Recenzja książki: Zabawy i gry ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzięki prawidłowo funkcjonującemu narządowi ruchu człowiek potrafi wykonywać czynności lokomocyjne, zmieniać ułożenie części ciała względem siebie, utrzymać odpowiednią postawę oraz osłabiać skutki działania różnego rodzaju przeciążeń (na przykład w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów). Taki stan możliwy jest przy właściwej budowie układu szkieletowego, więzadłowego i mięśniowego. Jeżeli którykolwiek z wymienionych elementów motoryki jest zaburzony, dochodzi do ograniczenia umiejętności poruszania się. Nakładem Wydawnictwa Jedność została opublikowana znakomita pozycja Zabawy i gry ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, w pełni przyczyniająca się do zaspokojenia potrzeby zabawy u wychowanków dotkniętych zaburzonym funkcjonowaniem ruchowym.


Całość składa się z dwóch zasadniczych części: praktykę poprzedzono teorią, co sprawia, że opiekunowie (fizjoterapeuci, nauczyciele rewalidacji i wychowania fizycznego oraz rodzice) najpierw zostaną odpowiednio przygotowani (lub uzupełnią wiedzę już posiadaną), a dopiero w następnej kolejności podejmą działania adekwatne do stanu zdrowia dzieci „wózkowych”. W części teoretycznej Piotr Winczewski wylicza podobieństwa i różnice zabaw naturalnych oraz dydaktycznych, pisze o uwarunkowaniach wykorzystania gier i zabaw w procesie terapeutycznym dzieci, a także omawia wybrane elementy pragmatyki zajęć. Po przedstawieniu metodyki nauczania ruchu oraz prowadzenia zabawy, rozwija aspekt kształtowania postaw wychowanków, ze szczególnym akcentem położonym na wychowywanie poprzez perswadowanie, system nagród i kar, a także wykorzystanie wpływów grupowych.


Główny segment publikacji stanowi część praktyczna, w której zaprezentowano szczegółowe opisy gier i zabaw ruchowych. Charakterystyka każdej z nich zawiera fabułę (opowieść prowadzącego), przebieg (czynności wykonywane przez wychowanka i nauczyciela), cele (wyrażono je w sferze wychowawczej, dydaktycznej, sprawności ruchowej oraz fizycznej) i potrzebne przyrządy/przybory. Nazwy zabaw uszeregowano w porządku alfabetycznym. Wszystkie dopasowano do możliwości uczestników poruszających się na wózkach inwalidzkich, natomiast w założeniu przyjęto umiejętność swobodnego władania kończynami górnymi.


Publikacja Wydawnictwa Jedność jest doskonałym dodatkiem (nie alternatywą) do programów aktywnej rehabilitacji. Spośród stu dwudziestu siedmiu propozycji z powodzeniem można wybrać te, które będą odpowiednie dla poszczególnych schorzeń. Zabawy i gry ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich posłużą również nauczycielom wychowania fizycznego, których priorytetowym zadaniem jest troska o rozwój sprawności ruchowej wychowanków.

Kup książkę Zabawy i gry ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zabawy i gry ruchowe dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy