Recenzja książki: Wędrówka

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Chiński myśliciel i filozof powiedział, że nie cel jest ważny, ale droga do celu. Potwierdza to książka Anny Onichimowskiej Wędrówka. Sama podróż jest w niej bowiem pełna niezapomnianych wydarzeń, spotkań i przygód. A cel, cóż, to tylko kolejny, ostatni etap wędrówki.

Piesek Uszko i kotek Futerko mieszkają w wygodnym i przytulnym domku. Jednak w pewnym momencie zwierzęta dopada nieznane dotąd uczucie – ni to niepokój, ni to znudzenie. Pcha je ono do odkrywania czegoś, co nieznane. Zwierzątka wyruszają zatem w podróż. Kroczą drogami, alejkami i ścieżkami, którymi nigdy wcześniej nie wędrowali. Im dalej są od domu, tym więcej przygód przeżywają, poznając nowych przyjaciół. Wędrówka nie jest jednak pozbawiona niebezpieczeństw. Ale to przecież wpisane jest w naturę podróżowania. Chyba tylko ktoś, kto bez przerwy siedzi na kanapie przed telewizorem, nie jest narażony na wielkie niebezpieczeństwa.

Wędrówka to kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym opowieść o odkrywaniu świata, ale także o poznawaniu nowych ludzi i ścieraniu się charakterów. Autorka świetnie pokazuje, jak trudne jest wspólne wędrowanie. I nie chodzi tu wyłącznie o fizyczne zmęczenie trasą, ale o konieczność dogadywania się, znajdywania kompromisów i akceptowalnych rozwiązań przez wszystkich uczestników wyprawy. Każdy podróżnik jest inny. Każdy ma inne wyobrażenie wędrówki, inną wytrzymałość, mocniejszy lub słabszy charakter. Przebywanie ze sobą uczy współpracy, ustępowania innym i znajdywania radości z kolejnych, wspólnie osiągniętych celów.

Książka Anny Onichimowskiej to baśniowa opowieść, w której zwierzęta potrafią mówić, księżniczki czekają w wieży na upragnionego księcia, a marynarze znajdują szczęście na lądzie. Tutaj rzeczywistość przeplata się z baśniowością. Współczesne technologie przenikają się z dawnym, przebrzmiałym dorobkiem ludzkości.

Wędrówkę czytać można powoli, delektując się kolejnymi, niedługimi rozdziałami. Bardziej prawdopodobne będzie jednak, że mały słuchacz nie zaśnie, póki opiekun nie doczyta historii podróżników do końca. Wszak tyle się w tej historii dzieje. Jest zabawnie, jest też trochę strasznie, ale z pewnością nie ma w opowieści miejsca na nudę.

Całość dopełniają rewelacyjne ilustracje Macieja Szymanowicza. Przygotowane w charakterystycznym dla autora stylu rysunki przykuwają uwagę, domagają się kontemplacji i odnajdywania na nich kolejnych zabawnych, nietypowych szczegółów. Kolorowe, nierzadko zajmują całą, czasami nawet dwie sąsiadujące ze sobą strony i sprawiają, że trudno oderwać od nich wzrok.

Książka Anny Onichimowskiej powinna towarzyszyć dzieciom podczas podróży lub wakacyjnych wyjazdów. Historia oswaja z tym, co nowe i nieznane, otwiera na przygodę i nowe wyzwania oraz pomaga odnaleźć się w miejscach czy sytuacjach, które są dla maluchów obce. Wędrówka to także zaproszenie do tego, by spakować plecak i wraz z całą rodziną wyruszyć na spotkanie przygody. Kto wie, co może bowiem czekać za zakrętem?

Tagi:

Kup książkę Wędrówka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wędrówka
Książka
Wędrówka
Anna Onichimowska
Inne książki autora
Najwyższa góra świata
Anna Onichimowska0
Okładka ksiązki - Najwyższa góra świata

Zbiór opowiadań dla wszystkich, którzy muszą czasem zmierzyć się ze smutkiem i problemami. Każda opisana tu historia niesie ze sobą mądre i głęboko humanistyczne...

Maciek i łowcy duchów
Anna Onichimowska0
Okładka ksiązki - Maciek i łowcy duchów

Maciek to bardzo sympatyczny duch, który wyrusza do rodzinnego zamczyska na imieniny mamusi. Przez przypadek w drodze (w pociągu) spotyka łowców duchów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Pokaż wszystkie recenzje