Recenzja książki: Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Siła, energia i optymizm to cechy pożądane przez człowieka w każdym wieku. Książka Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy przekonuje, że życiowej pasji nie brakuje 50-latkom, przez wielu uznawanych za seniorów – ludzi, którym przynależne są już tylko wnuki, wizyty w poradniach specjalistycznych, ciepłe kapcie, gorąca herbata z cytryną, bruliony z krzyżówkami i telewizyjny pilot.

Prowadzone przez Joannę Pogorzelską wywiady z kilkunastoma przedstawicielami Power Generation (pokolenie mocy), zaowocowały stworzeniem portretu generacji 50+. Wielkie plany, jakie rozmówcy Pogorzelskiej snują na przyszłość, nie pozwalają wątpić w chęć życia bohaterów książki, których życiową dewizą jest „żyć długo i umrzeć młodo”. Wszyscy oni są ludźmi sukcesu, każdy w reprezentowanej przez siebie dziedzinie, z bagażem osobistych doświadczeń oraz pewnością, że warto było dać z siebie wszystko, a wysiłek nie poszedł na marne. Wszyscy są też pewni, że to, co do tej pory życie im przyniosło, to zaledwie niewielki fragment całości, każda kolejna chwila – odpowiednio przeżyta – dopełni dotychczasową codzienność.

Rozważania Pogorzelskiej bazują na postawach, zachowaniach oraz podejściu do życia przedstawicieli pokolenia 50+ (sposób myślenia, styl życia, potrzeby, obawy, pragnienia i nadzieje). Każdemu z dwunastu rozmówców poświęcony został jeden rozdział, w którym znalazło się kolorowe zdjęcie, ogólna notka o codziennych działaniach oraz dane szczegółowe (dzieciństwo, relacje rodzinne, grupy rówieśnicze, czas nauki, aktywność zawodowa, zagrożenia, uzależnienia i walka z nałogiem, hobby, nawyki, motywacje, rodzicielstwo, przyjaciele oraz wrogowie, stosunek do życia w Polsce w czasach komuny, absurdy i groza PRL, momenty przełomowe, zmiany ustrojowe oraz związane z nimi przemiany gospodarcze i obyczajowe, doświadczenia, bilans życia, tematy tabu, zdrowie, słabości, poczucie szczęścia, hierarchia wartości, a także siła wewnętrzna, moc wyobraźni oraz granice, których nie powinno się przekraczać).

Wybrana przez Joannę Pogorzelską forma wywiadu pozwala całościowo spojrzeć na życie i dzieło prezentowanych osób. Adresaci to zwłaszcza osoby przekraczające niczym Gajusz Juliusz Cezar wraz ze swoją armią rzekę Rubikon magiczny rubikon z piątką na pierwszym planie. Publikacja Wydawnictwa Novae Res pokazuje, że warto mieć w sobie moc.

Tagi: wiecznie młodzi joanna pogorzelska novae res zaczytani

Kup książkę Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy

Zobacz opinie o książce Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy