reklama

Recenzja książki: Warstwy

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ilustracje przekrojów poprzecznych drzewa, żaby, drogi czy Ziemi pamiętamy z lekcji biologii i geografii. Czasami, sięgając do wspomnień z lat szkolnych, przypomni nam się polecenie nauczyciela: Wymień warstwy: lasu, atmosfery, skóry lub skorupy ziemskiej. Ale czy zdarza nam się patrzeć na cały świat właśnie przez pryzmat warstw? Czy doszukujemy się ich w każdym przedmiocie, zachowaniu czy zdarzeniu? Lubimy mówić: ta powieść jest wielowarstwowa, by zaznaczyć, jak dużo niuansów w niej odkryliśmy, ale czy tak samo przypatrujemy się codziennemu życiu? Idąc tropem warstw, prędzej czy później natrafimy na książkę Marty Szloser z przepięknymi ilustracjami Ani Jamróz. I przy tej publikacji powinniśmy zatrzymać się na dłużej.

Warstwy to zaskakujący, pięknie wydany picture book, kierowany do odbiorców w każdym wieku. Najmłodsi odkrywcy z pasją przyglądać się będą nietuzinkowym ilustracjom i z pewnością zaleją rodziców gradem pytań o to, co jeszcze ma warstwy. Albo sami wystrzelą w opiekunów garść zdumiewających i zaskakujących przykładów.

Z kolei starsi czytelnicy mogą podejść do książki na wiele sposobów. Wszak – jak sugeruje zresztą autorka – także i jej książka jest wielowarstwowa. I to nie tylko fizycznie rzecz ujmując. Warstwy to lektura bardzo poetycka. To oszczędna w słowach proza, w której rzeczywistość rozkłada się na czynniki pierwsze, to utwór sprawiający w swojej prostocie wrażenie wiersza, z którego wybrano poszczególne wersy – niczym warstwy – i zilustrowano je z ogromną wrażliwością i starannością.

Surowość i minimalizm widoczny w tekście nie ma jednak nic wspólnego z brakiem emocji czy empatii. Uczucia te tętnią na każdej stronie książki, dodatkowo uwydatniając kruchość i delikatność publikacji. W Warstwach nie ma miejsca na frazesy, nic nie jest tu przegadane czy powtórzone. Autorka dotyka sedna sprawy. Kiedy mówi o warstwach, to właśnie na nich się koncentruje. Na ich wieloznaczności, na mnogości sfer, które opisują, na niewyobrażalnym pięknie, którego dotyczą, wreszcie – na tajemnicy, której dotykają. Bo przecież tak naprawdę dalej nie wiemy, czemu warstwy mają służyć...

Równie ważne co tekst są w publikacji rysunki. Sugestywne i w nieoczywisty sposób ilustrujące podjęty przez Martę Szloser temat. sprawiają, że czytelnicy podejmą niesamowitą grę w warstwy. W rysunkach Ani Jamróz nie ma miejsca na oczywiste rozwiązania. Sugerowana w tekście wielowarstwowość otaczającego nas świata znajduje odzwierciedlenie na ilustracjach – tych, które można odczytywać dosłownie, a także tych, które mają nam przekazać coś więcej, mają nas uwrażliwić, zatrzymać nasz wzrok na dłużej niż parę sekund.

Warstwy to książka, obok której trudno przejść obojętnie. Publikacja zachwyci wszystkich wrażliwców, zwróci uwagę starszych i młodszych filozofów, a prozaicznie do rzeczy podchodząc, świetnie sprawdzi się jako podarunek. Bo przygoda z poszukiwaniem warstw – swoich, najbliższego otoczenia czy całego świata – powinna trwać w najlepsze. Jest przecież jeszcze tyle do odkrycia!

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Warstwy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Warstwy
Książka
Warstwy
Marta Szloser
Inne książki autora
Ten drugi. Opowieść misia Fredka
Marta Szloser0
Okładka ksiązki - Ten drugi. Opowieść misia Fredka

Ta wzruszająca opowieść, choć mówi o największej tragedii, jaka może spotkać człowieka – o utracie dziecka – nie przeraża i nie odbiera chęci...

The other one. a story by Freddy the Bear
Marta Szloser0
Okładka ksiązki - The other one. a story by Freddy the Bear

Ten Drugi to wzruszająca i skłaniająca do przemyśleń opowieść o pewnej rodzinie, w której życiu najpierw pojawia się długo wyczekiwana radość, a później...

Zobacz wszystkie książki tego autora