S這wa i 鈍iaty

Osiemna軼ie rozm闚 z czterna軼iorgiem wa積ych dla wsp馧czesnej kultury polskiej autor闚, pisarek i pisarzy, my郵icieli, kt鏎ych – przy wszystkich...

Recenzje miesi帷a
Kult