Recenzja książki: Zakazany świat

Recenzuje: mrowka

Pierwsze rozdziały powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Isabel Abedi nie zapowiadają jeszcze niezwykłych wydarzeń, jakie rozegrają się w „Zakazanym świecie”.

 

Do Forthwick Castle w Szkocji przybywa pewnej nocy zmęczony mężczyzna. O wschodzie słońca znika. W Nowym Jorku Cherylin Tilton, matka dwunastoletniego Otisa postanawia przeprowadzić się do zamku Forthwick i otworzyć tam salon kosmetyczny. W Berlinie rówieśniczka Otisa, Olivia Englert, przeżywa jedne ze smutniejszych urodzin: wzywa pogotowie do spitej do nieprzytomności matki i ukrywa się wraz z Columbiną – młodą pocztową gołębicą – przed policją. Pasją Otisa jest architektura – chłopiec wie chyba wszystko o najsłynniejszych budowlach świata. Otis ma lęk wysokości: chociaż urodził się w samolocie, nie może pokonać paraliżującego strachu. Olivia kocha śmigłowce. Wie o nich wszystko. Jest też niezwykle dzielna. Columbina to gołąb, który rozumie każde polecenie. Uwięziony we wnętrzu Statuy Wolności przez złośliwego kolegę Otis z przerażeniem stwierdza, że budowla tajemniczym sposobem przeniosła się na ogromny stół w jakimś zamkniętym pomieszczeniu. Również Olivia, ukryta w niemieckim domu towarowym KaDeWe czyni podobne spostrzeżenia. Coś, co dzieci początkowo biorą za księżyc na sznurze, okazuje się być żarówką…

 

Tymczasem w świecie dzieją się niewytłumaczalne rzeczy – w tajemniczych okolicznościach giną, jakby rozpływały się w powietrzu, najsłynniejsze budowle. Telewizyjne dzienniki informacyjne prześcigają się w podawaniu wiadomości na temat kolejnych strat. W grę musi wchodzić magia… W zminiaturyzowanym świecie wykreowanym jako namiastka świata prawdziwego problemem nie są, jak choćby w Szuflandii z „Kingsajzu” mieszkańcy tego świata, sprowadzeni razem z budowlami. Najwięcej trudności sprawiają odległości i sposób pokonywania różnic poziomów. Jak ze wspinaczką po sznurowej drabince poradzi sobie Otis? Kim jest olbrzym, który co noc przychodzi do pomieszczenia z małymi budowlami, który zachowuje się jak demiurg? Czy Otisowi i Olivii uda się przechytrzyć wielkoluda?

 

„Zakazany świat” to powieść baśniowa, wykorzystująca fantazję i zapraszająca do świata wyobraźni. Uruchamia pokłady tajemniczości i egzotyki, nierzeczywistość pozwala zaś połączyć motywy fantasy i kryminalne. Alternatywny świat stworzony w mrocznej piwnicy Reginalda urzeka na przemian swoją „zwykłością” (w końcu wydarzenia rozgrywają się na tle naprawdę istniejących, najsłynniejszych budowli świata) i niezwykłością (nowe konfiguracje budynków, ponure piwnicowe wnętrze i niepewność przyszłych losów). Grozę wzbudza nagła zmiana perspektywy, odebranie ludziom możliwości decydowania o sobie. W budowaniu atmosfery lęku pomaga też niespotykana zbyt często genetyczna choroba Reginalda, jego nieobliczalność i klimat starego szkockiego zamku.

 

Styl Isabel Abedi jest oszczędny i raczej bezemocjonalny – tym bardziej oddziałują na odbiorców nietypowe „baśniowe” wstawki. Magia rządzi się swoimi prawami, wprowadza w świat rzeczywisty osobny, logiczny porządek. Poza perypetiami fabularnymi, poza pięknym (pięknym nie tylko ze względu na grę wyobraźni autorki ale i sposób przedstawienia) miniświatem, jest w powieści Abedi jeszcze coś, co zasługuje na uwagę: wątek radzenia sobie z własnymi lękami. Otis przy problemach nawet z wyglądaniem przez okna będzie musiał jakoś pokonać olbrzymie wysokości, by wydostać się z pułapki. Powoli przekonuje się, jak wielką satysfakcję daje mierzenie się z trudnościami, robienie kolejnego kroku w walce ze strachem. Przy tej najtrudniejszej z wojen – przy zmaganiu się z własną psychiką, nie ma co liczyć na podziw przypadkowych świadków. Nie ma też co liczyć na zrozumienie u nich. W ekstremalnych okolicznościach, wrzucony w niecodzienną sytuację, zdany na siebie i rezolutną przyjaciółkę, Otis postara się zapomnieć o strachu. A potem zazna cudownego uczucia satysfakcji.

 

Jest więc „Zakazany świat” także opowieścią o przełamywaniu własnych uprzedzeń, o samoakceptacji i prawdziwej przyjaźni, która łączy nie tylko nastoletnich bohaterów, ale i dorosłych. Książka przeznaczona jest dla dzieci od dziesiątego roku życia. Ale i starsi będą urzeczeni światem wykreowanym przez Abedi. To piękna historia przedstawiona w znakomity sposób.

Kup książkę Zakazany świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zakazany świat
Autor
Książka
Zakazany świat
Isabel Abedi
Inne książki autora
Kraina Duchów
Isabel Abedi0
Okładka ksiązki - Kraina Duchów

Dokąd zawiezie Dinę i Lorenza wagonik 13, którym podróżują po Gabinecie Grozy?Halloween. Pani Anders, wychowawczyni klasy 5a Szkoły Zbiorczej...

Whisper. Nawiedzony dom
Isabel Abedi0
Okładka ksiązki - Whisper. Nawiedzony dom

Whisper – tak Noa nazywa pięćsetletni dom na wsi, w którym wraz z matką ma spędzić wakacje. W starym budynku panuje dziwna atmosfera, jakby...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy