Recenzja książki: W Jeżynowym Grodzie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Mała myszka to bohaterka wielu bajek. Jest sympatyczna, pomysłowa i zaradna. Potrafi wyjść zwycięsko z wielu zagmatwanych sytuacji. Wszystko to sprawia, że jest bohaterką lubianą przez dzieci. Do rąk młodych czytelników trafiła przepełniona życiową mądrością opowieść W Jeżynowym Grodzie. Chcesz, czytelniku, poznać losy jego mieszkańców? Zapraszamy do lektury.

Zbiór zawiera osiem historii (osobno ukazywały się od 1980 roku). Autorka przedstawia wydarzenia w sposób tak plastyczny, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam w nich uczestniczył. Wyrusza więc drogą wzdłuż jeżynowego żywopłotu, gdzie w maleńkich domkach mieszkają szczęśliwe mysie rodziny: państwo Żabuchowie z Fredziem, jego siostrami i braćmi, państwo Jabłuszkowie, lady i lord Drewienkowie z panią Chrupiskórką, Makóweczka Bystrzycka, młynarz Dereń Mączniak, zamieszkujący splątane korzenie głogu tkacze, no i Bazyli – strażnik piwnic Składziku w Pniu oraz pan Nornica, mieszkający w kępie trawy pośrodku pola. Pierwszy z bohaterów witających czytelnika, Fredzio, właśnie ma urodziny. Z zawziętością, wydając przy tym piski radości, dmucha w nowy gwizdek (ktoś chyba powinien wziąć lekcje u kosa). Ogromna ilość wspaniałych prezentów (zwłaszcza proca, z której Fredzio strzelał żołędziami w okna kuchni pani Chrupiskórki), smaczny tort z orzechów laskowych przełożony warstwami gęstego kremu, urodzinowy piknik na trawie poprzerastanej mchem – to zaledwie wstęp do kolejnych przygód sympatycznych mieszkańców Jeżynowego Grodu.

Akcja każdej z ośmiu opowieści toczy się w mysim świecie, pośród widzianych mysimi oczyma pięknych krajobrazów. Bohaterowie – również mysi – zajmują się sprawami na miarę mysich umiejętności i możliwości. Opowiedziane przez Jill Barklem historie zapraszają w świat spokoju, subtelnych wrażeń i delikatności. A w tym świecie… niezwykłego uroku nabiera ślub Makóweczki Bystrzyckiej z Dereniem Mączniakiem, wybornie smakuje podwieczorek w domu dwóch starszawych myszy polnych, wspaniała atmosfera panuje na Śnieżnym Balu w Lodowej Sali, gwiaździste niebo rozpościera się nad Wysokim Wzgórzem, a strumyk srebrną wstążeczką przecina dno doliny, spowitej światłem księżyca. Mysi bohaterowie (o przyjaznym usposobieniu) są sympatyczni, a ich przygody skłaniają do myślenia. Jak zakończą się poszukiwania Prymulki? Dokąd prowadzą tajemnicze schody? Kto zamieszkał w małej chatce w krzaku głogu? W jaki sposób myszy uzyskiwały sól? Zanurzenie się w świecie mysich bohaterów pomoże znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zbiór opowieści W Jeżynowym Grodzie został pięknie wydany. Wykonane z największą precyzją i dopracowane do ostatniego szczegółu ilustracje w stonowanych kolorach (na kremowych kartkach) wzbogacają treść. Powiększona czcionka oraz większe odstępy między wierszami czynią tekst przejrzystym. Twarda okładka, grubsze kartki i większy format książki to jej dodatkowe atuty.

Przeznaczona dla dzieci (w każdym wieku) publikacja Wydawnictwa Znak jest pasjonująca i wartościowa. Zapoznanie z jej treścią uczy, że warto pomagać innym, zaufać najbliższym oraz cieszyć się małymi rzeczami.

Kup książkę W Jeżynowym Grodzie

Zobacz opinie o książce W Jeżynowym Grodzie
Autor
W Jeżynowym Grodzie
Jill Barklem
Lato w Jeżynowym Grodzie
Jill Barklem0
Okładka ksiązki - Lato w Jeżynowym Grodzie

Lato było bardzo gorące. Słońce wspinało się co dzień wysoko na niebie, a powietrze nad polami drżało z upału. Wiele myszek gromadziło się po południu...

Wiosna w Jeżynowym Grodzie
Jill Barklem0
Okładka ksiązki - Wiosna w Jeżynowym Grodzie

W cudny, szklisty poranek wiosenne słońce zajrzało do wszystkich domków wzdłuż jeżynowego żywopłotu, a okienka w pniach drzew pootwierano na oścież. Wszystkie...