Recenzja książki: Życie Maryi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Trudna droga wiary wymaga dojrzałości i odpowiedzialności. Ponieważ łatwo pobłądzić, chrześcijanin winien szukać oparcia w Maryi – Przewodniczce na drodze do Ojca. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się bogata w treść publikacja Życie Maryi. Juan L. Bastero de Eleizalde przekonuje w niej, że ten, kto zaufa Matce, na pewno się nie zawiedzie.

Życie Maryi jest biografią Najświętszej Maryi Panny. Charakteryzuje się chronologicznym przekazem treści. By obraz był jasny i pełny, autor rozpoczyna od przedstawienia ogólnych warunków życia w Palestynie (sytuacja polityczna i religijna w czasach Chrystusa, życie religijne i społeczne), co stanowi doskonałe wprowadzenie do właściwej analizy osoby Maryi: czas do osobistego spotkania z archaniołem Gabrielem, zwiastowanie, nawiedzenie, narodzenie Boskiego Dzieciątka w Betlejem, oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny, pokłon Trzech Króli oraz zagubienie i odnalezienie Jezusa w świątyni – to elementy składające się na pierwszy etap życia nie tylko Bożego Syna, ale i Bożej Matki.

Równie interesujące są rozdziały przybliżające czytelnikowi tematykę publicznej działalności Jezusa. Juan L. Bastero de Eleizalde szczegółowo analizuje w nich gody w Kanie Galilejskiej, dzięki czemu barw nabiera relacja Maryi-Matki z Jezusem-Synem, opisuje smutek dni przed męką, ból Matki Bolesnej oraz przepełniony głęboką nadzieją czas od zmartwychwstania Chrystusa do zesłania Ducha Świętego.

Autorskie rozważania Juana L. Bastero de Eleizalde na temat Maryi są szczegółowe i obszerne, a źródła, z których korzystał, są historycznie pewne (Pismo święte Nowego Testamentu, tradycja ustna, źródła teologiczne). Swoje refleksje poparł przemyśleniami autorów natchnionych i apokryficznych, filozofów, teologów katolickich oraz protestanckich, hagiografów, biblistów, mariologów, językoznawców i pisarzy. Czerpał z dokumentów Kościoła oraz przemówień papieży. Sięgnął także do zasobów mitologicznych i historii starożytnej. Zawarte w tekście zwroty greckie oraz hebrajskie zostały dokładnie wyjaśnione. Fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Są również wyliczenia, wypunktowania, zestawienia. Brak ilustracji (z wyjątkiem pochodzących ze zbiorów Muzeum Metropolitalnego w Nowym Jorku reprodukcji na okładce oraz fotografii na początku lektury) nie umniejsza jej wartości. Pomocą służą przypisy (jednocześnie wyjaśniające i bibliograficzne). Interesujący oraz całkowicie przystępny język przekazu sprawia, że lektura, choć specjalistyczna, okaże się zrozumiała dla przeciętnego czytelnika.

Publikacja Wydawnictwa W drodze przynosi podwójną korzyść: daje możliwość rozwiązania (przynajmniej częściowo) dotychczasowych niewiadomych (pragnienie dziewictwa Maryi, śmierć świętego Józefa, powody stosowności czy objawienia prywatne), a także prowadzi do pogłębienia relacji dziecka Bożego z Matką. Bez wątpienia Życie Maryi to lektura dla każdego wierzącego człowieka.

Kup książkę Życie Maryi

Zobacz opinie o książce Życie Maryi