Recenzja książki: Żółwie aż do końca

Recenzuje: Julia Maniura

John Green, autor znany przede wszystkim z książek takich jak: Gwiazd naszych wina oraz Papierowe miasta, znowu podbija serca nastoletnich czytelników. I choć tworzy książki przeznaczone głównie dla młodzieży, z pewnością niejednego dorosłego wciągną napisane przez niego powieści.

Książka opowiada historię szesnastoletniej Azy Holmes. Dziewczyna od kilku lat zmaga się z chorobą psychiczną: boi się tkwiących w niej bakterii i chorób, które mogą one przenosić, obawia się też fizycznych kontaktów z innymi ludźmi. Nawet gdy musi podać komuś rękę, toczy z samą sobą prawdziwą bitwę. W dzieciństwie przyjaźniła się z synem miliardera Russella Picketta, Davisem. Z biegiem lat mocno łącząca ich więź jednak osłabła. Gdy jednak ojciec Davisa ucieka z domu przed aresztowaniem za korupcję, główna bohaterka i jej przyjaciółka, Daisy, postanawiają go odnaleźć. Nagrodą jest sto tysięcy dolarów. Podczas poszukiwań Aza odnawia kontakt z dawnym przyjacielem.

Choć powieść liczy około 300 stron, czyta się ją błyskawicznie. Dzięki przystępnemu językowi, miejscami potocznemu, pierwszoosobowej narracji i ciekawej fabule książka wciąga bez reszty. Nowa powieść Johna Greena budzi emocje, autentycznie porusza. Opowiada nie tylko o miłości, ale też o walce z własnymi demonami oraz o tolerowaniu swych niedoskonałości. Uczy, że miłość nie zawsze ma tylko jasne oblicze, że miłość to nie tylko czułe uściski i pocałunki. Pokazuje, że człowieka można kochać nawet wtedy, gdy on sam jest zagubiony i zmaga się z problemami. Żółwie aż do końca skłaniają też do przemyśleń na temat życia, własnych lęków, miłości, przyjaźni i sposobu patrzenia na innych ludzi.

Wadą nowej książki Johna Greena może być osobowość głównej bohaterki. Ma ona wiele irytujących nawyków i myśli. Często jest samolubna, pogrąża się we własnych myślach do tego stopnia, że wręcz zapomina o reszcie świata. Przez to momentami trudno się z nią identyfikować.

Żółwie aż do końca to powieść wzruszająca, pełna empatii i ciepła, a także przepełniona nadzieją. Napisana przystępnie, wciągająca. To jedna z najbardziej wartościowych powieści młodzieżowych wydanych w ostatnim czasie.

Tagi: Żółwie aż do końca, Żółwie aż do końca recenzja, Żółwie aż do końca książka, John Green Żółwie aż do końca, John Green recenzja, John Green książka, John Green

Kup książkę Żółwie aż do końca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Żółwie aż do końca
Książka
Inne książki autora
19 razy Katherine
John Green0
Okładka ksiązki - 19 razy Katherine

Miliony sprzedanych egzemplarzy, adaptacja filmowa, nagrody i rzesze wiernych fanów - popularność Johna Greena już dawno wyszła poza USA i stale rośnie...

Papierowe miasta
John Green0
Okładka ksiązki - Papierowe miasta

Bestseller ,,New York Timesa" Powieść jednego z najpopularniejszych obecnie autorów literatury młodzieżowej, który w USA został uznany autorem roku 2012...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje