Recenzja książki: Włócznia. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Włóczna. Powieść historyczna z czasów piastowskich to pasjonująca historia z czasów pierwszych Piastów, gdy polskie państwo dopiero się kształtowało, a Europa przyjmowała kształt, który funkcjonował przez kilka kolejnych stuleci. Ścierające się siły państwa polskiego, cesarza i Czechów, a pomiędzy nimi plemiona połabskie, zmagające się od kilkudziesięciu lat z chrześcijańskimi najeźdźcami, tworzą fascynującą mozaikę, o której nigdy nie usłyszycie na lekcjach historii.

Barwna mieszanina plemion Luciców, zwanych potem Wieletami i innych walczy o swoją niezależność, a ich przeciwnikami są zgromadzone wokół historycznych postaci Bolesława Chrobrego i cesarza Henryka II siły, wojujące na bagnach Połabia. Los sprzyja raz jednym, raz drugim, fortuna czasem spojrzy łaskawiej na jedną, a czasem na drugą stronę, ale nigdy nie wiadomo do końca, kto zakończy dzień jako zwycięzca, kto zaś utraci zdrowie, a może i życie.

Jakby tego było mało, w tle pobrzmiewa konflikt – na dalekiej Rusi Kijowskiej nabrzmiewa konflikt pomiędzy Jarosławem Wielkim, zwanym także Mądrym, a Świętopełkiem Przeklętym, zięciem Bolesława Chrobrego, który przypuszczalnie za namową Bolesława zbuntował się przeciwko ojcu Włodzimierzowi Wielkiemu i spróbował objąć tron. Nieudana próba, potem kolejne kłopoty z aspirującym do przewodzenia Rusi starszym bratem Jarosławem spowodowały wyprawy Chrobrego na Kijów, jedno z najbogatszym miast ówczesnej Europy.

Robert F. Barkowski w genialny sposób w te historyczne wydarzenia wplata losy drużyny Czambora, Gromosława, Randulfa i Bernarda, którzy wypełniając wolę Chrobrego, podejmują się wyjątkowego zadania. Chrobry ma już wszystko, wylicza: tron Karola Wielkiego z Akwizgranu, włócznię świętego Maurycego, tasak świętego Piotra, sztandar Wieletów. Brak mu tylko korony. Pragnie zostawić swojemu synowi królestwo i święte insygnia.

Tymczasem jego siostra włada Skandynawią, jej syn podbija Anglię, a na drodze Chrobrego stoi Henryk, nieprzyjazny polskiemu księciu, gotowy do starcia go w proch. A pod jego bokiem Stodor marzy o odrodzeniu swojej potęgi i wyniesieniu Brenny do rangi mocarstwa, o jakim potomni stworzą pieśni.

Robert F. Barkowski snuje erudycyjną opowieść niczym Eddę, prowadząc swoich bohaterów od jednego szlaku bitewnego do drugiego. Po drodze trafiają im się miłości, awantury i wiele przygód, które ubarwiają tę mało znaną część polskiej i słowiańskiej historii. Nie brak w niej głosów niezadowolenia na plany małżeńskie polskiego księcia i zabawnych dysput o wyższości jednej kultury nad inną. A w tle szykuje się wielka pogoń za utraconą relikwią, która zamieni się w historię iście szpiegowską i mocno awanturniczą.

Barkowski w mistrzowski sposób połączył wielką historię z powieścią w stylu Andrzeja Sapkowskiego, dając czytelnikowi drużynę czterech wojów, którym świat kłania się w pas, a przygody tworzą niekończące się pasmo zdarzeń, o których lepiej czytać niż je przeżyć.

Włócznia. Powieść historyczna z czasów piastowskich ma jeszcze jedną zaletę. Prowadzi czytelnika w świat, który historia (ta szkolna) traktuje zbyt pobieżnie, jakże niesłusznie, ograniczając się jedynie do trzech – czterech epizodów z barwnego życia i panowania Bolesława Chrobrego – pierwszego Polaka, który założył królewską koronę. To opowieść, o której nie wolno zapomnieć, bowiem wypełnia ona mało znane, ale bardzo ważne elementy naszej tożsamości narodowej i europejskiej historii, która jest o wiele bardziej skomplikowana, niż sądzimy.

Bardzo polecam.

Tagi: powieść historyczna literatura polska

Kup książkę Włócznia. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Włócznia. Powieść historyczna z czasów piastowskich
Inne książki autora
Poitiers 732
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Poitiers 732

Publikacja poświęcona jest opisowi przyczyn, przebiegu i skutków bitwy pod Poitiers w 732 roku. Zakończonej druzgocącym zwycięstwem zjednoczonych...

Bitwy Słowian
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Bitwy Słowian

Książka przedstawia genezę, przebieg i skutki poszczególnych konfliktów zbrojnych (bitew) na tle historii politycznej trzech odłamów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy