Recenzja książki: Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca

Recenzuje: Zosia Czyńska

Adolf Hitler, potwór w ludzkiej skórze, dyktator i zbrodniarz, odpowiedzialny za jedną z największych katastrof XX wieku i za ludobójstwo na niewyobrażalną skalę. Człowiek, który kojarzy się jedynie z przemocą, zbrodnią i okrucieństwem. Czy taki człowiek mógł mieć rodzinę? Czy stać go było na rzeczywiste, uczciwe i szczere relacje z bliskimi ludźmi? Czy – wreszcie – ktokolwiek mógł pokochać Adolfa Hitlera?

W swojej najnowszej książce Christopher Macht, autor poczytnych Spowiedzi Goebbelsa, Spowiedzi Hitlera, Spowiedzi Doktora Mengele, porusza temat rodzinności przywódcy III Rzeszy. Pretekstem do tych rozważań są rozmowy z mężczyzną, który uważa się za syna Adolfa Hitlera. Alojzy Dawis, urodzony w Wolnym Mieście Gdańsku w 1924 roku, syn Polki, przyznaje, że jest jedynym synem zbrodniarza wojennego.

Matka Alojza miała z Hitlerem krótki romans, który zakończył się ciążą i urodzeniem syna. Przez rok kobieta usiłowała powiadomić swojego kochanka o tym, że został ojcem. Gdy wreszcie Hitler postanowił spotkać się ze swoim dzieckiem, był już liczącym się w Rzeszy politykiem.

Hitler nigdy się nie ożenił i nigdy oficjalnie nie założył rodziny. Przez wiele lat towarzyszyła mu młoda blond piękność Ewa Braun, z którą zawarł związek małżeński tuż przed samobójczą śmiercią w 1945 roku. Powodów takiej decyzji było kilka. Po pierwsze Adolf Hitler obsesyjnie pielęgnował swój wizerunek ojca narodu, mężczyzny wszystkich Niemek, człowieka i wodza, którego jedyną kochanką była Germania. Jako ojciec i mąż byłby znacznie mnie atrakcyjny. Jako wolny mężczyzna, mógł pobudzać fantazje niemieckich gospodyń domowych i arystokratek. Gdy pojawiał się publicznie, wiwatujące na jego cześć kobiety wpadały w ekstazę bliską erotycznym uniesieniom. Hitler, właśnie przez swoją niedostępność, stanowił obiekt seksualnych westchnień setek tysięcy kobiet. Jako życiowy partner Ewy Braun był nudnym żarłokiem, który nieustannie zajadał się spaghetti i ciastkami z kremem, torturował swoich gości wielogodzinnymi posiedzeniami przy stole, a sypialni nie dzielił z żadną z kobiet.

Jednak jak pokazuje Macht, droga Hitlera do władzy wiodła także przez salony wpływowych kobiet. Dwukrotnie oświadczał się wdowie po synu uwielbianego Richarda Wagnera Siegfrieda – Brytyjce Winifred. Starszawa kobieta dwukrotnie odrzuciła ofertę matrymonialną, ale wsparła swego adoratora majątkiem. Jak wspomina Macht, Hitler od zawsze żył w kulcie swojej matki Klary, zmarłej w początkach XX wieku na raka. Swoją tęsknotę za matką realizował w uczuciach wobec starszych kobiet, wykorzystując ich życzliwość i finansowe możliwości.

W Spowiedzi syna Hitlera poznajemy inne oblicze przywódcy III Rzeszy. Padają słowa o upodobaniach do zachowania sado-maso, o sali kinowej, w której Hitler z pasją, w towarzystwie innych gości oglądał filmy pornograficzne, o przebieraniu się w sypialni i – wreszcie – o niejasnej relacji, która łączyła Adolfa Hitlera z Geli Raubal, jego siostrzenicą, która w tajemniczych okolicznościach popełniła samobójstwo.

Kim naprawdę był Adolf Hitler i czy jego syn mógł mieszkać w powojennej Polsce? A jeśli tak, to jak poradził sobie ze świadomością, że jest potomkiem sadysty i ludobójcy? Czy odkrywał w sobie geny i podobieństwo do zmarłego ojca? I – wreszcie – jak udało mu się ukryć fakt, kim był jego przodek?

Ta quazi-biograficzna opowieść, prawdziwa lub fikcyjna, jest kolejną okazją do przyjrzenia się sylwetce człowieka, którego szalony umysł doprowadził do katastrofy. To opowieść o jednym z największych zbrodniarzy XX wieku.

Ku przestrodze.

Tagi:

Kup książkę Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Spowiedź syna Hitlera. Szczera rozmowa o sekretach ojca
Inne książki autora
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht0
Okładka ksiązki - Spowiedź Goebbelsa

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...

Spowiedź Hitlera 2. Szczera rozmowa po 20 latach
Christopher Macht0
Okładka ksiązki - Spowiedź Hitlera 2. Szczera rozmowa po 20 latach

W 2009 ROKU NAUKOWCY USTALILI, ŻE RZEKOMA CZASZKA HITLERA ZE ŚLADAMI POSTRZAŁU NALEŻAŁA DO KOBIETY. NIE MA ANI JEDNEGO ŚWIADKA JEGO SAMOBÓJSTWA...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy