Recenzja książki: Świadomy wybór

Recenzuje: Zosia Czyńska

Bycie z kimś bliskim to wieczna, wciąż na nowo budowana opowieść o tym, że życie jest niekończącym się pasmem zmian i niespodzianek. Czasami miłych, czasami przykrych. Próba odnalezienia klucza do zrozumienia tego, czego pragniemy, może być trudna i bolesna. Bo świat się zmienia, a my zmieniamy się z nim; każdego dnia wstajemy inni, choć wydaje nam się, że jeszcze poprzedniego dnia mieliśmy wszystko pod kontrolą. Cztery opowieści o ludzkich planach, cztery historie o nadziejach i rozczarowaniu, cztery plany na życie, które i tak zawsze pisze swój scenariusz. Czy można to wszystko zawrzeć w jednej, uniwersalnej opowieści o ludzkim losie?

recenzja Świadomy wybór

Najnowsza książka Izabeli M. Krasińskiej, znanej czytelnikom z Tej, która odeszła, czy Tego jedynego to historia o tym, że życie we dwójkę może być piękną podróżą, ale też dramatyczną próbą pokonania raf, które są w stanie zaszkodzić każdej próbie dotarcia do celu. Cztery szukające szczęścia pary to jak w soczewce opis świata niejednoznacznego, nigdy prostego, a zawsze przynoszącego pytania, na które nie ma jednej odpowiedzi. Ale to książka szczególna także z pewnego powodu.  Porusza temat prawa do wyboru i do wolności. Wolności wyjątkowej.

Przyzwyczajeni do tego, że – żyjąc w świecie pełnym możliwości – decydujemy się na coś, co może nas ograniczyć, zapominamy, że tym samym godzimy się na spektakl, w którym nie jesteśmy jedynymi aktorami. Wybierając życie we dwoje, musimy rozumieć, że bierzemy na siebie odpowiedzialność za kogoś, kto z nami ten świat buduje. Spełnianie marzeń wiąże się z działaniem, które może krzywdzić, a nasze nieprzemyślane wybory mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Powieść Izabeli M. Krasińskiej to słodko-gorzka refleksja nad życiem. Nad jego zagadkami, mrocznymi i jasnymi stronami, nad lekkością ludzkich pragnień i ulotnością ludzkich uczuć. To – wreszcie – refleksja nad tym, że czasami padamy ofiarą cudzych komentarzy, bezwzględnych uwag na temat tego, jak mamy żyć. Autorka po raz kolejny stawia pytanie o to, czy nasze szczęście to wyłącznie nasza sprawa i czy mamy prawo do decyzji, które mogą kogoś skrzywdzić.

Izabela M. Krasińska, podobnie jak Ilona Gołębiewska czy Katarzyna Żwirełło, pisze powieści dla czytelniczek poszukujących w opowiedzianych historiach głębi. To nie tylko romanse czy książki opowiadające o tym, że droga do szczęścia prowadzi przez wyboiste ścieżki. To opowieści o tym, że gdy komuś przydarzy się cud i uda się stworzyć szczęśliwy związek, to potem potrzeba kolejnego cudu, aby ten związek utrzymać. A czasami potrzeba sił, aby zrozumieć, że nic nigdy nie będzie takie samo, bo świat się zmienia i my zmieniamy się wraz z nim.

Świadomy wybór to opowieść o mądrym życiu – takim, w którym szukając szczęścia, nie krzywdzimy innych. Każe także pamiętać o tym, że zrozumieć człowieka można tylko wtedy, gdy przeżyje się jego życie. Bo każdy z nas ma swój świat i swoje cierpienie, które musi unieść, aby znaleźć szczęście. Polecam.

Kup książkę Świadomy wybór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Świadomy wybór
Książka
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy