Recenzja książki: Zemsta ze skutkiem śmiertelnym

Recenzuje: Piotr Piekarski

Zemsta ze skutkiem śmiertelnym to udana kontynuacja powieści W jak morderstwo, opowiadająca o dalszych losach sympatycznej pani weterynarz, próbującej rozwiązać kolejne zagadki kryminalne. 

U Magdy, znanej czytelnikom z książki W jak morderstwo, sporo się zmieniło. Pożegnała się z niewiernym mężem i teraz usiłuje pogodzić pracę w przychodni weterynaryjnej z wychowywaniem dwójki dzieci. Jej sytuacja finansowa jest coraz gorsza, na domiar złego wkrótce wplątuje się w kolejną kryminalną intrygę. Magda jest świadkiem śmierci kobiety pod kołami rozpędzonego samochodu. Niedługo później dochodzi do innego przestępstwa, z którym nasza bohaterka również jest w pewnym stopniu powiązana. Czy obie sprawy w jakiś sposób się łączą? Czy Magda powstrzyma się od mieszania się w pracę policji? I czy kiedyś wreszcie uda jej się ugotować dzieciom obiad? Aby się o tym przekonać, należy sięgnąć po powieść Zemsta ze skutkiem śmiertelnym

W tym miejscu zaznaczmy, że choć Zemsta… stanowi kontynuację powieści W jak morderstwo, to z powodzeniem można ją czytać bez znajomości wcześniejszego tomu. Zwłaszcza, że akcenty w obu książkach są nieco inaczej rozłożone. W jak morderstwo – choć to nadal rasowy kryminał – było bardzo zabawne, Zemsta ze skutkiem śmietelnym to nadal powieść lekka, ale poczucia humoru jest w niej nieco mniej. Całość bliska jest konwencji cozy mystery, w której utalentowani amatorzy mierzą się z mniej lub bardziej skomplikowanymi zagadkami kryminalnymi, ale nie ma w niej epatowania brutalnością. Rzecz w tym, że w przypadku książek Katarzyny Gacek stawka jest naprawdę wysoka, zaś w Zemście ze skutkiem śmiertelnym sprawa do rozwiązania jest również bardzo poważna. Być może dlatego humor jest raczej delikatny, dużo ważniejsze jest zaś umiejętne budowanie napięcia. To w powieści nie opada, autorka serwuje też czytelnikom przemyślane zwroty biegu zdarzeń. Warstwa kryminalna nie pozostawia więc w powieści nic do życzenia. 

Podobnie jest w przypadku kreacji bohaterów, wśród których główną rolę odgrywa, oczywiście, Magda. Trudno nie identyfikować się z tą „Matką Polką pracującą”. Będąca w dołku po rozstaniu z mężem kobieta nieco się zaniedbuje, na szczęście jednak może liczyć na grono niezawodnych przyjaciółek. Za ich sprawą do obowiązków zawodowych i wychowywania dzieci dochodzi Magdzie jeszcze korzystanie z… karnetu na siłownię, który nasza bohaterka otrzymuje jako prezent. Oraz, oczywiście śledztwo. A, kto wie, może na horyzoncie pojawią się wkrótce i pierwsze oznaki odwilży w sprawach sercowych? 

Wątki obyczajowe i kryminalne Katarzyna Gacek splata w bardzo zgrabną całość, w powieść sprawnie napisaną, logiczną i po prostu satysfakcjonującą. Zemstę ze skutkiem śmiertelnym można więc z powodzeniem polecić nie tylko miłośnikom gatunku. To po prostu świetna propozycja na dłuższy wieczór z książką.    

Tagi: komedia kryminalna

Kup książkę Zemsta ze skutkiem śmiertelnym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zemsta ze skutkiem śmiertelnym
Książka