Recenzja książki: Zaginiona apteka

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Czasami wydarzenia z odległej przeszłości mogą stać się impulsem do zmian w życiu współczesnych ludzi. Ten motyw wykorzystała Sarah Penner w swojej debiutanckiej powieści Zaginiona apteka, przeplatając intrygującą historię z końca XVIII wieku z rozterkami Caroline, współczesnej kobiety, która na kilka dni przed dziesiątą rocznicą ślubu odkrywa zdrady męża.

Caroline miała spędzić upojne chwile w Londynie ze swoim mężem Jamesem. Jednak gdy oszustwa mężczyzny wyszły na jaw, zdradzona i okłamana kobieta postanowiła wykorzystać wyjazd, by uporządkować myśli i zastanowić się, jakie decyzje powinna podjąć w najbliższej przyszłości. Gdy wraz z grupą przypadkowo spotkanych domorosłych archeologów znajduje na brzegu Tamizy szklaną fiolkę z wizerunkiem niedźwiedzia, jej życie zupełnie się zmienia. Z pomocą bibliotekarki zgłębia tajemnice Londynu i na nowo odkrywa dawno porzuconą miłość do historii. Zaś sekrety, które Caroline stara się ujawnić czytelnik poznaje za sprawą relacji Nelli i Elizy – XVIII-wiecznej aptekarki „trucicielki” i jej dwunastoletniej pomocniczki.

Zaginiona apteka to opowieść o kobietach, kierowana przede wszystkim do kobiet. To książka o tym, jak na przestrzeni wieków kobiety zawsze się wspierały – czy to radą i pomocą, czy uciekając się do środków ostatecznych, by sprawiedliwości stało się zadość. To powieść o winie i wymierzaniu kary, o tym, że nawet bezimienne i zapomniane kobiety w jakiś sposób na zawsze zapisały się na kartach historii.

Sarah Penner pokazuje, że i współczesne kobiety nadal pozostają w cieniu mężczyzn. Że to panowie częściej niż panie zdobywają awanse i zajmują wysokie stanowiska. Że to do nich należy podejmowanie decyzji i ostanie zdanie w każdym sporze. Autorka mówi o tym, że kobiety wciąż spycha się na dalszy plan, pozbawia marzeń, wpychając w ciasny gorset obowiązków domowych i wychowania dzieci.

Zaginiona apteka to manifest na cześć marzeń i wolności wyboru. Sarah Penner pokazuje, że na wszystko przychodzi odpowiedni moment (chociażby na założenie rodziny), ale musi to wynikać z potrzeby serca, a nie tylko z rozsądku czy nacisków społeczeństwa. Aby być w pełni szczęśliwym, trzeba dążyć do realizacji marzeń i planów, a nie dopasowywać się wyłącznie do potrzeb czy oczekiwań partnerów.

Książkę czyta się szybko, z zainteresowaniem śledząc losy zarówno bohaterek XVIII-wiecznych, jak i współczesnych. Fascynujące tło historyczne, szczegółowość opisów przygotowywania trucizn i intryg prowadzących do podania ich wiarołomnym, niewiernym bądź brutalnym mężom, ojcom czy bratom sprawia, że książkę czyta się jak porywający kryminał. Warstwa obyczajowa dopełnia całości i nadaje historii lekkości. Zaginiona apteka to świetny i obiecujący debiut. Warto zapamiętać nazwisko autorki, by śledzić jej kolejne literackie dokonania.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Zaginiona apteka

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zaginiona apteka
Książka
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy