Recenzja książki: Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Niedziela jest dniem, kiedy w sposób szczególny oddajemy cześć Panu Bogu, dziękując za Jego niezmierzoną miłość do człowieka. Ksiądz Jan Twardowski chcąc ubogacić przeżywanie owego świątecznego dnia, skierował do czytelnika przemyślenia, w których analizowane jest Boże Słowo, przypadające na niedziele i święta. Wszystkie zacytowane myśli poprzedzają sigla biblijne, wskazujące na konkretny fragment Ewangelii przypisany kolejno następującym po sobie niedzielom. Ułatwieniem jest podział na Rok A, B i C.
Ponieważ rok liturgiczny rozpoczyna się o ponad miesiąc wcześniej niż kalendarzowy, pierwsze komentarze charakteryzują okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Autor troszczy się w nich o to, by w ludzkich sercach nie zabrakło miejsca dla Tego, który jest nam darmo dany. W pięknych słowach zachwyca się delikatnością i bezbronnością Nowonarodzonego Dzieciątka, przychodzącego na świat pod postacią człowieka. Ten właśnie Jezus towarzyszy nam przez całe życie, nie opuści nas ani nie zawiedzie. Nigdy – nie tylko do swojej śmierci krzyżowej, ale również do kresu naszego ziemskiego bytowania i jeszcze dalej – szczęśliwa wieczność z Nim jest nieprzemijająca i nie kończąca się wraz z czasem.
Świadectwo dawane Chrystusowi tu i teraz jest sprawą niezwykle trudną. Ułatwieniem jest świadomość dziecięctwa Bożego. Zdając sobie sprawę z przynależności do Pana, czytelnik skorzysta z przytoczonych komentarzy, co z pewnością przyczyni się do jego wewnętrznego wzrostu. Każda kolejna niedziela jest przypomnieniem, że chrześcijaninowi nie wolno wyrzec się Chrystusa. Okres Wielkiego Postu, na który przypadają przemyślenia pełne bólu, żalu, smutku i goryczy, prowadzi do paschalnej radości: Jezus zmartwychwstał i żyje! Od tego czasu śmierć nie ma dostępu ani do Niego, ani do człowieka wierzącego, na którego po ziemskiej wędrówce czeka nieskończone szczęście.
W książce „Wszędy pełno Ciebie” każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem rozważania przypadające na poszczególne niedziele i święta dotykają wszystkich sfer ludzkiego życia. Podsycają radość, doceniają wysiłek, łagodzą cierpienia, pomagają przetrwać trudności i przeciwności dnia codziennego. Są pochwałą przyjaźni, podkreślają potrzebę dobroci, nie widzą możliwości autentycznego i pełnego życia bez miłości. Wszystkie pouczenia są pełne zarówno łagodności, jak i stanowczości.
Książka wzbogacona jest o dodatek, który być może posłuży kaznodziejom oraz autorom piszącym homilie. Jest to „Indeks skomentowanych fragmentów Ewangelii”, zawierający zapisane w porządku chronologicznym sigla biblijne. Jednak głosiciele kazań nie są jedynymi odbiorcami podanych komentarzy. Ponieważ trzecie przykazanie Boże "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił" obowiązuje każdego chrześcijanina, wszyscy mamy okazję zastanowić się nad przemyśleniami księdza Jana Twardowskiego. Z pewnością zapadną nam one w pamięć.

Kup książkę Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta

Zobacz opinie o książce Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta
Rozmowa z księdzem Twardowskim
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Rozmowa z księdzem Twardowskim

Rozmowy Heleny Zaworskiej z księdzem Janem Twardowksim układają się w biograficzną opowieść o życiu, wierze, poezji, kapłaństwie i doświadczeniach życiowych...

Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Wszędy pełno Ciebie. Rozważania na niedziele i święta

Nowe wydanie wyboru komentarzy ks. Jana Twardowskiego (1915-2006) do niedzielnych i świątecznych czytań z Ewangelii, uzupełnione o refleksje na dni nie...