Recenzja książki: Zagubiona przeszłość

Recenzuje: asza

Ponadtrzydziestoletnia Delia jest szczęśliwa - ma kochającego ojca, cudowną córeczkę, przystojnego narzeczonego, prawdziwego przyjaciela, wspaniałego psa-tropiciela i pracę, którą uwielbia. Sielankowe życie skrywa tylko jeden cień - matka kobiety zginęła w wypadku. Właśnie o tym Delia często myśli - jak by to było, gdyby miała mamę? Mamę, z którą poszłaby kupić pierwszy stanik. Mamę, która byłaby blisko, kiedy pierwszy raz przechodziła okres. Mamę, która kochałaby ją i która pozwalałaby jej się kochać.

Życie naszej bohaterki zmienia się nagle i całkowicie - pewnego dnia policjanci zabierają jej ojca - sześćdziesięcioletniego mężczyznę - do aresztu, obwiniając go o porwanie kilkuletniej Bethany Matthews. Mężczyzna zostaje przeniesiony na drugi koniec Stanów - do upalnej Arizony. Delia i jej najbliżsi podążają za nim. Jednak czy słusznie czynią? Czy faktycznie chcą się dowiedzieć, co przez 28 lat ukrywał Andrew? Czy, stojąc przed straszliwym dylematem, wybiorą to, co powinni? Czy należy ratować osobę chorą na raka, którą dzieli krok od samobójstwa? Czy przestępstwo, popełnione w imię dobra drugiej osoby, wciąż jest przestępstwem? Zagubiona przeszłość z każdym rozdziałem podsuwa do rozważenia trudniejsze pytania.

Jodi Picoult pisze wspaniale. Ma nieograniczone możliwości - tak pióra, jak i wyobraźni. Porusza trudne i drażliwe tematy z zadziwiającą swobodą i odwagą. Przed lekturą tej powieści spodziewać się można, że bierzemy do ręki przeciętne "czytadło". Nic bardziej mylnego. Przez cały czas czytelnikowi nasuwa się pytanie o to, czy cel uświęca środki. Picoult zadaje je wiele razy i czyni to tak, że naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Autorka sięga po wstrząsające przykłady i zasypuje czytelnika historiami naprawdę trudnymi do wyobrażenia.

Od książki naprawdę trudno się oderwać. Choć napisana została w sposób bardzo wciągający, choć Zagubioną przeszłość czyta się przyjemnie i błyskawicznie, nie można powiedzieć, że powieść to lekka. Zmusza do myślenia, refleksji, zmierzenia się z naprawdę niełatwą rzeczywistością.

Zagubiona przeszłość  to znakomita powieść, niemal całkowicie wolna od wad. To lektura, obok której nie można przejść obojętnie. To lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika ambitnej literatury.

Kup książkę Zagubiona przeszłość

Zobacz opinie o książce Zagubiona przeszłość
Autor
Bez mojej zgody
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Bez mojej zgody

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew...

Księga Dwóch Dróg
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Księga Dwóch Dróg

Kim byśmy byli teraz, gdyby nasze życie potoczyło się zupełnie inaczej? Dawn Edelstein zna się na śmierci jak mało kto. Jest doulą od umierania, która...