Recenzja książki: Teoria względności i jej tajemnice

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dotycząca czasu i przestrzeni teoria względności Alberta Einsteina wyjaśnia wiele intrygujących zagadnień. Pomocną w ich zrozumieniu okazuje się książka Teoria względności i jej tajemnice. Lektura (kolejna z serii obok Fizyki kwantowej oraz Kosmosu) jest zaproszeniem do niesamowitej podróży przez czas i przestrzeń.

Sheddad Kaid – Salah Ferrón przekazuje trudną wiedzę w ciekawy sposób. Zwracając się do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, używa sformułowań dla nich zrozumiałych, a „współpracująca” z Einsteinem Alicja ułatwia czytelnikowi koncentrację na omawianych zagadnieniach. Skupiając się na czasie, autor omawia metody, jakich ludzie na poszczególnych etapach dziejów używali do jego pomiaru (słońce, księżyc, godziny, minuty i sekundy, a także rok oraz zegary). Określając przestrzeń jako scenę występowania rzeczywistości, wspomina o ujednoliconym systemie metrycznym, natomiast w kwestii prędkości ustala odległość i szybkość przemieszczania się obiektów. W interesujących rozważaniach pojawiają się ruch, układy odniesienia oraz lata świetlne. Opierając się na jednym z najbardziej znanych równań na świecie E=mc2, autor analizuje sformułowaną przez Einsteina szczególną teorię względności, wyjaśniając dylatację czasu (czas się rozciąga), zmniejszanie wielkości przemieszczającego się obiektu w miarę wzrostu jego prędkości (długości się skracają) oraz zwiększanie masy obiektu w miarę wzrostu prędkości (masy rosną).

Analiza każdego zagadnienia poprzedzona została wyjaśnieniem podstawowych pojęć. Wytłumaczono trudne zwroty, posługując się przykładami z codziennego życia. Są fakty i ciekawostki, daty, nazwiska oraz wydarzenia z przeszłości. Zamieszczone w lekturze wzory matematyczne opatrzono wyjaśnieniami. Pomocą służą również opisy eksperymentów myślowych Einsteina, dzięki którym młody czytelnik będzie miał okazję rozwijać umiejętność logicznego myślenia oraz pobudzać wyobraźnię. Adekwatne do treści kolorowe ilustracje autorstwa Eduarda Altarriby doskonale wzmacniają przekaz. Mnóstwo rysunków, schematów, ramek, zestawień oraz grafik odzwierciedlających zachodzące w świecie zjawiska fizyczne ułatwia zrozumienie i zapamiętanie treści. Twarda okładka, kartki grubsze od przeciętnych, duży format książki, a także idealnie dobrane proporcje tekstu i obrazu to dodatkowe atuty lektury.

Publikacja Wydawnictwa Adamada z radością zostanie przyjęta nawet przez tych, którzy do fizyki i matematyki podchodzą z rezerwą. To, co wydaje się niemożliwe do pojęcia, dzięki lekturze stanie się zrozumiałe.

Tagi: dla dzieci teoria względności

Kup książkę Teoria względności i jej tajemnice

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Teoria względności i jej tajemnice
Książka
Teoria względności i jej tajemnice
Sheddad Kaid-Salah Ferron