Recenzja książki: Wszystkie moje siostry

Recenzuje: zorza

Cztery siostry i trzej bracia, wymagający ojciec i hipochondryczna matka – oto rodzina Maclise. Książka Judith Lennox opowiada historię każdego z jej członków, skupia się jednak na losach czterech sióstr. Każda z nich inna, każda musi wybrać swoją drogę. Marianne, chociaż niepozorna, pierwsza poznaje mężczyznę marzeń i wychodzi za mąż. Iris – najładniejsza z sióstr – zmuszona sytuacją życiową postanawia zostać pielęgniarką. Eva pragnie zostać artystką i z rodzinnego domu wyprowadza się do miasta. Clemency natomiast musi opiekować się chorą matką i tym samym zrezygnować z własnego życia.

Właściwie losy bohaterek (poza Marianne) są przewidywalne. Iris, ciężko pracując i opiekując się chorymi, poznaje wartość życia. Z dziewczyny, która spędza czas na tańcach, tenisie i brydżu, staje się kobietą, która nie boi się pracy i w pełni się jej oddaje. Jednak brakuje jej miłości – prawdziwej i dojrzałej. Na jej drodze pojawia się Ash – znajomy z dawnych lat. Łączy ich głęboka przyjaźń, o miłości początkowo nikt nie mówi…

Eva spełnia swe marzenia i w Londynie uczy się malarstwa. Zostaje modelką, a później kochanką znanego malarza. Całkowicie mu się oddając, nie dba o swoją edukację i traci przeznaczony na nią czas. Jednak pobyt w mieście pozwala jej nabrać pewności siebie i uczy ją samodzielności. To właśnie Eva przejmuje obowiązki ojca w rodzinnej fabryce.

Clemency rzuca szkołę, by być przy matce. Jej życie to nieustanna nuda i próby sprostania wymaganiom kapryśnej matce. Głodna uczuć zakochuje się w żonatym mężczyźnie. Ta miłość bardzo ją rozczarowuje. Postać Clemency jest najmniej dopracowana, jakby autorce zabrakło na nią pomysłu.

Jak było wspomniane najciekawsze są losy Marianne. Jej ukochany mąż szybko umiera, a ona, by zagłuszyć ból, wychodzi za bogatego plantatora z Cejlonu. Musi przeprowadzić się do odległego kraju i sama, bez wsparcia rodziny, radzić sobie z obowiązkami matki i żony. Doświadcza wielu upokorzeń, brak jej najbliższych. Na przykładzie Marianne autorka ukazuje jak trudne było życie kobiet, które bardzo często zależne były (głównie finansowo) od mężczyzn.

W powieści pojawia się wiele wątków i postaci. Ojciec, który potajemnie spotyka się z kochanką, matka, która nagle odzyskuje życiowy zapał, James, który w tajemnicy przed wszystkimi zakłada rodzinę.

Autorka porusza problemy, które były niezwykle istotne na początku XX wieku. Pisze o Społeczno-Politycznej Unii Kobiet i działaniach sufrażystek. Wyraźnie akcentuje walkę kobiet o swoje prawa. Jest w nią zaangażowana jedna z bohaterek – Eva. W powieści ukazana jest również wojna – to, jak się zaczęła, przebiegała, ale też jak wiele zmian wprowadziła w życie zwykłych ludzi, szczególnie kobiet, które zostały docenione, gdy podjęły się typowo męskich zajęć.

Książka Judith Lennox jest obszerną powieścią o kobietach i dla kobiet. Doskonała dla tych, którzy lubią się zrelaksować przy miłej lekturze.

Kup książkę Wszystkie moje siostry

Zobacz opinie o książce Wszystkie moje siostry
Zapisane na szkle
Judith Lennox0
Okładka ksiązki - Zapisane na szkle

Południowa Anglia, 1946 rok. Temperleyowie i Chancellorowie są sąsiadami od wielu lat. Rozważny i opanowany Marius Temperley, zwolniony z wojska, stara...

Ślady na piasku
Judith Lennox0
Okładka ksiązki - Ślady na piasku

Poppy Vanburgh, młoda Angielka spędzająca wiosnę w Deauville, spotyka na plaży pełnego uroku, lekkomyślnego wagabundę Ralpha Mulgrave'a i porzuca rodzinę...