Recenzja książki: Tango z rożnem

Recenzuje: Sławomir Krempa

Tango z rożnem Iwony Banach to przezabawna powieść kryminalna z zachwycającą papugą Pindą w jednej z głównych ról. To książka, przy lekturze której po prostu nie sposób się nie uśmiechnąć.

recenzja Tango z rożnem

Zemsta zza grobu to wątek równie stary, jak gatunek kryminału. Miłośnicy serii z papugą Iwony Banach doskonale pamiętają starszą aspirant Lidię Czubajko, która stale starała się robić na złość zarówno byłemu narzeczonemu, Bartkowi, jak i podwładnemu – Andrzejowi. Wydawałoby się, że wszelkie kłopoty skończą się wraz ze śmiercią Czubajko. Nic bardziej mylnego. Gdy więc w miejscowości Otchłaniec zostają znalezione zwłoki policjantki, doskonale nam znani bohaterowie nie mogą stać z boku. Andrzej, Bartek, matka oraz prawie-żona tego pierwszego, Sabina ponownie biorą sprawy w swoje ręce. Oczywiście, towarzyszy im papuga Pinda oraz przydzielony do sprawy policjant, który ma jednak także dodatkowe zadanie do wykonania. Czy w pokopalnianym szybie rzeczywiście mieszka diabeł? I co ma on wspólnego z zacnością męskiej populacji Otchłańca? Czy mikrofalówki mogą być źródłem tajemniczych mocy? I – oczywiście – czy uda się znaleźć zabójcę? Aby się o tym przekonać, należy sięgnąć po nową książkę Iwony Banach.

Pisarka nie zawodzi swoich fanów, prezentując ciekawą zagadkę kryminalną, lecz – nade wszystko – zachwycając ogromem poczucia humoru. Jego źródłem są bohaterowie powieści – postaci w absolutnie cudowny sposób przerysowane.  Pisarka znakomicie uwypukla ich wady oraz te cechy charakteru, które mogą być źródłem humoru. Iwona Banach wspaniale gra także ze stereotypami, ukazując na przykład relację między prawie-synową a prawie-teściową czy kpiąc nieco z charakterystycznych dla wsi oraz małych miejscowości relacji i układów rodzinno-towarzyskich, z ludzkiej wiary w różnego rodzaju gusła, skłonność do obmowy i nazbyt bacznego przyglądania się swoim sąsiadom. Tango z rożnem to komedia charakterów z prawdziwego zdarzenia.

Ale wybuchy śmiechu wywołują również opisywane przez pisarkę sytuacje i sceny, których uczestnikom – gdyby miały miejsce w rzeczywistości – zapewne nie zawsze byłoby do śmiechu. Poczucie humoru płynie także ze sposobu prowadzenia narracji i z soczystych dialogów, godnych najlepszych rozmów bohaterów z powieści Joanny Chmielewskiej. Jest – wreszcie – cudownie charakterna papuga Pinda, która wrogom nigdy nie odpuszcza, a sojusznikom… cóż, potrafi przysłużyć się w odpowiednio zaskakujący i zabawny sposób. Bywa tu komediowo, bywa – nieco slapstickowo i absurdalnie.

Ale bywa też, że Tango z rożnem niemal mrozi krew w żyłach jak rasowy kryminał, gdy śledztwo prowadzone przez bohaterów wychodzi na plan pierwszy. Znajdziemy więc w powieści także ciekawą intrygę i angażującą zagadkę kryminalną, którą śledzi się w napięciu, z zainteresowaniem. Akcja toczy się wartko aż do finału i – mimo że to kolejny już tom popularnej serii – czytelnik pozostaje z satysfakcją, ale i apetytem na więcej przygód bohaterów. Ten zaspokoi zapewne dopiero kolejny tom serii z papugą. Tom, na który miłośnicy powieści Iwony Banach czekać będą z niecierpliwością.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna komedia kryminalna Seria z papugą papuga humor

Kup książkę Tango z rożnem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tango z rożnem
Książka
Tango z rożnem
Iwona Banach
Inne książki autora
Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle
Iwona Banach0
Okładka ksiązki - Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle

Kolejna odsłona bestsellerowej Serii z trupem. Regina odkrywa, że w jej telewizorze zamieszkał szatan. Ponieważ obawia się, że mogła zwariować, wzywa...

Pocałunek Fauna
Iwona Banach0
Okładka ksiązki - Pocałunek Fauna

 Pocałunek Fauna to opowieść o losach grupy przyjaciół, o tragedii, która połączyła ich na zawsze, choć rozproszyła po świecie. O magicznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy