Recenzja książki: Z chirurgiczną precyzją

Recenzuje: gocha

Historia spod znaku strzykawki i skalpela.

Wielowątkowy kryminał, łączący w sobie wartką akcję i realistycznie przedstawiony Wrocław, ciekawi bohaterowie i zgrabnie skrojona zagadka kryminalna- tak z grubsza scharakteryzować można powieść Z chirurgiczną precyzją.

Akcja rusza z kopyta już od pierwszych stron, gdy bogaty biznesmen ląduje w szpitalu po tym, jak tajemniczy napastnik katuje go na parkingu. Zaraz potem w bardzo podejrzanych okolicznościach umiera ochroniarz jednego z nocnych klubów. Śledztwo zostaje powierzone komisarzowi Niedźwiedzkiemu, nieco ekstrawaganckiemu policjantowi, zmagającemu się ze średnio błyskotliwym przełożonym i szarą rzeczywistością pracy w polskiej policji.

Galeria postaci pierwszo- i drugoplanowych jest naprawdę barwna. Doktor Hubert Kłosowski jest nie tylko interesującym mężczyzną, noszącym glany i znakomitym profesjonalistą w pracy, ale szybko staje się podejrzanym, gdy okazuje się, że wszystkie ofiary były jego pacjentami, a ich śmierć zdecydowanie nie wygląda na dzieło przypadku. Aspirant Białach mógłby być przyzwoitym stróżem prawa, gdyby nie drobna słabość. Z kolei komisarz Dulemba nie charakteryzuje się przesadną inteligencją i zdarza mu się, zupełnie nieświadomie, uprzykrzać życie swoim pracownikom.

Niewątpliwym atutem jest osadzenie powieści w polskich realiach. Nie z tych, znanych z kolorowych pism i ekranów telewizorów wypieszczonych obrazków, równie kolorowych, co nierealnych; ale z realiów znanych doskonale każdemu z nas. Kolejki w szpitalach, niedofinansowana służba zdrowia, odrapane podwórka, rodzące przestępców, zapracowani stróże prawa i przemęczeni lekarze. Całkiem sprawnie poprowadzona akcja dodatkowo zostaje urozmaicona wątkiem pobocznym w postaci „radosnych” poczynań aspiranta Białacha i ich rezultatów. Przygodzki wie, jak utrzymać zainteresowanie czytelnika poprzez nagłe zwroty akcji i niespodziewane wolty fabularne.

Z chirurgiczną precyzją pokazuje, jak udany może być romans dziennikarza z kryminałem osadzonym w dzisiejszej Polsce. Przygodzki dołącza do Krajewskiego i Wrońskiego, najsłynniejszych piewców uroków Wrocławia. Tym razem jednak oglądamy to miasto we współczesnej odsłonie.

Kup książkę Z chirurgiczną precyzją

Zobacz opinie o książce Z chirurgiczną precyzją
Z chirurgiczną precyzją
Błażej Przygodzki
Niesamowity świat Tosi i Franka
Błażej Przygodzki0
Okładka ksiązki - Niesamowity świat Tosi i Franka

Zbiór ciepłych i pozytywnych opowiadań z życia pewnego rodzeństwa. Tosia i Franek przeżywają fascynujące przygody... A wszystko dzięki niezwykle bujnej...

Niech strawi cię płomień
Błażej Przygodzki0
Okładka ksiązki - Niech strawi cię płomień

Autor z pasją, który akcje policyjne zna od podszewki . Wrocław i tajemnicze zgony. Rudobrody komisarz Niedźwiecki - po przygodach w środowisku...