Recenzja książki: Świadomy wybór

Recenzuje: Zosia Czyńska

Bycie z kimś bliskim to wieczna, wciąż na nowo budowana opowieść o tym, że życie jest niekończącym się pasmem zmian i niespodzianek. Czasami miłych, czasami przykrych. Próba odnalezienia klucza do zrozumienia tego, czego pragniemy, może być trudna i bolesna. Bo świat się zmienia, a my zmieniamy się z nim; każdego dnia wstajemy inni, choć wydaje nam się, że jeszcze poprzedniego dnia mieliśmy wszystko pod kontrolą. Cztery opowieści o ludzkich planach, cztery historie o nadziejach i rozczarowaniu, cztery plany na życie, które i tak zawsze pisze swój scenariusz. Czy można to wszystko zawrzeć w jednej, uniwersalnej opowieści o ludzkim losie?

recenzja Świadomy wybór

Najnowsza książka Izabeli M. Krasińskiej, znanej czytelnikom z Tej, która odeszła, czy Tego jedynego to historia o tym, że życie we dwójkę może być piękną podróżą, ale też dramatyczną próbą pokonania raf, które są w stanie zaszkodzić każdej próbie dotarcia do celu. Cztery szukające szczęścia pary to jak w soczewce opis świata niejednoznacznego, nigdy prostego, a zawsze przynoszącego pytania, na które nie ma jednej odpowiedzi. Ale to książka szczególna także z pewnego powodu.  Porusza temat prawa do wyboru i do wolności. Wolności wyjątkowej.

Przyzwyczajeni do tego, że – żyjąc w świecie pełnym możliwości – decydujemy się na coś, co może nas ograniczyć, zapominamy, że tym samym godzimy się na spektakl, w którym nie jesteśmy jedynymi aktorami. Wybierając życie we dwoje, musimy rozumieć, że bierzemy na siebie odpowiedzialność za kogoś, kto z nami ten świat buduje. Spełnianie marzeń wiąże się z działaniem, które może krzywdzić, a nasze nieprzemyślane wybory mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Powieść Izabeli M. Krasińskiej to słodko-gorzka refleksja nad życiem. Nad jego zagadkami, mrocznymi i jasnymi stronami, nad lekkością ludzkich pragnień i ulotnością ludzkich uczuć. To – wreszcie – refleksja nad tym, że czasami padamy ofiarą cudzych komentarzy, bezwzględnych uwag na temat tego, jak mamy żyć. Autorka po raz kolejny stawia pytanie o to, czy nasze szczęście to wyłącznie nasza sprawa i czy mamy prawo do decyzji, które mogą kogoś skrzywdzić.

Izabela M. Krasińska, podobnie jak Ilona Gołębiewska czy Katarzyna Żwirełło, pisze powieści dla czytelniczek poszukujących w opowiedzianych historiach głębi. To nie tylko romanse czy książki opowiadające o tym, że droga do szczęścia prowadzi przez wyboiste ścieżki. To opowieści o tym, że gdy komuś przydarzy się cud i uda się stworzyć szczęśliwy związek, to potem potrzeba kolejnego cudu, aby ten związek utrzymać. A czasami potrzeba sił, aby zrozumieć, że nic nigdy nie będzie takie samo, bo świat się zmienia i my zmieniamy się wraz z nim.

Świadomy wybór to opowieść o mądrym życiu – takim, w którym szukając szczęścia, nie krzywdzimy innych. Każe także pamiętać o tym, że zrozumieć człowieka można tylko wtedy, gdy przeżyje się jego życie. Bo każdy z nas ma swój świat i swoje cierpienie, które musi unieść, aby znaleźć szczęście. Polecam.

Kup książkę Świadomy wybór

Zobacz opinie o książce Świadomy wybór
Świadomy wybór
Izabela M. Krasińska ;
Pod skrzydłami miłości
Izabela M. Krasińska0
Okładka ksiązki - Pod skrzydłami miłości

Marty świat legł w gruzach. Gdy uświadomiła sobie, że związek, w którym tkwi od lat, nie ma szansy na przyszłość, omal nie zginęła. Jej samochód...

W obłokach marzeń
Izabela M. Krasińska 0
Okładka ksiązki - W obłokach marzeń

Piotr dochodzi do siebie po wypadku samochodowym, w którym omal nie zginął. Razem z Martą i dziećmi przeprowadzają się do niewielkiej miejscowości...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz