Recenzja książki: Uśmiech. Instrukcja obsługi

Recenzuje: koshi

Książka Piotra Szaroty Uśmiech. Instrukcja obsługi jest ciekawą propozycją z zakresu literatury psychologicznej. Szczególnie dlatego, że autor porusza często pomijaną kwestię znaczenia uśmiechu w naszym życiu.

Poznajemy sporo ciekawostek na temat genezy uśmiechu, prezentowanej na podstawie obserwacji zachowań małp. Autor poucza też, w jaki sposób "rozszyfrować" altruistę. Opisuje słynny uśmiech Duchenne’a oraz uświadamia wpływ kultury na interpretację sygnałów niewerbalnych. Pojawia się tu wiele przykładów z życia wziętych, dlatego - mimo obecności terminologii specjalistycznej - stosunkowo łatwo jest zrozumieć treść.

Podczas lektury miejscami odnieść można wrażenie uczestnictwa w interesującym wykładzie. Z pewnością dla wielu czytelników zaskoczeniem okaże się informacja na temat tego, jak dobrym narzędziem manipulacji może być uśmiech. I jak wiele występuje znaczeń uśmiechu, które niezwykle trudno jest rozpoznać. Jakże łatwo tu o błędną interpretację i zaburzenie komunikacji. Uśmiech może wyrażać naprawdę wiele. Komunikacja werbalna i niewerbalna, choć idą one ze sobą w parze, również często dostarczają rozbieżnych informacji. W wielu zawodach oczekuje się od pracowników uśmiechania się - tak jest na przykład w handlu. Uśmiech jest też narzędziem dobrej autoprezentacji, która pomaga nam w relacjach społecznych i zjednuje nam przyjaciół. Osoby uśmiechnięte są dużo lepiej postrzegane. Dlatego uśmiech wykorzystuje się również w reklamie. Uśmiechnięci kandydaci na wysokie stanowiska w państwie mają często większe szanse na sukces niż "ponuracy". Ważny jest kontekst uśmiechu, czyli dopasowanie go do konkretnej sytuacji. Autor podejmuje też kwestię uśmiechu zalotnego oraz uśmiechu dziecka jako... gratyfikacji dla matki! Interesującym zagadnieniem okazuje się również wykorzystanie emotikon w komunikacji internetowej.

Książka uświadamia, jak wielką rolę odgrywa w życiu codziennym komunikacja niewerbalna, jak wiele wyznaczników należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo zinterpretować uśmiech rozmówcy. Niewiele osób wie, że uśmiech niesie tak ogromny bagaż informacji o drugim człowieku i o jego nastawieniu wobec nas. Możemy uśmiechem maskować nasze negatywne nastawienie do drugiego człowieka, a także nasz zły stan emocjonalny. Uśmiech jest rodzajem społecznej kontroli i służy określonym celom. Zawsze, interpretując czyjś uśmiech, trzeba brać pod uwagę kontekst sytuacyjny i kulturowy.

Książka Piotra Szaroty jest idealnym źródłem wiedzy o psychologicznych motywach zachowania i o społeczeństwie. Uczy nas, jak się odnaleźć w skomplikowanych relacjach z innymi ludźmi. W dodatku napisana jest prostym, zrozumiałym językiem i wzbogacona jasnymi przykładami. Aż chce się czytać i… Uśmiechnąć się do siebie po lekturze tej książki.

Kup książkę Uśmiech. Instrukcja obsługi

Zobacz opinie o książce Uśmiech. Instrukcja obsługi
Psychologia uśmiechu. Analiza kulturowa
Piotr Szarota0
Okładka ksiązki - Psychologia uśmiechu. Analiza kulturowa

"Książka łączy wiele wątków, nie popadając w chaos, i stanowi wygodne i użyteczne kompendium wiedzy na temat usmiechu oraz sposobów jego okazywania...

Londyn 1967
Piotr Szarota0
Okładka ksiązki - Londyn 1967

Swoisty bedeker, ale nie turystyczny, lecz intelektualny, o złożonej strukturze i tylko pozornie dotyczący wyłącznie konkretnego miasta w historycznym...