Recenzja książki: Transformacja doświadczeń życiowych uczestników mediacji

Recenzuje: truskawka2

Mediacja to proces, który ma w założeniu doprowadzić do ugody skonfliktowanych stron. Jest podejmowana na wniosek sądu lub osób zainteresowanych. Zawsze musi być dobrowolna, a każda ze stron może w dowolnym momencie zrezygnować. Mediator najpierw spotyka się z zainteresowanymi indywidualnie, potem zarządza spotkanie wspólne. Nie może być emocjonalnie zaangażowany po żadnej ze stron. Nie ma podpowiadać rozwiązań, tylko sprawić, żeby uczestnicy sami wypracowali satysfakcjonujący kompromis. Jakie strategie mogą stosować uczestnicy konfliktu? Jakie są cechy potrzebne dobremu mediatorowi? Czy zawsze udaje się dojść do ugody? Jaki wpływ mają spotkania na uczestników? Jak wyglądają regulacje prawne, jeśli chodzi o mediację? O tym wszystkim dowiemy się z książki.

Lektura nierówna. Są fragmenty pisane trudnym stylem naukowym – na szczęście w mniejszości. Spora część publikacji jest pasjonująca. Bardzo ciekawe okazuje się porównanie procesu do teatru. Niezwykle interesujące są też autentyczne historie mediacji. Można się z nich wiele nauczyć o ludziach i ich relacjach.

dr Kalina Beluch

Kup książkę Transformacja doświadczeń życiowych uczestników mediacji

Zobacz opinie o książce Transformacja doświadczeń życiowych uczestników mediacji
Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz