Willa, dziewczyna z lasu

Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Willa of the Wood
Tłumaczenie: Łukasz Małecki

Nr 1 listy bestsellerów „New York Timesa”. Poznajcie Willę z lasu – nową, baśniową bohaterkę wykreowaną przez literackiego ojca słynnej Serafiny, Roberta Beatty’ego.

„Poruszaj się bez dźwięku. Kradnij i nie zostawiaj śladów”, słyszała od kiedy skończyła pięć lat. I jeszcze: „Nie ma żadnego «j a». Jest tylko «m y»”.

Przyszła na świat w Głuchej Jamie, która od zarania była domem Feiran. Dziś już tylko nieliczni członkowie jej klanu umieli rozmawiać z roślinami oraz zwierzętami i wykorzystywać magiczne moce przyrody. Willa potrafiła to dzięki naukom babki, leśnej czarownicy.

Była jednym z jutów, małoletnich złodziei. Pod osłoną nocy okradała legowiska białych osadników zwanych światłolubami, żeby zapewnić byt reszcie klanu. Powinna ich nienawidzić! Brutalnie wtargnęli w jej świat. Uzbrojeni w piły i w bum-pałki uśmiercali drzewa i leśnych ludzi, podobno także rodziców Willi oraz jej siostrę bliźniaczkę. Dziewczynka słabo to pamiętała, ale nie mogła zapomnieć pełnego czułości wyrazu twarzy światłoluba, kiedy odkrył, że postrzelony przez niego złodziej, to jeszcze dziecko…

Czy osadnicy rzeczywiście są źli do szpiku kości i niewyobrażalnie bogaci? Czy powinna ich okradać? I dlaczego w zapomnianych, trawionych zgnilizną rejonach Głuchej Jamy padaran więzi ich dzieci?

Te pytania nie dają Willi spokoju…

Poruszająca, pełna pierwotnej magii i szacunku dla przyrody baśń o dojrzewaniu i zmianie, trudnym wyborze między dobrem i złem. Piękna i mądra opowieść o odkrywaniu własnego „ja”.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Willa, dziewczyna z lasu

Opinie o książce - Willa, dziewczyna z lasu

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Widząc okładkę wiedziałam a raczej podejrzewałam, że musi być coś w tej książce, ponieważ okładka przyciąga. Po pierwszym rozdziale przepadłam w otchłań tej literatury. Nie wiem jak wy, ale raz na jakiś czas trafiają się takie pozycje, które zostają w naszych głowach oraz sercach na długo. Willa to 12 letnia dziewczynka, której cały świat to las i wszystko, co z nim związane. Należy do klanu Ferian, który wspólnie dba o dobro każdego, ponieważ twierdzą, że jednostka nie ma szans na przeżycie tym bardziej w zimę, nie ma „ja”, lecz „my”.

Wszędzie możecie przeczytać opis, co i jak jest w książce, więc nie chcę powielać tego, ale chcę zwrócić uwagę na coś, czego zaczynamy zapominać a mianowicie Miłość i Rodzina. Tak kochani Willa pomimo różnych sytuacji, jakie przeżyła do końca książki uczy się czegoś bardzo ważnego, co było w jej sercu, ale gdzieś głęboko, głęboko. Willa to cudowna dziewczyna, która szuka swojego miejsca w grupie, w życiu i jakże jest jej rozczarowanie, kiedy nawet klan nie akceptuje jej takiej, jakiej jest. Ludzie, przy których wychowała się nie znają, nie szanują nic, w co wierzy, czym się kieruje. Jedyna Babcia dziewczynki uczy ja języka i czarów Feiran oraz bycia leśną czarownicą. Jako jedyne posługują się językiem Ferian gdzie reszta klanu idzie z duchem czasu i uczą się mówić jak człowiek po angielsku zapominając o korzeniach swoich przodków.

Książka idealna dla każdego bez względu na wiek. Książka, która uczy pokory, miłości, szacunku do kultury i tradycji. Bez względu ile minie od premiery ta książka wg. mnie zawsze będzie na czasie. W dzisiejszym świecie spotykamy się z krytyką, hejtem do kogoś, kto wystarczy, że jest większej wagi, ktoś, kto ma inny kolor skóry, bądź ubiera się nie tak jak większość jego rówieśników! Tak jak Willa dała szanse i zaczęła poznawać człowieka i jego domostwo tak człowiek też zaczął uczyć się od dziewczyny jej życia, tradycji oraz prawidłowego funkcjonowania z przyrodą. Kochani zobaczycie, że wystarczy zatrzymać się porozmawiać i być otwartym na coś innego a będą działały się cuda. Trzeba przyznać, że w książce zobaczycie Nas samych, czyli człowiek, który niszczy środowisko do zaspokojenia własnych potrzeb nie patrząc, nie przejmując się tym, że obok w lesie żyją żywe istoty, które mają swoje domy w lasach, drzewach itp. Z całego serca dziękuje Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz do recenzji, bo ta oto pozycja zagościła w moim sercu oraz domu. Odłożyłam książkę na półkę córki z nadzieją, że kiedyś Ona będzie miała tę przyjemność i pozna historię Willi, dziewczyny z lasu.

Avatar użytkownika - klaudia985
klaudia985

Raz na jakiś czas zdarza mi się, że dana książka niezwykle mnie do siebie przyciąga. Zazwyczaj okazuje się, że po jej przeczytaniu jestem takową historią oczarowana i trafia na listę moich ulubieńców. Tak też było w przypadku Willi dziewczyny z lasu, która od pierwszego spojrzenia na okładkę, w niewyjaśniony sposób wabiła mnie do siebie i miałam sporą ochotę na zagłębienie się w jej treść.

Historia zaczyna się w momencie kiedy Willa jest w trakcie swojej wyprawy w celu zdobycia łupów dla przywódcy swojego klanu, któremu jest niesamowicie oddana. Na pierwszych stronach dowiadujemy się, że dziewczynka posiada wyjątkowy dar i w niezwykły sposób komunikuje się z przyrodą. Ponadto potrafi stapiać się z otoczeniem, dzięki czemu jest w zasadzie niewidoczna, co bardzo ułatwia jej życie. Niesamowicie mnie urzekła miłość Willi do przyrody - jej rozmowy ze zwierzętami, ogromny szacunek do drzew i roślin, a także niesamowita wrażliwość na krzywdę wyrządzaną środowisku, sprawiły że dziewczynka od razu zyskała moją sympatię i dzięki temu czytanie jej historii było dla mnie prawdziwą przyjemnością.

Willa jest przekonana, że światlolubi (czyli po prostu ludzie) są źli. Przekonanie to wpajano jej od dziecka. Dziewczynka żyła w społeczności, w której nie liczyło się dobro jednostki, jej pragnienia, obawy, uczucia - w klanie Willi najważniejsza była cała społeczność, ogół ludzi, z którymi żyła. Nie ma żadnego "ja", liczą się "my". Pewne wydarzenia sprawiły jednak, że dziewczynka zaczęła dostrzegać rysy na nieskazitelnym obliczu swojego wodza, a także wartościach, którymi kierowała się przez całe życie. Willa zaczyna widzieć drugie oblicze świata - nieznane jej dotąd i odkrywa że nie wszystko jest takie, jakie jej się wydawało.

Czytając tę powieść łapałam się na tym, że porównywałam ją do Avatara, Tarzana, czy Mustanga z dzikiej doliny (zwłaszcza to pierwsze i ostatnie bardzo mi przypominało omawianą książkę), według mnie historia Willi to połączenie tych historii i stworzenie z nich czegoś nowego, świeżego i niesamowicie wartościowego. Willa dziewczyna z lasu to powieść niezwykle ważna, chwytająca za serce i zmuszająca do przemyśleń. Człowiek nie da sobie rady bez przyrody, dlaczego więc tak nagminnie ją niszczymy?

Pierwsza połowa książki skupiała się na opisach przyrody i relacji Willi ze środowiskiem. Momentami nieco mi się dłużyło, ale po przeczytaniu całości i analizie tej historii, stwierdziłam że ten nieco nużący początek był niesamowicie potrzebny, bo był wspaniałym wstępem do dalszych wydarzeń. W drugiej połowie książki działo się niesamowicie dużo - akcja pędziła na łeb na szyję, a ostatnie strony były cholernie wzruszające. Willa dziewczyna z lasu skończyła się genialnie i pozostawiła ślad w moim sercu, który nieprędko zniknie. co więcej - uważam, że ta książka będzie jedną z najlepszych 2021 roku i na pewno trafi do rankingu najważniejszych książek dla mnie.

Uważam, że niektóre książki po prostu trzeba przeczytać, a historia Willi jest jedną z nich. To powieść którą pokochają zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. To mieszanka Avatara, Mustanga z dzikiej doliny, Tarzana, która zawiera mnóstwo wspaniałych opisów, niesamowicie silną i odważną główną bohaterkę. Ta książka każe nam przystanąć na chwile i zastanowić się nad naszym postępowaniem - nad tym jak traktujemy przyrodę, ale również innych ludzi. Czasem jesteśmy zbyt mocno podatni na wpływy innych, ulegamy stereotypom, zamiast skupić się na drugiej osobie, na tym jakim ktoś jest człowiekiem... Będę polecać tę historię każdemu, bo jest niesamowicie wartościowa i mądra. Mam nadzieję, że trafi do jak największej liczby czytelników, bo w pełni zasługuje na popularność. Gorąco polecam. ♥

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Zawsze mam problem z napisaniem opinii książki, która bardzo mi się podobała. Nie wiem na ile mogę sobie pozwolić, by z jednej strony nie powiedzieć Wam zbyt wiele, ale z drugiej strony zachęcić Was do sięgnięcia po daną pozycję. Musicie mi chyba uwierzyć na słowo, że „Willa dziewczyna z lasu” jest po prostu REWELACYJNA i zdecydowanie powinniście ją poznać.
Długo myślałam nad tym, czy jest coś, co mi się w tej książce nie spodobało i ostatecznie udało mi się znaleźć jedną rzecz, a mianowicie – niewłaściwie określone grono odbiorców tej historii. Zdecydowanie nie jest to literatura 9 - 12+. Jestem przekonana, że po tą książkę sięgnąć może nie tylko młodzież, ale i osoby dorosłe. Każdy wyniesie z niej coś dla siebie.
Zakochałam się piórze autora. Całkowicie porwała mnie ta historia i nie raz miałam ochotę zarwać dla niej nockę, co zdarza mi się dość rzadko. Pochłaniałam każdy, nawet najkrótszy opis przyrody (choć nigdy nie byłam ich zwolenniczką) a gdy zobaczyłam napis „koniec” w mojej głowie była tylko myśl: „chcę więcej”.
Willa to postać której nie sposób nie pokochać. Choć to tak naprawdę dziecko, to drzemała w niej ogromna odwaga i empatia. Od tej postaci biło ciepło, które sprawiło, że byłam autentycznie przejęta jej losami, tak jak gdyby wydarzyły się one naprawdę.
Historia ta niesie ze sobą wiele wartościowych treści, m.in.: o szanowaniu przyrody i zwierząt, docenieniu tego co mamy wokół, ale także i o więzach rodzinnych, miłości czy potrzebie przynależności do grup, w których możemy być w pełni akceptowani.
Samo wydanie tej historii jest jak wisienka na torcie. Wydawnictwo Literackie – przeszliście samych siebie. Nie dość, że książka ta posiada niezwykle piękne wnętrze, to ma również zachwycającą oprawę, dzięki której jej lektura to czysta przyjemność.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcić Was do przeczytania tej wspaniałej historii. Jestem pewna, że się nie zawiedziecie.

Moja ocena: 10/10

Avatar użytkownika - Fantastycznie_za
Fantastycznie_za
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Willa, dziewczyna z lasu" to książka młodzieżowa, po którą mogą sięgnąć także dorośli :) Opowiada historię dwunastolatki należącej do Feiran - klanu leśnych ludzi, których Cherokee nazywają starymi, a biali osadnicy nocnymi złodziejami lub nocnymi duchami.
Lud Willi niegdyś żył w harmonii ze zwierzętami i drzewami, a ich czarownice potrafiły formować zielone, żywe ściany ich domostwa, a nawet wtapiać się w tło niczym kameleony. Niestety wszystko zmieniło się długo przed narodzinami dziewczyny. Przywódca Feiran - padaran - zakazał praktykowania magii i tradycji, a stary język zastąpił angielskim. Jednocześnie zaczął wysyłać młodych członków klanu, by kradli rzeczy należące do osadników, chcąc zrozumieć ich działanie i widząc w tym klucz do przetrwania w zmieniającym się świecie. Nikt nie podważa jego wyborów, gdyż jak powszechnie wiadomo: "Nie ma żadnego JA, jest tylko MY" - klan musi trzymać się razem, w przeciwnym razie wszystkich czeka zagłada.
Willa, w tajemnicy uczona przez swą babcię starych tradycji i języka, ukrywa swą wiedzę i jednocześnie stara się przypodobać padaranowi. Decyduje się na samotną wyprawę do chaty człowieka, by ukraść jego kosztowności. Nie wie jeszcze jak bardzo zmieni się jej życie i ona sama w wyniku tej jednej decyzji.
Historia opowiedziana jest z perspektywy głównej bohaterki, co było doskonałym pomysłem, gdyż dzięki temu możemy doświadczyć wszystkich jej obaw i uczuć. Towarzyszymy jej przez cały ten czas, widząc jaka przemiana w niej zachodzi, jak znajduje w sobie odwagę, by podążać za głosem serca i sumienia. Dzięki temu rozumiemy jak wiele ją to kosztuje i co musiała poświęcić, by osiągnąć swój cel.
Zakochałam się w tej powieści!!! Jest cudownie baśniowa, magiczna i wzruszająca 😍Ogromnie spodobał mi się system magii lasu - porozumiewanie się ze zwierzętami i roślinami, niesamowite "splatanie się" i wtapianie. Uwielbiam tego typu historie i wiem, że do tej będę wracać jeszcze wielokrotnie.
Powieść podejmuje też bardzo ważny temat szacunku do przyrody i dbania o nią, nie jest to jednak nachalnie przedstawione, tylko delikatnie wplecione w całość.
Poleciłabym ją wszystkim powyżej 10/11 roku życia, a to dlatego, że dla młodszych i/lub bardziej wrażliwych czytelników niektóre sceny mogłyby być zbyt mocne, (oczywiście wszystko zależy od samego dziecka).
Z niecierpliwością będę oczekiwać na kolejny tom przygód Willi :)

Recenzja pochodzi z mojego IG:

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka

„Miłość była nieskończona na tak wiele sposobów… Miała wrażenie, że jeśli tylko otworzy się na magię świata, ta magia będzie się w nią wlewać bez końca”.

Willa to dwunastoletnia członkini klanu leśnych ludzi, mieszkająca w Głuchej Jamie.  Prawdziwa nazwa jej ludu to Feiranie, którzy przychodzą na świat dwójkami. Kiedyś żyli w harmonii z przyrodą. Jej przodkowie posiadali magiczne moce, nieliczni posiadali umiejętność rozmowy z roślinami i zwierzętami żyjącymi w lesie. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się osadników, zwanych przez jej lud Światłolubymi. To przez nich zginęli jej rodzice i siostra bliźniacz. Została jej tylko babcia, która była jedną z ostatnich czarownic. Zajęła się ona wychowaniem dziewczynki i potajemnie przekazywała jej pradawną wiedzę.

Co wieczór Willa jest wysyłana z innymi młodymi łowcami do lasu. Mają za zadanie plądrować „legowiska” ludzi, a ten który wróci z największym łupem zyskuje w oczach padarana.

Pewnej nocy wszystko się zmienia, gdy dziewczyna chcąc udowodnić przywódcy ich klanu na co ją stać, zakrada się do domu jednego z ludzi. Co wyniknie z tego spotkania? Czy Willa na własnej skórze przekona się jak niebezpieczni są ludzie? Kto okaże się najgorszym wrogiem Feiran?

Robert Beatty stworzył cudowny i magiczny świat, do którego odwiedzenia gorąco Was zachęcam. Świat, w którym istnieje lecznicze jezioro, którego strzeże niedźwiedź. Świat, w którym Willa posiada niezwykłą umiejętność „splatania się” z otoczeniem i szeptania z wilkami. Zna tajemnice lasu, nawet te najmroczniejsze. Czy będąc w posiadaniu tej wiedzy będzie w stanie uchronić swój lud przed zagładą? Przepiękna historia o miłości i poświęceniu. O tym, że nie należy ślepo iść śladami przodków, że warto słuchać tego co podpowiada serce i kierować się własną intuicją. Strach może doprowadzić do zagłady, za to odwaga może otworzyć nas na nowe możliwości.

Drugim, cichym recenzentem okazała się moja córka, z którą nie omieszkałam się "podzielić" lekturą. Jest nią zachwycona i obie z niecierpliwością czekamy na kontynuację.

Ta książka stała się bestsellerem „New York Times’a”. I wcale mnie to nie dziwi.

Avatar użytkownika - raspberry97
raspberry97
Przeczytane:2021-05-01, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Bardzo sporadycznie sięgam po książki dla dzieci i modszej młodzieży, ale tą jestem absolutnie zachwycona. Willa, feiranka wychowywana przez babkę nienawidzi ludzi. W takim przeświadczeniu jej lud i ją samą utrzymuje władca Głuchej Jamy - Naillic. To z ręki cżłowieka mieli zginąć jej rodzice oraz siostra bliżniaczka. Willa kocha las, otaczającą ją przyrodę i z bólem patrzy jak światłoluby niszczą to, co ją otacza. To piękna opowieść o walce dobra ze złem, rodzinnych relacjach, zmianie własnych przekonań, pokonywaniu trudności, odkrywaniu prawdy, a przede wszystkim trosce o przyrodę. Bardzo czekam na drugi tom przygód niezwykłej Willi i z chęcią zapoznam się z serią o Serafinie tego autora

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2021-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

To książka o miłości człowieka do człowieka i człowieka do natury. O uczuciu, które często przegrywa z chciwością, żądzą władzy i pieniądzem, ale, bez którego życie jest bezwartościowe.

Lud Feiran przez lata żył w zgodzie z naturą. Dbał o leśne zwierzęta, żywił się tym, co dawał las. Tworzył on ze światem jedność, a klan spajała prawdziwa wspólnota. To była jednak zamierzchła przeszłość. Nastanie padarana zmieniło wszystko…

Willa przyszła na świat w Głuchej Jamie, która od dawien dawna była domem jej klanu. W wieku sześciu lat straciła rodziców i siostrę bliźniaczkę. Była wychowywana przez babcię. To staruszka nauczyła dziewczynkę języka feirańskiego, nie pozwoliła jej zapomnieć o obyczajach i przekazała jej całą, magiczną wiedzę, którą posiadała. Willia potrafiła rozmawiać ze zwierzętami i splatać się z otoczeniem. Była jedną z ostatnich leśnych czarownic. Prawo ustanowione przez paradana nakazywało, aby każde dziecko klanu zostało jutem, złodziejem, który nocą okrada legowiska światłolubów, a zdobyte fanty przekazuje władcy. Mówiło ono, że nie ma żadnego „ja”, jest tylko „my”. Willa, podobnie jak inne dzieci była jutem i wyruszała z legowiska, by zdobywać cenne łupy.

Pewnego wieczoru zdarzyło się coś, co na zawsze odmieniło losy dziewczyny. Weszła do domu osadnika i została przez niego postrzelona. Ranna schroniła się w oborze. Myślała, że czeka ją śmierć. Zdziwiła się, kiedy w oczach mężczyzny zobaczyła troskę i współczucie. Uciekła…

Padaran mówił, że osadnicy to wcielenie zła. Potrafią mordować drzewa, zwierzęta i zabijają ludzi z jej klanu. To oni mieli być winni śmierci jej rodziny. Dlaczego zatem w oczach światłoluba nie widziała nienawiści, a troskę?

Zaczęło, w jej głowie, pojawiać się wiele pytań, m.in.: co jest prawdą, a co kłamstwem? Czy Willa znalazła na nie odpowiedzi?

Każdy sam wybiera, jaką drogą podąża, czym się kieruje w życiu, jakie wartości są dla niego najważniejsze. Może się okazać, że ta książka sprawi, iż wielu po jej przeczytaniu, zmieni swoje postępowanie.

Polecam.

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Willa wywodzi się z rodu Feiran, który zamieszkuje lasy, a dokładniej mówiąc, żyją w miejscu zwanym Głuchą Jamą. Od lat sprzymierzeni z naturą, żywią się darami lasu, a zwierzęta traktują jak własną rodzinę. W owym klanie nie liczy się „ja”, lecz „my”, a wszystkie poczynania są dla dobra całego rodu, na czele którego stoi majestatyczny przywódca, padaran. Dawno temu Feiranie posiadali magiczne zdolności, które pomagały im żyć dzięki otaczającej naturze. Teraz już o nich nie pamiętają. Jedynie Willa, od lat uczona przez babkę, leśną czarownicę, potrafi stopić się z otoczeniem oraz ożywić przedmioty. Obecnie jej rola w klanie sprowadza się do okradania światłolubów, czyli ludzi. Im większy łup przyniosła, tym większy zyskała szacunek wodza. Nigdy się nie sprzeciwiała i zawsze próbowała pokazać, że potrafi dobrze kraść. Pewnego razu podczas jednej z takich wypraw natknęła się na coś, co sprawiło, iż dziewczyna zaczęła się zastanawiać, czy wszystko co dotąd jej wpajano, jest prawdą…

Od razu polubiłam się z Willą, która jest bardzo odważną, mądrą i empatyczną dziewczyną. Przyszła na świat w klanie Feiran, tak więc żyła pod dyktando padarana, który piastował władzę. Próbowała się dopasować i nie zawieść. Gdy jednak coś zasiało w jej głowie ziarno niepokoju, zdecydowała się wyrazić sprzeciw i wiele zaryzykować, by odkryć prawdę na własną rękę. Dziewczyna ma niesamowity kontakt z przyrodą i lasem, w którym żyje, bardzo związana jest ze wszystkimi dzikimi zwierzętami. Nie zawaha się pomóc im w potrzebie, nawet ryzykując utratę własnego zdrowia. W powieści występują także inni bohaterowie, jedni wzbudzają podziw i sympatię, inni wręcz przeciwnie.

Willa, dziewczyna z lasu to powieść, w której można dosłownie dotknąć natury. Wykreowany przez Autora świat jest piękny i baśniowy, lecz jednocześnie bardzo niebezpieczny. To ponadczasowa opowieść o dojrzewaniu, odwadze, poszukiwaniu własnego szczęścia, jedności z naturą oraz miłości. Otwórzcie swe serca na historię Willi i dajcie się ponieść jej leśnym przygodom!

www.zabookowana.pl

Serafina And The Black Cloak
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina And The Black Cloak

"Never go into the forest, for there are many dangers there, and they will ensnare your soul." Serafina has never had a reason to disobey her pa and...

Serafina And The Twisted Stuff
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina And The Twisted Stuff

New York Times Best Seller! THE CONTINUED ADVENTURES OF SERAFINA AND BRAEDEN AT BILTMORE ESTATE Serafina’s defeat of the Man in the Black Cloak...