Recenzja książki: Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wskazane są spacery po lesie: można pooddychać świeżym powietrzem oraz wsłuchać się w śpiew ptaków i uspokajający szum drzew. Można się też wiele nauczyć, o czym szybko przekonał się Mały Wilczek, pytając Tatę Wilka: Tatusiu, czy dziesięć to dużo? Wiele z lektury nauczy się również czytelnik, podążający w ślad za wilczą rodziną.

Odpowiedzi na pytania zadawane przez Małego Wilczka pogłębiają wiedzę. Uczą rozpoznawania wielkości: duży – mały, gruby – chudy, silny – słaby, szybki – wolny, twardy – miękki, głośny – cichy, aktywny – bierny, dziki – oswojony, puchaty – szorstki, sprytny – ufny oraz wesoły – poważny. Poparte konkretnymi przykładami pary przeciwieństw zajmują dwie sąsiadujące ze sobą strony. Czytelnik – podążając śladem Małego Wilczka i Taty Wilka – spotyka mnóstwo bohaterów: małpki i mrówki, orła i kreta, skunksa oraz pszczoły, żyrafę i żabkę, zająca i żółwia, hipopotama oraz węża, a także  jeża i wiewiórkę, jelenia i słowika, myszkę oraz ślimaka, spotyka nawet ostronosa i kleszcza oraz leniwca i dziczą mamę. Mimo że bohaterami są zwierzęta, opisane przez autorkę sytuacje oraz różnorodne zachowania znane są dziecku z codziennego życia, przez co stają się dla niego całkowicie zrozumiałe.

Pouczająca treść autorstwa Sabine Bohlmann w połączeniu z pięknymi ilustracjami (stonowane kolory działają uspokajająco) Emilii Dziubak jest w stanie łatwo wzbudzić sympatię przedszkolaków. Przedstawiając postaci zwierząt w pozytywnym świetle, książeczka Tatusiu, czy dziesięć to dużo? wzbudza w dzieciach świadomość, że na szacunek zasługują zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Atutem jest twarda okładka, duży format, zrozumiałe dialogi oraz wyraźny morał: prawdziwa miłość, która absolutnie nie zależy od wyliczonych w treści książeczki wartości (duży – mały, gruby – chudy, silny – słaby, szybki – wolny, twardy – miękki, głośny – cichy, aktywny – bierny, dziki – oswojony, puchaty – szorstki, sprytny – ufny, wesoły – poważny), zdolna jest ominąć wszelkie przeszkody, zdolna jest nawet zlekceważyć kłopoty, bo kocha się dla kogoś, a nie ze względu na coś.

Publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia bez wątpienia wpłynie na czytelnika korzystnie.

Kup książkę Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Zobacz opinie o książce Tatusiu, czy dziesięć to dużo?
Mamusiu, jak wielki jest świat?
Sabine Bohlmann0
Okładka ksiązki - Mamusiu, jak wielki jest świat?

Dociekliwy Kocurek zadaje Mamie Kotce bardzo dużo pytań o to, jaki jest świat. Jak bardzo jest szeroki, wysoki czy głęboki? Czy jest wszędzie, czy tylko...