Recenzja książki: Zakochałem się w Milenie

Recenzuje: Dorota Józefiak

Zakochałem się w Milenie to książka szwedzkiego pisarza, Pera Nilssona. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodszej młodzieży, porusza w sposób przystępny temat pierwszego zauroczenia. A także odpowiada na pytanie, w jaki sposób należy próbować zwrócić na siebie uwagę wybranki, a jak tego absolutnie nie wolno robić.

Młody chłopiec, Dawid, zakochuje się w swojej koleżance z klasy. Chce zostać zauważony, ale nie wie, jak powinien się zachowywać. Każdego dnia próbuje innej taktyki, jednak wszystkie jego pomysły okazują się nieodpowiednie. Nie pomaga zaczepianie, udawanie wyjątkowo pilnego ucznia ani „podkładanie się" nauczycielom czy dokuczanie kolegom. Ani najlepiej napisana klasówka, ani też bijatyki nie są w stanie sprawić, że Milena - piękna, czarnowłosa koleżanka, zwróci uwagę na chłopca. Kiedy Dawid postanawia obdarować ją tym, co dla niego najcenniejsze, kolega z klasy - nieświadomy znaczenia prezentu - unicestwia jego plan.

I chociaż Dawid codziennie wymyśla nowe sposoby, to wydają się one niewystarczające. Coraz bardziej smutny chłopiec zaczyna wątpić, czy kiedykolwiek uda mu się nawiązać z prześliczną koleżanką jakąkolwiek znajomość. Oddając się zadumie, marzeniom o ukochanej, zaniedbuje swojego małego, psiego przyjaciela, dla którego przestaje mieć czas.

Książka Zakochałem się w Milenie to wspaniały obraz pierwszej, dziecięcej miłości, a także zacięcia i upartego dążenia do celu. Dawid nie dzieli się z nikim swoją tajemnicą i - jak przystało na małego chłopca - wstydzi się zauroczenia. Dlatego ani koledzy i koleżanki, ani mama, ani też nauczyciele nie rozumieją, dlaczego zachowuje się inaczej niż zwykle, dlaczego jednego dnia potrafi być najlepszym z klasy, a drugiego ląduje na dywaniku u dyrektora.

Milena za to jest dziewczynką, która wydaje się być poza zasięgiem kogokolwiek. Nieprzystępna i ciągle zamyślona - nie ułatwia chłopcu zadania. Nie zachowuje się jak inne dziewczyny, które spontanicznie reagują na zaczepki chłopców, są radosne i otwarte na nowe znajomości. Ma jednak pewną słabość, którą ujawnia na przypadkowym spotkaniu i która może stać się punktem zwrotnym w znajomości z Dawidem.

Książka Pera Nilssona świetnie ukazuje relacje między dziećmi - zarówno na gruncie szkolnym, jak i na podwórku. Dodatkowo może zachęcić do walki o swoje marzenia, o nowe sympatie i przyjaźnie. Wskazuje, jakimi ścieżkami nie warto iść i które metody, chociaż z założenia dobre, tak naprawdę nie mogą przynieść oczekiwanych rezultatów. Pouczająca, lekko i przystępnie napisana pozycja dla najmłodszych, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce.

Kup książkę Zakochałem się w Milenie

Zobacz opinie o książce Zakochałem się w Milenie
Autor
Koniec z Mileną?
Per Nilsson 0
Okładka ksiązki - Koniec z Mileną?

Dawid ma wrażenie, że miłość to ciągłe kłopoty. Kiedy widzi czarne oczy Mileny i słyszy jej głos, wie, że nie będzie łatwo. Ale już postanowił: musi z...

Inny niż wszyscy
Per Nilsson0
Okładka ksiązki - Inny niż wszyscy

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje...