Recenzja książki: Złodziejka truskawek

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Dwadzieścia lat po sukcesie Czekolady Joanne Harris wraca do maleńkiej francuskiej miejscowości. Złodziejka truskawek to już czwarta powieść z cyklu o Vianne Rocher, której tym razem towarzyszy córka Rosette, Roux i tajemnicza tatuażystka, Morgane Dubois. Po wielkim sukcesie sfilmowanej Czekolady, po nominacjach do Oskara, Harris udowadnia, że kolejne tomy historii z francuskiej prowincji są wciąż tak samo dobre. W Lansquenet-sous-Tannes umiera właściciel kwiaciarni, Narcisse, pozostawiając po sobie, oprócz sklepiku, gospodarstwo i las. Nie byłoby w tym niczego szczególnego, gdyby nie to, że las dostaje się córce Vianne – Rosette. Jak poprzednio, akcja toczy się w Wielkim Poście, okresie rozliczeń, rachunków sumienia i wyznaczania sobie granic, a także rozważania win i grzechów z przeszłości.

W ręce lokalnego proboszcza trafiają zapiski Narcisse, zawierające pewną upiorną tajemnicę sprzed lat. To, co z tym zrobi, zadecyduje o przyszłości księdza i o spokoju jego duszy.

Wszystkiemu towarzyszy szalona i tajemnicza Morgane, która tatuuje ludziom ich tajemnice na skórze, pokazuje przyszłość i zmusza mieszkańców Lansquenet-sous-Tannes do zmierzenia się z marzeniami, rozpaczą i szaleństwem.

Przepojony mistycyzmem świat Złodziejki truskawek to świat realizmu magicznego i natury. Mnóstwo tu tajemniczych ptaków i zwierząt, drzewa i krzaczki truskawek skrywają tajemnice, a wiatr niesie historie, o których lepiej zapomnieć. Na żądanie Rosette potrafi też zniszczyć niejedno marzenie, połamać gałęzie i zrzucić kapelusz z głowy złego człowieka.

Nie brak w tej książce magii, tajemnych rytuałów i ludzkiego żalu, głównie żalu z powodu utraty bliskich. Utrata zaś towarzyszy wszystkim mieszkańcom. Córka zmarłego Narcisse rozpacza po stracie lasu, który ojciec zapisał Rosette. Narcisse rozpacza w swoich pamiętnikach po utracie siostry, Vianne czuje, że traci Roux, Anouk, która rusza w świat, a także Rosette. Ta ostatnia – wreszcie – cierpi z powodu utraty towarzysza dziecięcych zabaw.

Nic w świecie Harris nie trwa wiecznie, bolesne poczucie przemijania i dramatyczne próby zatrzymania przy sobie dzieci kończą się krzywdą, poczuciem żalu, którego nie ukoi nawet czekolada Vianne, będąca remedium na każdy smutek. Kiedyś byłyśmy sobie tak bliskie. Nierozłączne. A jednak wiem, że dziecko jest pożyczone; któregoś dnia zostaje oddane światu, aby dorastać, zakochiwać się, uczyć – mówi Vianne.

Złodziejka truskawek to przejmująca historia, doskonale odzwierciedlająca świat francuskiej prowincji. Po co wyjeżdżać do Paryża, do Nowej Zelandii, do Ameryki – zastanawia się Rosette. W Lansquenet-sous-Tannes jest cały świat, wszystko, czego człowiek potrzebuje. Jest las, do którego Rosette może pójść z przyjaciółmi, jest czekoladziarnia Vianne, jest rzeka, a na niej barki i łodzie, w których mieszkają szczury rzeczne, cyganie, jak Roux. Po co zatem wyjeżdżać?

Świat poza zamkniętą francuską wioską nie jest ani lepszy, ani gorszy. Ludzie w nim są tacy sami jak w Lansquenet, choć wydają się inni, bo nie oswojeni. Ale przychodzą z niego, tak jak dwadzieścia lat wcześniej przyszła Vianne, i zostają, gdy poczują, że Lansquenet jest ich domem. Każdy jest inny, mówi Vianne, po prostu niektórzy są bardziej inni.

Złodziejka truskawek to także świat fascynujących opozycji. Jest w nim pożądanie i samotność, rozkosz i powściągliwość, zmysłowy zapach czekolady i ostry zapach wiatru. Strach przed odrzuceniem i ucieczka przed bliskimi, odpowiedzialność za innych i prawo do wyboru własnej drogi. Szukanie przyjemności i zaprzeczanie jej. A wszystko to w maleńkiej francuskiej wiosce. Po prostu przepysznie.

Bardzo polecam.

 

Tagi:

Kup książkę Złodziejka truskawek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Złodziejka truskawek
Książka
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Inne książki autora
Śpij, kochanie, śpij
Joanne Harris0
Okładka ksiązki - Śpij, kochanie, śpij

Henry Chester szuka modelki doskonałej. Znajduje ją w osobie młodziutkiej Effie i postanawia poślubić. Osiem lat później Effie – kobieta o urodzie...

Rubinowe czółenka
Joanne Harris0
Okładka ksiązki - Rubinowe czółenka

Gratka dla wielbicieli "Czekolady" - Vianne powraca! Vianne i Anouk Rocher żyją w Paryżu pod przybranym nazwiskiem, próbując znaleźć swoje miejsce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje