Recenzja książki: Vladek najmilszy wampirek na świecie. Najmilsza niespodzianka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieci nie mają nic przeciwko tajemniczym wydarzeniom, nierozwikłanym zagadkom oraz okolicznościom wskazującym na niepewność jutra. Pociągają je wątpliwości oraz niemożliwe do wyjawienia sekrety. W kolejnej, czwartej już książeczce z serii Vladek najmilszy wampirek na świecie, Anna Wilson przybliża młodemu czytelnikowi nowe przygody zabawnego, czarującego i zarazem zwariowanego Vladka, na którego czeka Najmilsza niespodzianka. I tym razem (jak w poprzednich książeczkach z serii) nie brakuje ani dobrej zabawy, ani odrobiny tajemniczości.

Odkąd Vladek zdał egzamin i otrzymał pełnoprawną licencję nietoperza na okres stu lat, jego sytuacja życiowa uległa lekkiej poprawie. Na razie tylko lekkiej. Mama ciągle była niezadowolona: nie chciała zrozumieć, że Vladek absolutnie nie przynosi wstydu całej rasie wampirów. A gdyby się jeszcze dowiedziała, że jej syn chodzi do ludzkiej szkoły i przyjaźni się z Milką, byłoby całkiem źle. Na szczęście nie wiedziała. Do czasu, aż… Udajmy się razem z Anną Wilson do ludzkiej szkoły, gdzie trwają przygotowania do przedstawienia o Jasiu i Małgosi.

Główne role przypadły Vladkowi i Milce. Oboje dali z siebie wszystko, by wypaść jak najlepiej. Udało im się. I nadal nikt nikomu niczego by nie zarzucił, gdyby nie zazdrość złośliwego Szczepana: ten to nie odpuści nikomu, jego destruktywne działania są w stanie zaszkodzić każdemu, Vladkowi również. I zaszkodziły. Vladek nawet się nie obejrzał, a już znalazł się w majestatycznie wznoszącej się Czarnej Wieży z zimną, kamienną posadzką, wilgotnymi ścianami, egipskimi ciemnościami i złowieszczym echem. Przecież Milka ciągle mu powtarzała, że nie wolno się poddawać, że w końcu wszystko dobrze się ułoży, ale jak on w tej ponurej wieży ma wytrzymać? Czas płynie… Czym zaowocuje spotkanie pani Landrynki z rodziną Vladka? Kto jest najlepszą przyjaciółką wampira? Wszystkie pytania doczekają się odpowiedzi.

Książkę Anny Wilson czyta się szybko, można rzec: jednym tchem. Wartko następujące po sobie zwroty akcji nie pozwalają się nudzić. Efekt przejrzystości tekstu został osiągnięty dzięki powiększeniu odstępów między wierszami. Plastyczne opisy ułatwiają wczucie się w fabułę. Wymowne czarno-białe ilustracje autorstwa Kathryn Durst są doskonałym uzupełnieniem tekstu. Dodatek stanowi zamieszczona na końcu książki Encyklopedia osobliwych stworzeń. Twarda okładka przedłuża żywotność lektury.

Publikacja Wydawnictwa IBIS, traktując o przyjaźni, tolerancji, odwadze, konieczności mówienia prawdy, wzajemnej pomocy, umiejętności pokonywania przeszkód oraz wiary w to, że nawet najbardziej skomplikowany problem zostanie rozwiązany, zaciekawi uczniów drugiego etapu edukacyjnego. Zachęci ich również do sięgnięcia po poprzednie tomy serii.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Vladek najmilszy wampirek na świecie. Najmilsza niespodzianka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Vladek najmilszy wampirek na świecie. Najmilsza niespodzianka
Inne książki autora
Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele
Anna Wilson; 0
Okładka ksiązki - Vladek najmilszy wampirek na świecie. Zębastyczni przyjaciele

Vladek – najmilszy wampirek na świecie to seria wyjątkowych książek dla dzieci. Rodzina Vladka mieszka w starym, ponurym domu. Ten klan od wieków...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje