Recenzja książki: Zaczarowana pani bibliotekarka

Recenzuje: Piotr Piekarski

Czy możliwa jest przyjaźń między dzieckiem i dorosłym? I czy zupełnie obca dziewczynka może zmienić życie dorosłej kobiety? Oczywiście, że tak. A udowadnia to w kierowanej do młodych czytelników powieści Zaczarowana pani bibliotekarka Eliza Mikulska.

recenzja Zaczarowana pani bibliotekarka

Tytułowa pani bibliotekarka to osoba stroniąca od ludzi, typ samotnika. Kobieta z zaangażowaniem wykonuje swoją pracę, ale zarówno ona, jak i osoby odwiedzające bibliotekę trzymają się raczej na dystans. Można nawet stwierdzić, że czytelnicy trochę boją się bibliotekarki – jej mrożącego krew w żyłach lodowato błękitnego spojrzenia, długich, czerwonych paznokci i braku uśmiechu na twarzy. Przełomowy okazuje się jednak moment, gdy do biblioteki przychodzi Ola i wylewnie dziękuję bibliotekarce za wypożyczenie książki, dzięki której otrzymała szóstkę z testu. Gdy ściska bibliotekarkę, ta, zemdlona, upada na ziemię. Po szybkim przybyciu lekarz stawia diagnozę: bibliotekarka cierpi na alergię na dotyk. Kobieta orientuje się, że jedynie oswajanie się z drugim człowiekiem może sprawić, że poczuje się uleczona. Rozpoczyna się długa, ale jakże przyjemna relacja z Olą, ale też przyjaźń ze starszą, schorowaną sąsiadką oraz z życzliwym i szarmanckim dyrektorem biblioteki. Co wyniknie z tych znajomości? Tego dowiedzą się czytelnicy książki Elizy Mikulskiej.

Zaczarowana pani bibliotekarka to książka kierowana do młodych czytelników – uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Autorka udowadnia, jak ważne w życiu są relacje z drugim człowiekiem, otwartość na przyjaźń i miłość. Eliza Mikulska tłumaczy, że czas dochodzenia do tej otwartości może być bardzo długi. Wycofanie może bowiem mieć swoje źródła w traumatycznych doświadczeniach lub złych wspomnieniach z dzieciństwa. Empatia, serdeczność i wsparcie – to wszystko, czego potrzebuje osoba zmagająca się z alergią na dotyk.

Książka napisana jest przystępnym językiem. W narracji znajdziemy zwroty kierowane bezpośrednio do czytelnika – pytania lub stwierdzenia. Sprawia to, że czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w lekturę i może odnieść wrażenie, że jest też równoprawnym bohaterem książki.

Zaczarowana pani bibliotekarka to przyjemna lektura, w której nie zabrakło miejsca także dla magii – tej czarodziejskiej, ale też magii codzienności. Zwykłych gestów dobrej woli, wolontariatu czy pomocy potrzebującym. Książka Elizy Mikulskiej napawa ciepłem, przywraca wiarę w drugiego człowieka i sprawia, że słowo przyjaźń na nowo zyskuje swoją ponadczasową wartość.

Tagi: dla dzieci dla młodzieży biblioteka bibliotekarka

Kup książkę Zaczarowana pani bibliotekarka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zaczarowana pani bibliotekarka
Książka
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy