Recenzja książki: Tym razem ci się upiekło

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowiadania z pogranicza grozy i nadprzyrodzonych wydarzeń zawsze znajdą spore grono odbiorców. Historie te wciągają od pierwszej strony i angażują uwagę czytelnika aż do finału. Seria z dreszczykiem, publikowana przez Wydawnictwo Literatura powiększyła się o kolejny absorbujący tytuł. Tym razem ci się upiekło! Joanny Olech to książka, która momentami mrozi krew w żyłach, innym razem – zbawi, ale z pewnością nie pozwala oderwać się od lektury przed dotarciem do ostatniej linijki.

Na książkę Joanny Olech składa się pięć kilkudziesięciostronicowych opowiadań. Występują w nich różni bohaterowie, a akcja rozgrywa się w odmiennych czasach i przestrzeniach. Wśród postaci znajdziemy młodych ludzi, którzy doświadczają w szkole prześladowania, bądź też takich, którzy sami są oprawcami. Na stronach książki poznamy zimową opowieść zapisaną w bombce, ale też mrożącą krew w żyłach historię nocnego spaceru po cmentarzu.

Tym razem ci się upiekło! to lektura łącząca strachy najbardziej oczywiste i niemal „namacalne", czyli te kojarzone z nocą spędzoną na cmentarzu, ale też lęki związane z poczuciem własnej wartości, gdy ktoś notorycznie nas obraża, dokucza nam i się z nas wyśmiewa. Joanna Olech pokazuje, że boimy się ciemności, ale lęk jest dużo większy, gdy ktoś nastaje na jakość naszego życia, zdrowia i samopoczucia.

Książka Joanny Olech kierowana jest do starszych dzieci i nastolatków. Tym nieśmiałym i zagubionym pokaże, że warto walczyć o siebie i nie wątpić w swoje siły, zaś tym, którym wydaje się, że są nietykalni, uświadamia, że kara i konsekwencje złych czynów dosięgną każdego winnego.

Zbiór opowiadań Joanny Olech został świetnie zilustrowany przez Bartka Brosza. Tajemnicza, utrzymana w mrocznych barwach okładka rozświetlona jest punktowym światłem z żarówki trzymanej w dłoni jednego z bohaterów. Ilustracja ta przykuwa uwagę i od razu sugeruje, że czytelnik będzie miał okazję sięgnąć po lekturę z dreszczykiem. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się minimalistycznym rysunkiem, zawierającym tytuł rozdziału, na kolejnej zaś stronie czytelnik znajdzie tekst wpisany w dużą ilustrację – zabieg ten nieco przypomina komiks. Wszystkie ilustracje utrzymane są w czarno-białej kolorystyce.

Tym razem ci się upiekło! to dobra propozycja do czytania przed snem lub podczas wolnego popołudnia. Czytelnik ma dowolność w wyborze interesujących go opowiadań. Może też dowolnie wracać do rozdziałów, które szczególnie przypadły mu do gustu. Książka Joanny Olech to przykład lektury, która daje rozrywkę, ale skłania też do refleksji i przemyśleń.

Tagi:

Kup książkę Tym razem ci się upiekło

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tym razem ci się upiekło
Książka
Inne książki autora
Szkoła detektywów Emila Wykopka. Porwanie
Joanna Olech0
Okładka ksiązki - Szkoła detektywów Emila Wykopka. Porwanie

W Szkole Detektywów dochodzi do zuchwałego przestępstwa - zostaje uprowadzony dyrektor placówki, Emil Wykopek. W pościg za porywaczami rusza...

Tarantula, Klops i Herkules. Przygoda pierwsza. Audiobook
Joanna Olech0
Okładka ksiązki - Tarantula, Klops i Herkules. Przygoda pierwsza. Audiobook

Karol Klops nie mógł trafić gorzej: długo wyczekiwane wakacje przyjdzie mu spędzić u kuzynki w małym miasteczku. Czy może być coś nudniejszego? Chłopak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy