Willa, dziewczyna z lasu

"Willa, dziewczyna z lasu" to książka młodzieżowa, po którą mogą sięgnąć także dorośli :) Opowiada historię dwunastolatki należącej do Feiran - klanu leśnych ludzi, których Cherokee nazywają starymi, a biali osadnicy nocnymi złodziejami lub nocnymi duchami.
Lud Willi niegdyś żył w harmonii ze zwierzętami i drzewami, a ich czarownice potrafiły formować zielone, żywe ściany ich domostwa, a nawet wtapiać się w tło niczym kameleony. Niestety wszystko zmieniło się długo przed narodzinami dziewczyny. Przywódca Feiran - padaran - zakazał praktykowania magii i tradycji, a stary język zastąpił angielskim. Jednocześnie zaczął wysyłać młodych członków klanu, by kradli rzeczy należące do osadników, chcąc zrozumieć ich działanie i widząc w tym klucz do przetrwania w zmieniającym się świecie. Nikt nie podważa jego wyborów, gdyż jak powszechnie wiadomo: "Nie ma żadnego JA, jest tylko MY" - klan musi trzymać się razem, w przeciwnym razie wszystkich czeka zagłada.
Willa, w tajemnicy uczona przez swą babcię starych tradycji i języka, ukrywa swą wiedzę i jednocześnie stara się przypodobać padaranowi. Decyduje się na samotną wyprawę do chaty człowieka, by ukraść jego kosztowności. Nie wie jeszcze jak bardzo zmieni się jej życie i ona sama w wyniku tej jednej decyzji.
Historia opowiedziana jest z perspektywy głównej bohaterki, co było doskonałym pomysłem, gdyż dzięki temu możemy doświadczyć wszystkich jej obaw i uczuć. Towarzyszymy jej przez cały ten czas, widząc jaka przemiana w niej zachodzi, jak znajduje w sobie odwagę, by podążać za głosem serca i sumienia. Dzięki temu rozumiemy jak wiele ją to kosztuje i co musiała poświęcić, by osiągnąć swój cel.
Zakochałam się w tej powieści!!! Jest cudownie baśniowa, magiczna i wzruszająca 😍Ogromnie spodobał mi się system magii lasu - porozumiewanie się ze zwierzętami i roślinami, niesamowite "splatanie się" i wtapianie. Uwielbiam tego typu historie i wiem, że do tej będę wracać jeszcze wielokrotnie.
Powieść podejmuje też bardzo ważny temat szacunku do przyrody i dbania o nią, nie jest to jednak nachalnie przedstawione, tylko delikatnie wplecione w całość.
Poleciłabym ją wszystkim powyżej 10/11 roku życia, a to dlatego, że dla młodszych i/lub bardziej wrażliwych czytelników niektóre sceny mogłyby być zbyt mocne, (oczywiście wszystko zależy od samego dziecka).
Z niecierpliwością będę oczekiwać na kolejny tom przygód Willi :)

Recenzja pochodzi z mojego IG:

Informacje dodatkowe o Willa, dziewczyna z lasu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Willa of the Wood
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Dodał/a opinię: Fantastycznie_za

Tagi: dla dzieci

Zobacz opinie o książce Willa, dziewczyna z lasu

Kup książkę Willa, dziewczyna z lasu

Serafina i siedem gwiazd
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina i siedem gwiazd

Serafina i Braeden powracają! Niecierpliwie wyczekiwana czwarta odsłona bestsellerowej serii Roberta Beatty'ego nareszcie w Polsce. Po serii zmagań...

Serafina And The Twisted Stuff
Robert Beatty0
Okładka ksiązki - Serafina And The Twisted Stuff

New York Times Best Seller! THE CONTINUED ADVENTURES OF SERAFINA AND BRAEDEN AT BILTMORE ESTATE Serafina’s defeat of the Man in the Black Cloak...