Quantcast

Recenzja książki: Stitchrays. Moda na szydełko

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Szydełkowanie jest jednym ze sposobów na odreagowanie stresu. Polegając na przeciąganiu kolejnych włókien przez pętelki, zajęcie to wypełnia wolny czas, odpręża, usprawnia dłonie i umysły. Stitchrays. Moda na szydełko jest modowym przewodnikiem po szydełkowych trendach. Ten, kto chce – może. Na szydełku da się wyczarować wszystko.

Poradnik wprowadza w tajniki szydełkowania. Dzięki prostemu i całkowicie zrozumiałemu sposobowi przekazu, każdy początkujący z łatwością przyswoi sobie podane treści. Ponieważ autorki – siostry Oliwia i Paula Palczewskie – w swojej przygodzie z szydełkowaniem borykały się z wieloma problemami wynikającymi z niewiedzy, chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Rozpoczynają od przekazania czytelniczkom podstawowych wiadomości dotyczących włóczki (podział, zalety i wady, kategorie grubości), szydełka (opis, rodzaje) oraz akcesoriów pasmanteryjnych (igła, markery, plastikowe oczka lub noski, nożyczki, szpilki, centymetr krawiecki, wypełnienie). Wyliczają błędy popełniane przez początkujących. Uczą prawidłowego trzymania włóczki oraz szydełka. Opisują podstawowe sploty szydełkowe (wraz z ich wysokością i skrótami). Wyjaśniają, jak wpleść włóczkę nową lub innego koloru. Zaprezentowane projekty dobre na początek obejmują uniwersalne schematy (można je dowolnie zmieniać, doszywać, doczepiać akcesoria), zaznaczono przy nich poziom trudności, czasochłonność, grubość i skład włóczki, ilość wykorzystanych motków, zalecane szydełko, a także kolejne rzędy (w nawiasach – ilość oczek w każdym rzędzie). Uzupełnienie stanowi nauka szydełkowania po okręgu (podkładki pod kubki, kapelusz, poduszka stokrotka).

Druga część książki spotka się z uznaniem tych czytelniczek, które sztukę szydełkowania mają już opanowaną. Nie sprawi więc im trudności wykonanie zabawek, dodatków dla czworonożnych przyjaciół oraz projektów świątecznych. Wśród wzorów jeszcze bardziej skomplikowanych autorki zamieściły bukiety, berety, plecaki i torebki, natomiast do niekonwencjonalnych pomysłów zaliczyły custom (ubrania stworzone na zamówienie): łaty, kamizelki, paski, czapki, kapturki, otulacze na kubki. Powodzeniem będzie się cieszyć również moda wybiegowa oraz chroniąca środowisko naturalne upcyklingowa, zakładająca tworzenie z własnoręcznie wykonanej włóczki (np. z nieużywanej już koszulki bawełnianej, prześcieradła czy ręcznika).

Nie da się krótko opisać wszystkich zalet modowej publikacji Wydawnictwa Znak. Zaprezentowane w niej lifestylowe treści uczą, wyjaśniają, ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie, inspirują do sięgnięcia po włóczkę oraz szydełko. Są kompleksowe i praktyczne, a ich czytelność sprawia, że stają się przydatnymi. Proponują gotowe wzory, ale i zachęcają do tworzenia własnych projektów. Praktyczne rady, pomysły oraz wskazówki krok po kroku zobrazowane zostały ilustracjami i fotografiami instruktażowymi (większość pochodzi z archiwum autorek). Jest też krótka historia szydełkowania wraz z propozycją bibliograficzną. Przydać się może miejsce na notatki, gdzie czytelniczki zapiszą własne spostrzeżenia oraz pomysły. Pomocne są również uwagi na marginesie. Dominujący na okładce i wewnątrz książki kolor różowy nadaje lekturze kobiecego charakteru.

Warto sięgnąć po Stitchrays. Moda na szydełko: początkujący nauczą się z niej pracy z szydełkiem, pozostali zaś udoskonalą swoje umiejętności. Po lekturze staje się jasnym, że warto zarazić się szydełkową pasją.

Tagi: Rękodzieło plastyka i rzemiosło

Kup książkę Stitchrays. Moda na szydełko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stitchrays. Moda na szydełko
Książka
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy