Recenzja książki: Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przedszkole to bardzo przyjemne miejsce. Można tam miło spędzić czas i wiele się nauczyć. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się interesująca publikacja poświęcona uczuciom – niezwykle ważnym sprawom dotyczącym dzieci (i dorosłych). W książeczce Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami Grzegorz Kasdepke zaprasza do przedszkola.

W progu przedszkolnej sali pojawiła się pani Miłka. Początkowo została uznana za przedszkolaka… nieco wyrośniętego (a ta jej grzywka… od razu się spodobała nawet chłopakom). Przyprowadziła ze sobą najprawdziwszego teatralnego pajacyka. Wprawdzie co niedzielę pajacyk występował w teatrze dla dzieci, ale w pozostałe dni zgodził się pomagać pani Miłce. No i dobrze, bo nadmiar przedszkolnych problemów łatwiej jest znieść, gdy ma się przy sobie przyjaciela. Od progu pani Miłce dali się poznać małoletni panowie – rezolutny Bodzio, Grześ i czujny Rafałek, a także dorównujące chłopakom (i wyjątkowo rozgadane) dziewczynki: Zosia oraz Rozalka.

Każdy z rozdziałów poświęcony został innej emocji: tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuta, poczucie krzywdy oraz radość to uczucia, z którymi w różnych chwilach życia zmaga się człowiek. Bezpośrednio związane z przedszkolną (i nie tylko) codziennością krótkie opowiadania stały się podstawą do opisania dziecięcych zachowań. Dzięki lekturze czytelnik pozna trudną do stłumienia tęsknotę za rodzicami, jaką dzieci odczuwają na początku swej przygody z przedszkolem. Zrozumie, dlaczego pani Miłka wstydziła się, jadąc autobusem. Dostrzeże, jak bardzo różne mogą być powody zazdrości (i to zupełnie niepotrzebnie). Pozna sposoby rozładowania gniewu oraz radzenia sobie z nudą. Skupi się na własnym sposobie odżywiania (przecież nie każdy musi odczuwać wstręt na widok rozgotowanego, ciągnącego się pora). Odczuje współczucie dla kogoś, kto został skrzywdzony. Wreszcie – weźmie udział w ogólnoprzedszkolnym ataku wesołości, śmiejąc się wraz z innymi dziećmi. Każdy rozdział kończy krótki opis emocji, który – uzupełniony o rady dla dzieci i dorosłych – może zostać wykorzystany w pracy pedagogicznej.

Publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia bawi i uczy. Zabawny język przekazu oraz wzbogacające interesującą treść kolorowe ilustracje autorstwa Pauliny Daniluk, sprawiają, że bardziej zrozumiałe staną się zaproponowane w lekturze sposoby rozwiązywania dziecięcych (i nie tylko) problemów. Twarda okładka oraz duży format książeczki to jej dodatkowe atuty. Wszystko to sprawia, że publikacja Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami spotka się z aprobatą nauczycieli przedszkola i młodszych klas szkoły podstawowej oraz rodziców, do zadań których należy przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego życia.

Kup książkę Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami

Zobacz opinie o książce Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Bodzio i Pulpet
Grzegorz Kasdepke0
Okładka ksiązki - Bodzio i Pulpet

Bodzio spotkał kosmitę. Niemożliwe? Możliwe, możliwe, Bodziowi takie historie przydarzają się non stop. Na szczęście razem z Pulpetem, swoim najlepszym...

Tylko bez całowania!. Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Grzegorz Kasdepke0
Okładka ksiązki - Tylko bez całowania!. Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami

W przedszkolu pojawia się pani Miłka - można powiedzieć - nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, co nie będzie proste,...