Recenzja książki: Żółwie aż do końca

Recenzuje: Julia Maniura

John Green, autor znany przede wszystkim z książek takich jak: Gwiazd naszych wina oraz Papierowe miasta, znowu podbija serca nastoletnich czytelników. I choć tworzy książki przeznaczone głównie dla młodzieży, z pewnością niejednego dorosłego wciągną napisane przez niego powieści.

Książka opowiada historię szesnastoletniej Azy Holmes. Dziewczyna od kilku lat zmaga się z chorobą psychiczną: boi się tkwiących w niej bakterii i chorób, które mogą one przenosić, obawia się też fizycznych kontaktów z innymi ludźmi. Nawet gdy musi podać komuś rękę, toczy z samą sobą prawdziwą bitwę. W dzieciństwie przyjaźniła się z synem miliardera Russella Picketta, Davisem. Z biegiem lat mocno łącząca ich więź jednak osłabła. Gdy jednak ojciec Davisa ucieka z domu przed aresztowaniem za korupcję, główna bohaterka i jej przyjaciółka, Daisy, postanawiają go odnaleźć. Nagrodą jest sto tysięcy dolarów. Podczas poszukiwań Aza odnawia kontakt z dawnym przyjacielem.

Choć powieść liczy około 300 stron, czyta się ją błyskawicznie. Dzięki przystępnemu językowi, miejscami potocznemu, pierwszoosobowej narracji i ciekawej fabule książka wciąga bez reszty. Nowa powieść Johna Greena budzi emocje, autentycznie porusza. Opowiada nie tylko o miłości, ale też o walce z własnymi demonami oraz o tolerowaniu swych niedoskonałości. Uczy, że miłość nie zawsze ma tylko jasne oblicze, że miłość to nie tylko czułe uściski i pocałunki. Pokazuje, że człowieka można kochać nawet wtedy, gdy on sam jest zagubiony i zmaga się z problemami. Żółwie aż do końca skłaniają też do przemyśleń na temat życia, własnych lęków, miłości, przyjaźni i sposobu patrzenia na innych ludzi.

Wadą nowej książki Johna Greena może być osobowość głównej bohaterki. Ma ona wiele irytujących nawyków i myśli. Często jest samolubna, pogrąża się we własnych myślach do tego stopnia, że wręcz zapomina o reszcie świata. Przez to momentami trudno się z nią identyfikować.

Żółwie aż do końca to powieść wzruszająca, pełna empatii i ciepła, a także przepełniona nadzieją. Napisana przystępnie, wciągająca. To jedna z najbardziej wartościowych powieści młodzieżowych wydanych w ostatnim czasie.

Kup książkę Żółwie aż do końca

Zobacz opinie o książce Żółwie aż do końca
19 razy Katherine
John Green0
Okładka ksiązki - 19 razy Katherine

Miliony sprzedanych egzemplarzy, adaptacja filmowa, nagrody i rzesze wiernych fanów - popularność Johna Greena już dawno wyszła poza USA i stale rośnie...

Gwiazd naszych wina
John Green0
Okładka ksiązki - Gwiazd naszych wina

Gwiazd naszych wina to najpopularniejsza książka Johna Greena, dzięki której autor osiągnął popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także...