Recenzja książki: Zrozum swoje choroby

Recenzuje: Justyna Gul

Ulecz się sam

Nowotwory są drugą – po chorobach układu krążenia – przyczyną zgonów w Polsce. Liczba zachorowań na raka w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad. U mężczyzn najczęściej występującymi nowotworami są nowotwory płuc, zaś wśród kobiet w roli podstępnego zabójcy występuje rak piersi. Zwykle mówiąc o nowotworach przytaczamy właśnie tego rodzaju statystyki zachorowań i umieralności, zwracamy uwagę na konieczność terapii, niekiedy na operacje usunięcia określonych organów, rozważamy, jakie jest prawdopodobieństwo przerzutów. Nikt jednak nie zastanawia się, dlaczego tak naprawdę rak się pojawił? Czy to możliwe, że zarówno on, jak i inne choroby, są tak naprawdę manifestacją konfliktów biologicznych? Czy za gruczolaki płuc odpowiedzialne są konflikty „życiowe”, których biologicznym znaczeniem jest zwiększenie zdolności do pracy? Czy obawa o dzieci może u praworęcznej kobiety doprowadzić do pojawienia się raka w piersi lewej?

Na te wszystkie pytania próbuje odpowiedzieć Patrick Obissier, terapeuta i nauczyciel Dekodowania Biologicznego, specjalizujący się w terapiach holistycznych. Jego książka Zrozum swoje choroby. Dekodowanie biologiczne, opublikowana nakładem wydawnictwa Virgo, to próba przybliżenia czytelnikom opartego na Pięciu Prawach Natury systemu, nazwanego w latach 80. ubiegłego stulecia przez dr Hamera „Germańską Nową Medycyną” (GNM). Ten niemiecki lekarz-psychiatra na podstawie lat rozmów z pacjentami i wyników badań wysnuł teorię, iż to, co nazywamy powszechnie chorobą, tak naprawdę jest sensownym biologicznym programem Natury, uruchamianym na specjalne potrzeby. Obissier w kolejnych rozdziałach swojej książki stara się odkryć przed czytelnikami sens chorób, pokazując, jakie mechanizmy rządzą powstawaniem poszczególnych dolegliwości. Nie jest to jednak publikacja naukowa, nie znajdziemy tu skomplikowanych terminów medycznych czy wykładu dotyczącego procesów biochemicznych zachodzących w ciele człowieka. To raczej pewnego rodzaju dyskurs, w którym autor posiłkuje się - bądź ujawnia - słabości przyjętych teorii.

Obissier namawia, by potraktować publikację, jako: otwartą księgę umożliwiającą zapoznanie się z ideą odszukiwania sensu choroby i sensu tego, co nas w życiu spotyka. Dlatego też po książkę sięgnąć mogą zarówno osoby zajmujące się szeroko pojętą medycyną, jak i zainteresowane duchowością, traktujące człowieka jako jedność ciała i duszy, a także sceptycy, którzy zyskują możliwość zweryfikowania swoich sądów. Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do myślenia o chorobie jako o objawie konfliktów wewnętrznych, z pewnością warto zapoznać się z najnowszymi teoriami na ten temat i przeanalizować swoje dotychczasowe choroby czy kontuzję. Być może wysnute wnioski pozwolą nam uniknąć poważniejszych chorób w przyszłości…

Książka podzielona jest na trzy części, z których pierwsza traktuje o chorobie i jej przyczynach. Autor wyjaśnia działanie nerwowego układu współczulnego (sympatycznego), który umożliwia organizmowi utrzymanie się przy życiu w chwilach zagrożenia, omawia ponadto rolę mózgu autonomicznego, niezależnego od naszej świadomości. Obissier pisze także o aktywatorach choroby i o tzw. "fazie zimnej", od której rozpoczyna się choroba oraz o "fazie gorącej", którą choroba się kończy. Dowiemy się, jakie są mechanizmy powstawania raka piersi, jaka jest natura konfliktu biologicznego i poznamy cztery rodziny konfliktów biologicznych.

W części drugiej, traktującej o przeznaczeniu, autor snuje rozważania na temat karmy i kolejnych wcieleń, podejmuje również próbę udowodnienia tezy, że nasze drogi życiowe (w tym i choroby) są logicznymi rozwiązaniami problemów poprzednich pokoleń. Poznajemy także cztery programy determinujące nasz los, tj. kodowanie archaiczne, programowanie międzypokoleniowe, Bezwiedna Projekcja Rodziców (BPR) i przeżycia z dzieciństwa.

Część trzecia, mówiąca o stawaniu się świadomym, pokazuje pewien sposób postępowania, prowadzący do wyleczenia, wyznacza swego rodzaju ścieżkę terapeutyczną. Autor zwraca uwagę na konieczność świadomego rozwiązania programów, połączonego z rozwojem osobistym i powrotem do rzeczywistości, przyrównując takie postępowanie do odchwaszczania metodą wyrywania z korzeniami.  Obissier pisze również o oporze przed wyzdrowieniem, o wierze w pokonanie choroby, akcentując jednak jej znaczenie nie w kontekście samych zmagań z chorobą, ale w uniknięciu odnawiania się biologicznych konfliktów.

Bez wątpienia publikacja Zrozum swoje choroby, jak i inne o podobnej tematyce, zawsze będą budziły kontrowersje, zawsze też znajdzie się grono sceptyków, otwarcie negujących wnioski wynikające z lektury. Warto jednak, niezależnie od naszego podejścia, otworzyć się na informacje przytaczane przez autora, wyniki badań, a także wnioski wysnute na podstawie obserwacji. Jeśli książka pomoże choć jednej osobie „przepracować” swoje problemy, dotrzeć do przyczyn choroby i – poprzez rozwiązanie konfliktu biologicznego  – uleczyć chorobę, będzie to niekwestionowany sukces autora.

Kup książkę Zrozum swoje choroby

Zobacz opinie o książce Zrozum swoje choroby
Zrozum swoje choroby
Patrick Obissier