Kosmos i jego tajemnice

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-08-06
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: Mi primer libro del cosmos
Tłumaczenie: Katarzyna Kaszorek
Ilustracje: Eduard Altarriba

Kiedy powstał Wszechświat? Jak jest duży? Jaki ma kształt? Dlaczego gwiazdy rodzą się i umierają? Co to są czarne dziury?
Czy istnieje życie pozaziemskie? A gdyby tak zamieszkać na innej planecie... Odkrywaj z nami fascynujący Kosmos.

Tagi: bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kosmos i jego tajemnice

Opinie o książce - Kosmos i jego tajemnice

Czym jest K2-18b?

Zawsze podziwiałam osoby, które podejmują się wytłumaczenia w jak najprostszy sposób niezwykle skomplikowanych rzeczy. Tematyka, z jaką mamy do czynienia w książce "Kosmos i jego tajemnice" zdecydowanie jest jednym z takich trudnych obszarów. Mało kto nie miał w szkole kłopotów ze zrozumieniem fizyki, a tutaj jest jej dosyć sporo. Na szczęście forma przyjęta w publikacji nie zniechęca, a wręcz zaprasza do poznania fascynującego Wszechświata.

Na samym początku dowiadujemy się, czym właściwie jest Kosmos i jak w ogóle powstał oraz na czym polega grawitacja. Poznajemy gwiazdy (i to od chwili narodzin aż do śmierci) oraz ich rodzaje. Chyba najuważniej czytałam o tym czy istnieje życie pozaziemskie (podejrzewam, że nie jestem pod tym względem wyjątkiem tym bardziej, że mój mały słuchacz też na moment zamilkł, by za chwilę zarzucić mnie gradem pytań).

Muszę uczciwie przyznać, że najtrudniejszym dla mnie fragmentem był ten o rozmiarach Wszechświata - moja wyobraźnia zwyczajnie nie ogarnia takich jednostek... W pewnym stopniu jednak pocieszyło mnie to, że w zasadzie "nie znamy jego prawdziwego rozmiaru, nie wiemy, czy jest skończony czy nieskończony ani czy ma granice".

Książka jest naprawdę fajnie wydana. Liczne, niezwykle barwne, a niekiedy również humorystyczne ilustracje (dziadzio Einstein też robi furorę) zdecydowanie ułatwiają zrozumienie dość skomplikowanych zagadnień. Tekst współgra z całością, a zróżnicowanie wielkości i kroju czcionki dodatkowo sprawia, że łatwiej się skupić na poszczególnych fragmentach. Użyty język pozwala na zrozumienie większości zagadnień.

Pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9-11 lat, ale przetestowałam i wiem, że młodsze również znajdą coś dla siebie (i nie chodzi mi tylko o dinozaury zamieszczone w kalendarzu kosmicznym). Starsi też nie powinni się wstydzić sięgnąć po tę publikację, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno - szczególnie, jeśli przybiera ona taką fajną i przystępną formę. Duże wydanie, twarda oprawa to dodatkowe atuty książki.

"Jest pierwszą odkrytą w strefie zamieszkiwalnej planetą, w której atmosferze znajduje się woda. Jej powierzchnia wydaje się skalista, a temperatura pozwala na istnienie życia."
Wiecie, o jaką planetę chodzi?

Teoria względności i jej tajemnice
Sheddad Kaid-Salah Ferrón0
Okładka ksiązki - Teoria względności i jej tajemnice

Jak zegary atomowe odmierzają czas? Co to jest dylatacja czasu? Czy światło zawsze ma tę samą prędkość? Jak powstają miony i dlaczego żyją tak krótko...

Żony Konstancina
Ewelina Ślotała