Recenzja książki: To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie

Recenzuje: Karolina Mucha

Beztroskie dzieciństwo to mit, w który wierzą tylko niektórzy dorośli.

Dzieci – przeciwnie. One wiedzą, że w ich zabawy i codzienne radości wplecione są problemy – często tak duże, że odbierają apetyt i nie pozwalają zasnąć. Sytuacje, kiedy chciałoby się schować w najciemniejszym kącie pokoju (albo w ogóle zniknąć), wcale nie należą do rzadkości! A mały wzrost i duża zależność od innych wcale nie ułatwiają radzenia sobie z kłopotami…

Warto uświadomić sobie, że dorośli – jeśli tylko znajdą czas – mogą uzbroić malców w oręż, pozwalający toczyć bój z przeciwnościami, których nigdy nie zabraknie. Poczucie wartości, wiara we własne możliwości, umiejętność radzenia sobie nawet z trudnymi emocjami to naprawdę skuteczna broń! Jak ją nabyć? Inspiracji można szukać m.in. w książce To JA! Historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie

Kilkadziesiąt króciutkich (dwu-trzystronicowych) opowiadań zostało podzielonych na trzy grupy – opracowane przez różnych autorów, ale dobrze się komponujące, współgrające ze sobą. Wszystkie opowiadają o zwyczajnych dzieciach – takich, z jakimi najłatwiej się utożsamiać. Teksty zebrane w kolejnych częściach pełnią różne funkcje (choć bez wątpienia wzajemnie się przenikają).

Po pierwsze: dodają odwagi. Opowiadają o zmaganiach z rozmaitymi strachami: przed pływaniem, meczącą kozą czy zjeżdżaniem z wysoka. Pokazują, jak poradzić sobie z lękiem przed duchami, poczuciem winy albo obawami związanymi z wizytą u dentysty. Co zrobić, gdy ktoś zgubi się w supermarkecie? Czy dzieci mogą odmawiać dorosłym – np. przyszywanej cioci, zawsze skorej do przytulania i całowania?

Po drugie: niosą pocieszenie i dodają otuchy. Historyjki zebrane w drugiej części również oscylują wokół wielu różnych tematów (m.in. narodziny siostry, przeprowadzka, kłótnie rodziców i przyjaciół, ospa wietrzna, potwór pod łóżkiem), ale posiadają pewną cechę wspólną: kończą się dobrze dzięki wsparciu, jakiego jedno dziecko udziela drugiemu. Wartość tych prostych, dość przewidywalnych tekstów jest więc ogromna: rozbudzają empatię i wrażliwość na potrzeby oraz uczucia innych.

Po trzecie: historyjki niosą ukojenie. Pomagają się uspokoić i wyciszyć. Zachęcają do zasypiania, wskazują sposoby na złe sny, pomagają odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Kolejne opowiadania z łatwością przykuwają uwagę dzieci – także dzięki kolorowym, dobrze współgrającym z tekstem ilustracjom. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że niektóre teksty zostały stworzone raczej z myślą o rodzicach niż ich podopiecznych. Dlaczego? Bo w wielu z nich to właśnie dorośli znajdują wyjście z sytuacji, pomagają rozprawić się z trudnymi emocjami czy uwierzyć we własne możliwości. Ich mądre, przemyślane zachowania, zawsze naznaczone szacunkiem i troską o dziecko – nawet, jeśli nie zawsze wydają się naturalne – stanowią ważny drogowskaz, za którym warto podążyć. A także powód, dla którego warto po książkę sięgać wspólnie z dziećmi.

Zresztą taki rodzaj lektury (z małym słuchaczem wtulonym w osobę czytającą) już sam w sobie dodaje dzieciom pewności siebie. Siedząc obok dorosłego, skoncentrowanego wyłącznie na spędzanym wspólnie czasie, czują się ważne, akceptowane i kochane. Łatwiej im wówczas zrozumieć, że trudne sytuacje, jakim tak często stawiają czoła, zdarzają się także innym. Bo przecież każdy czasem się boi, robi coś złego czy bywa nieposłuszny. I to wcale nie znaczy, że jest zły czy słaby!

Tak naprawdę ze wszystkim można dać sobie radę – trzeba tylko w to uwierzyć.

Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci przypomina trochę ofiarowanie im solidnego kija na rozpoczynaną przez nie wędrówkę. Kija, który nie chroni przed upadkami, ale zawsze pomaga wstać.

Kup książkę To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie

Zobacz opinie o książce To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie
Doskonała chińszczyzna. Ponad 100 wspaniałych przepisów
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Doskonała chińszczyzna.  Ponad 100 wspaniałych przepisów

Dla chińczyków gotowanie to sztuka, a nie tylko nudna codzienna konieczność - dlatego właśnie każde chińskie danie jest ucztą nie tylko dla podniebienia...

Oslo. Michelin. Wydanie 1
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Oslo. Michelin. Wydanie 1

Oslo – stolica, która niecałe 100 lat temu przestała być postrzegana jako prowincjonalne miasto, a dziś zachwyca doskonałym skomponowaniem...