Recenzja książki: Willa, dziewczyna z lasu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Troska o przyrodę winna być powinnością każdego człowieka. Piękna baśń Willa, dziewczyna z lasu pokazuje, jak ważna jest to sprawa.

Pochodząca z klanu leśnych ludzi dwunastoletnia Willa o długich czarnych włosach i szmaragdowych oczach pod osłoną nocy przecisnęła się przez klapkę dla psa w drzwiach domu osadnika. Mężczyzna spał. Spał też pies. Willa czekała, patrzyła, nasłuchiwała. Nagle… Gdyby tylko do niej nie strzelił. Gdyby… ale strzelił! Ranna dziewczyna dociera do granicy lasu, stapiając się z zielenią drzew, a mężczyzna z psem wyrusza na jej poszukiwanie.

Dzięki wartkiej akcji czytelnik przenosi się z miejsca na miejsce. Wraz z Willą udaje się w głąb lasu, gdzie spotyka przewodniczkę wielkich wojowników Luthien – wilczycę o oczach srebrzących się w ciemnościach. Czytelnik przemierza korytarze labiryntu, odnajdując w jednym z zakamarków ludzkie dziecko. Staje na szczycie Wielkiej Góry, ratuje samicę czarnej pantery. Leżąc na ziemi w paprociach, wsłuchuje się w życzliwy głos Nathaniela. Denerwuje się również zasadzkami czyhającymi na zwierzęta, a także obserwuje atak grzęzikłączy na drwali. Czy strzeżone przez białego niedźwiedzia jezioro posiada moc leczniczą? Co kierowało mężczyzną, że dotarł aż tak daleko? Jakie zagrożenia ściągnie na siebie Willa? No i co oznacza polecenie: „Podążaj za krwią?" Pytań rodzi się jeszcze więcej, lecz kolejne strony lektury wszystko wyjaśnią.

Opowieść budzi zaciekawienie od początku. Szybko biegnąca akcja skupia uwagę czytelnika, dzięki czemu pobudzona wyobraźnia przenosi go w tajemnicze miejsca: w Głuchej Jamie, na Wielkiej Górze czy Rzece Dusz czytelnik ma okazję spotkać nie tylko padarana (wszechwiedzący przywódca feirańskiego klanu), ale także wielu młodych jutów, którzy co noc wychodzili na plądry (ci, którzy nie potrafili kraść, nie dostawali jedzenia). Ukazujące piękno przyrody rozbudowane opisy zachęcają do troski o środowisko (osadzona wśród Wielkich Gór Mglistych akcja Willi pokazuje urok najbardziej biologicznie zróżnicowanego rezerwatu przyrody w Stanach Zjednoczonych).

Publikacja Wydawnictwa Literackiego to wspaniała opowieść o miłości, dzięki której człowiek jest w stanie przetrwać (jak współpracujące ze sobą wilki), to opowieść o rodzinnym cieple, o szlachetności, o wierności zasadom, tradycjom oraz przodkom. To opowieść o ziemi, domagającej się szacunku i troski o przyrodę. Kto zacznie ją czytać, szybko dobiegnie do finału.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Willa, dziewczyna z lasu

Zobacz opinie o książce Willa, dziewczyna z lasu
Serafina And The Black Cloak
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina And The Black Cloak

"Never go into the forest, for there are many dangers there, and they will ensnare your soul." Serafina has never had a reason to disobey her pa and...

Serafina i siedem gwiazd
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina i siedem gwiazd

Serafina i Braeden powracają! Niecierpliwie wyczekiwana czwarta odsłona bestsellerowej serii Roberta Beatty'ego nareszcie w Polsce. Po serii zmagań...