Recenzja książki: Zapłata

Recenzuje: Danuta Awolusi

Najpierw była Wycena – powieść, w której młoda i piękna tancerka erotyczna poznaje mrocznego Gabriela. Choć dzieli ich piętnaście lat różnicy, a ona ma traumatyczną przeszłość, rodzi się między nimi gorąca namiętność. A potem wybucha uczucie… Jakie emocje czekają nas w części drugiej, zatytułowanej Zapłata?

recenzja Zapłata

Zapnijcie pasy, bo K.N. Haner nie ma zamiaru oszczędzać swoich bohaterów. Cassie jest zakochana i przerażona jednocześnie. Gabriel jest jej księciem ze snów, ale jego przeszłość – pełna bólu i kłamstw – blokuje emocje. Choć on nie potrafi wprost powiedzieć „kocham cię“, dziewczyna jest całym jego światem.

Oczywiście sprawy zaczynają się jeszcze bardziej komplikować. Para zaczyna odkrywać przed sobą szokujące tajemnice. Gabriel zaczyna także bawić się polityką, a wiadomo, że w tym środowisku bywa równie ostro, co w mafijnym półświatku. Wszystko to sprawia, że żadne z nich nie jest bezpieczne.

K. N. Haner tworzy powieść pełną zwrotów akcji i naprawdę mocnych scen erotycznych. Bez owijania w bawełnę, autorka opisuje dzikie pożądanie i powolne przesuwanie swoich granic w łóżku. Jednak za tymi scenami kryje się także coś więcej. Haner opowiada o zaufaniu w seksie, o szanowaniu słowa „nie“, porusza także bardzo ważną kwestię świadomej zgody. Gabriel musi się w tej kwestii nauczyć pewnych rzeczy. Z kolei narracja wielokrotnie podkreśla, kiedy Cassie czuje się komfortowo i bezpiecznie, a kiedy coś jej się nie podoba. Myślę, że to ważne, bo pokazuje, że seks zawsze wymaga komunikacji, a utrata kontroli nie powinna mieć miejsca. Cienka jest granica, a jej przekroczenie może zrujnować nawet najlepszy związek.

Cassie bywa traktowana przez mężczyzn przedmiotowo. Już jako nastolatka padła ofiarą szokującej przemocy, która ją naznacza i już zawsze pozostanie dla niej traumą. Gabriel jest więc jej mroczną fantazją – balansuje na granicy właściciela, czułego opiekuna, wybawiciela i ciemiężcy jednocześnie. To właśnie pociąga ją w partnerze. Cassie próbuje podkreślać swoją niezależność względem mężczyzn (nie tylko Gabriela), ale nie zawsze jej się to udaje.

Zapłata to powieść, którą trzeba czytać uważnie, by dostrzec zaszyte wartości. Choć pozornie to erotyk z elementami akcji, pomiędzy słowami czai się dużo emocji. Cassie to świetny przykład tego, jak krzywda i koszmarne dzieciństwo stają się słabym startem w dorosłość. Czy dziewczyna sobie z tym poradzi? Przekonamy się w tomie trzecim!

Tagi: Romans współczesny

Kup książkę Zapłata